Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Çocuk Parası Alma

Çocuk Parası Alma

Onuncu Kalkınma Planında yer verilen Öncelikli Dönüşüm Programlarından yirmi ikincisi, Türkiye’nin ekonomik ve sosyal gelişmesini desteklemek üzere dinamik nüfus yapısının korunması, aile kurumunun güçlendirilmesi ve böylece sosyal refah ve sosyal sermayenin artırılması amacını taşıyan Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programıdır.

Kanun

Programın Dinamik Nüfus Yapısının Korunması bileşeninde yer verilen “Bütün annelere Doğum Hediyesi programı başlatılacaktır” şeklindeki eylem kapsamında, 27.03.2015 tarihli ve 6637 sayılı Kanun ile 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnameye 4. ek madde olarak “Doğum Yardımı” hususunda hüküm eklenmiştir. Bu Kanun ile 657 sayılı Kanun kapsamında yapılan doğum yardımı ödemesi yürürlükten kaldırılmıştır. “Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı yapılır” esasına dayalı olarak tasarlanan doğum yardımı ile eylem planına uygun olarak, herkese doğum yardımı yapılması sağlanmıştır.

Çocuk parası alma yardımı, başvuru esaslı bir programdır. Çocuk parası yardımının yapılması, başvuru yerlerine usulüne uygun başvuru yapılması şartına bağlıdır. Çocuk parası yardımına  ilişkin iş ve işlemler DYS üzerinden yürütülür. DYS üzerinden yapılan işlemlere ilişkin Bakanlık ile il müdürlükleri arasında ayrıca yazışma yapılmaması esastır. Doğum yardımı iş ve işlemlerinde, KPS’de bulunan bilgiler ile vatandaşın beyanı doğrultusunda KPS’den teyit edilerek elde edilen veriler esas alınır.

Koruma ve bakım altında olan kişiler, evlatlık vb. durumlar için de KPS kayıtları esas alınır. Doğum yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine yapılır. Annenin veya babanın veyahut her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Mavi kart sahipleri Türk vatandaşları gibi doğum yardımından faydalandırılır. Çocuk Parası almanın detayları sitemizde detaylı şekilde anlatılmıştır. Çocuk parası alma konusunda daha faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Parası Nedir? başlıklı makalemizde çoçuk parası, çocuk parası ne kadar ve çocuk parası nereden alınır hakkında bilgiler verilmektedir.


hakkında admin

Benzer Haber

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor

Çocuk parası dediğimiz ve devlet tarafından maaşlara ilave edilen bir yardım bulunmaktadır. Bu yardım çalışanlarda …

kulehaber.com+3 site daha

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir