Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Kimler Çocuk Parası Alabilir?

Kimler Çocuk Parası Alabilir?

Ülkemiz, Anayasa ‘sında da belirtildiği sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla Anayasa, ülkeyi  yönetenlere  bu  anlamda  bazı görev ve ödevler de yüklemektedir. Sosyal devlet anlayışı altında devlet; vatandaşlarına bazı sosyal hakları sağlamak zorundadır. Ülkemizde ekonomik skala her geçen gün yükseldikçe yeni bir sosyal proje hayata geçirilmektedir. Bu projelerden birisi  de çocuk parasıdır. Bu yazımızda çocuk parası hakkında kısaca bilgi vererek kimler çocuk parası alabilir hususunu aydınlatmaya çalışacağız.

Çocuk parası; 15.05.2015 tarihi ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her anne ya da babanın canlı olarak bir bebeklerinin dünyaya gelmesi halinde hak kazanılan, ilk çocuk  için 300 TL olarak, ikinci çocuk için 400 TL olarak, üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak ödenen ve sadece bir defaya mahsus olarak ödenen bir sosyal yardımdır.

 

Çocuk parasına hak kazanılabilmesi için

Anne veya babanın ( en az birisinin ) 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kalan bir kişi olması ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir. Evlatlık olarak alınan çocuklar için bu yardımdan faydalanılamamaktadır. Ancak bu çocuklar sıralamada hesaba dahil edilmektedir.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 2015 yılı ortasında hayata geçirilen bu proje ile her yeni doğan çocuk için devlet ailelere çocuk parası adı altında ödemeler yapmaktadır. Az önce de belirttiğimiz üzere ilk çocuk için 300 TL ödenen çocuk parası, ikinci çocuk için ise 400 TL olarak ödenmektedir. 3. çocuk için ise bu rakam 600 TL olmaktadır.

Çocuk parası ödemesi öncelikle Türk vatandaşı olması halinde anneye ödenmektedir. Eğer anne ölmüş ise bu durumda babaya, eğer anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilse yine babaya ödenecektir. Çocuk parası nereden çekilir diyenler için paranın PTT şubelerine yattığını ve herhangi bir PTT şubesinden nüfus cüzdanı ile çekilebileceğini de hatırlatmış olalım.

Çocuk parası başvuru için

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ‘ne, Sosyal Hizmet Merkezi ‘ne, çocuk parası alacak kişinin kamu görevlisi olması halinde görev yaptığı kuruma ve yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek ve yetkilendirilecek diğer başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Bu politikanın güdülmesindeki amaç çocuk sahibi olmayı teşvik etmektir. Çünkü ülkemiz genç nüfus açısından şu an için yeterli nüfusa sahiptir ancak bunun gelecekte de korunması için belli bir nüfus artışının olması gerekmektedir. Bugün Avrupa ve Batı ‘nın yaşadığı en büyük sorunlardan birisi yaşlı ve azalan nüfustur. Bu nedenle ülkemizin ilgili kurumları da bu problemin gelecekte yaşanmaması adına; hem doğum ve çocuk sahibi olmayı teşvik etmekte, hem de çalışan kadınların şartlarını daha da uygun hale getirerek daha rahat çocuk sahibi olmalarını ve ileride de çocuklarını büyütmelerini sağlayacak reformları hayata geçirmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çocuk Parası Nereye Yatar? başlıklı makalemizde Çocuk parası nasıl alınır, çocuk parası nereden alınır ve yeni doğan çocuk parası hakkında bilgiler verilmektedir.


hakkında admin

Benzer Haber

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

Her yeni doğan Türk vatandaşı bebek için verilen çocuk parasının ödeme işlemleri bildiğimiz üzere PTT …

kulehaber.com+3 site daha

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir