Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Yenidoğan Çocuk Parası Nereden Alınır ?

Yenidoğan Çocuk Parası Nereden Alınır ?

Yenidoğan çocuk yardımı bildiğimiz üzere, geçtiğimiz 2015 yılı Mayıs ayı itibariyle yapılmakta olan bir sosyal yardımdır. Gerek ülkemizin nüfus planlaması politikası gereği ve gerekse de aile kavramının kaybolmaması ile gençlerin evliliğe teşvik edilmesi amacıyla hayata geçirilmiştir. Yurt dışında da bunun birçok örneği bulunmaktadır. Her ne kadar şu an için istenilen seviyelerde olmasa da yakın zamanda ülkemizde hayata geçirilen ve geliştirilen çoğu sosyal yardım gibi yenidoğan çocuk parası da daha tatmin edici rakamlara çekilecektir. Bugünkü yazımızda sizlere bu yardım ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacak ve merak edilen yenidoğan çocuk parası nereden alınır hususunda sizleri kısaca aydınlatmaya çalışacağız.

Yenidoğan çocuk parası hakkı kazanılabilmesi için

Öncelikle çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Geriye dönük yani 15.05.2015 tarihinden önce doğmuşlar için ise herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Bakanlar Kurulu çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname ile bunun önüne geçmiştir. Kaldı ki; makul olanı da budur. Ancak yine isabetli bir karar verilerek; daha önce doğan çocukların, çocuk yardımı hesaplaması sırasında sıralamaya dahil edilmiştir. Buradan da anlayacağımız üzere; alınacak çocuk yardım parası miktarı çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre değişkenlik göstermekte ve git gide artmaktadır. Hemen sizlerle rakamları paylaşacak olursak; 2016 çocuk parası için belirlenen rakamlar 1. çocuk için 300 Türk Lirası, 2. çocuk için 400 Türk Lirası ve üçüncü çocuk için de 600 Türk Lirası şeklindedir. Evlatlık çocuklar da çocuk yardımı kapsamında girmemekle birlikte, sıralamada dikkate alınmaktadır.

Yenidoğan çocuk parası ödemesi için

Yeni doğan çocuk parası ödemesi için başvuru yapmak gerekmektedir. Bu konuda yetkili birimler Sosyal Yardım Merkezleri ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ‘dir. Ancak Bakanlık bu konuda ilaveten kurumları da görevlendirebilmektedir. Başvurular bir dilekçe ve formla birlikte yapılmakta olup, verilen bilgilerin tam ve doğru bir şekilde bildirilmesi gerekmektedir. Bir yanlış görülmesi halinde paranın iadesi bile istenebilmektedir. Bu nedenle yenidoğan çocuk parası başvurusu sırasında dikkatli bir şekilde başvuru belgelerini doldurmak gerekir.

Yenidoğan çocuk parasının alınacağı yer

PTT şubeleridir. Hak kazanan annenin herhangi bir PTT şubesine kimliği ile birlikte müracaat etmesi gerekmektedir. Başvurudan sonra yaklaşık 15 – 45 gün arasında yatırılan çocuk parası; anne sağ ise ve yine TC vatandaşı ise annenin adına yatırılmaktadır. Yenidoğan çocuğun babası bu parayı çekemeyecektir. Ancak; annenin ölmüş olması ya da TC  vatandaşı olmaması halinde yardım babanın adına yatırılacak ve bu durumda da babanın çekmesi gerekecektir.

Çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için ister Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çağrı merkezi olan ALO 170 ‘i arayabilir, isterseniz de E – Devlet portalından şifrenizle giriş yaparak kontrol edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kimler Çocuk Parası Alabilir? başlıklı makalemizde 1. çocuk parası, 2. çocuk parası ve 3. çocuk parası hakkında bilgiler verilmektedir.


hakkında admin

Benzer Haber

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor

Çocuk parası dediğimiz ve devlet tarafından maaşlara ilave edilen bir yardım bulunmaktadır. Bu yardım çalışanlarda …

kulehaber.com+3 site daha

1 Yorum

  1. Benim kizim 2 yaşında yaklaşık 9 aydır maaşı gelmiyor nedenini sorduğumda sistem düzenlemesi deniliyor kizimin maaşı neden yatmiyor

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir