Çocuk Parası

SGK Çocuk Parası Yardımı Şartları ve Başvurusu

SGK çocuk yardım parası başvuru işlemleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılan müracaatlar ile gerçekleştirilir. Devlet yeni çocuğu olmuş ailelere bazı yardımlar sağlıyor. Bu yardımlar sayesinde de hem ailenin hem çocukların bazı ihtiyaçları karşılanabiliyor. SGK çocuk parası yardımı almak için istenen şartlar da hangi yardıma başvurulacağına göre farklılık gösterebiliyor. Gerekli şartları sağlayan kişiler de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru yapabiliyor. Ayrıca Sosyal Hizmetler’in il ya da ilçe müdürlüklerine ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na da başvuruda bulunabilir.

Çocuk İçin Verilen Yardımlar Nelerdir?

Devletin verdiği çocuk yardım paralarından bir tanesi doğum parasıdır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuğu olan ailelere farklı destekler sunabiliyor. Bu desteklerden de faydalanabilmek için aranan koşullar farklı oluyor. Çocuk için verilen yardımlardan bir tanesi tek seferlik verilen doğum parasıdır. Ayrıca yine tek seferlik süt parası yardımı da yapılır. Bunların yanı sıra çocuğu olan ailelerin başvurabilecekleri yardımlardan bazıları şu şekildedir:

SGK Çocuk Parası Yardımı Kimler Faydalanabilir?

Doğum yardım parası alma şartları arasında annenin 90 günlük prim ödemesinin yapılması vardır. Doğum yardımı alabilmek için annenin sigortalı olarak çalışıyor olması gereklidir. Doğum yapan kadının doğumdan önce 1 yıllık sürede 90 günlük priminin yatmış olması bu doğum parasını alabilmek için şarttır. Ayrıca doğumdan sonra istirahat döneminde de sigortalılık dönemi devam ediyor olmalıdır. Doğumdan sonra işten ayrılan kadınların da doğum yardımı alabilmesi mümkün değildir. Doğum parasının alınabilmesi için aranan son şart ise doğumun gerçekleşmiş olması ve bebeğin sağlığının yerinde olmasıdır. Bu para sağ doğmuş olan çocukları için verilmektedir. Bunların dışında doğum parası Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına veriliyor. Yabancı uyruklu ailelere bu çocuk paraaı sağlanmıyor. Ayrıca evlat edinilen çocuk için de doğum parasının alınabilmesi mümkündür. Daha önceden doğum yardım parası almamış olan bir kişi evlat edindiği çocuğu için de başvuruda bulunarak doğum parası alabilir.

SGK Çocuk Parası Yardımı 2019’da Ne Kadardır?

2019’da doğum parasının miktarı ailenin kaçıncı çocuğunu dünyaya getirdiğine göre değişiyor. Ailelere her çocuklarının doğumu için devletten yardım sağlanıyor. Bu yardımlar da her çocuk için tek seferlik yapılıyor. Çocuklar için verilen bu yardımın miktarı şu şekildedir:

 • İlk çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL.

Çoklu doğumlar için de doğum yardımı alınabilmektedir. Bir kadın ikiz bebekler dünyaya getirirse bunun için 700 TL doğum parası alır. Bunun da nedeni çocuklardan biri birinci diğeri ise ikinci çocuk olarak değerlendirilmesidir. Üçüzler için ise 1300 TL yardım sağlanmaktadır. Ancak bu yardımın tutarı da ailenin çoklu doğumdan önce başka bir çocuğa sahip olup olmadığına göre değişiyor. Örneğin bir kadının ikinci doğumunda ikiz bebekleri olursa bu çocuklar ikinci ve üçüncü çocuk olarak değerlendirilecek ve 1000 TL yardım verilecektir.

Sponsorlu Reklamlar

SGK Çocuk Parası Yardımı Alma Şartlar Nelerdir?

Süt parası alma koşulları arasında annenin çalışıyor olması bulunmuyor. Annenin çalışmadığı durumlarda babanın sigortalı çalışıyor olması yeterli oluyor. Süt parası da doğum parası gibi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak çalışan kişilere sağlanıyor. Ancak süt parasında doğum parasından farklı olarak 120 gün prim ödemesi koşulu aranıyor. Doğumun gerçekleşmesinden önceki 1 yıl içerisinde 120 günlük sigorta priminin ödenmiş olması süt parası alma şartlarından birisidir. Bunun yanı sıra şu şartlar da süt parası için aranmaktadır:

 • Doğumun gerçekleşmesi ve çocuğun sağ olması,
 • Babanın süt parası alabilmesi için anne ile resmi nikahının bulunması.

SGK çocuk para yardımından bir tanesi olan süt parasının alınabilmesi için başvuruda bulunulmasına gerek yoktur. Doğum sonrası hastanenin yapacağı girişin ardından otomatik olarak ebeveynlere süt parası verilir. Ancak şayet otomatik olarak süt parası yatmazsa istenen belgeler ile beraber Sosyal İl Müdürlükleri’ne müracaat edilebilir. Süt parası için istenen belgeler de şunlardır:

 • Süt parası talep dilekçesi,
 • Doğum raporu,
 • Kimlik belgesi.

Ne Kadar Süt Parası Yardımı Yapılır?

Süt parası yardımı miktarı 180 TL’dir. Süt parası almak için aranan koşulları yerine getiren kişilerin hesaplarına bu yardım otomatik olarak yatırılır. Süt parası da doğum parası gibi tek seferlik verilen bir yardımdır. Süt parası için ödenen ücrete her yıl zam yapılmaktadır. 2016 yılında 122 TL, 2017 yılında ise 133 TL olan süt parası 2018 yılında 149 TL’ye çıkartıldı. Daha sonrasında SGK Yönetim Kurulu enflasyonu baz alarak bir değerlendirme yaptı ve 2019 yılında süt parasında daha yüksek bir artışa gitti. Bu artışın da sonunda 2019 yılında süt parası 180 TL olarak belirlendi.

Kaymakamlık SGK Çocuk Parası Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık çocuk yardım parası almak için Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları’na müracaat edilmelidir. Bu vakıflar kaymakamlığa bağlıdır. Bundan dolayı da kaymakamlık çocuk yardımını almak isteyen kişilerin bu vakıflara başvuruda bulunması gereklidir. Kaymakamlık çocuk yardımı parasının alınabilmesi için ihtiyaç sahibi olmak şarttır. Bu yardım her aileye sağlanmıyor. Yardıma muhtaç olan ailelerin kaymakam çocuk yardımını alabilmesi mümkün oluyor. Kaymakamlık çocuk yardımını alabilmek için de ihtiyaç sahibi olduğunun kanıtlanması gerekiyor. Ayrıca ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına kaymakamlıkça okul gereçleri, ücretsiz kitap yardımları, yemek ve ulaşım yardımları da sağlanıyor.

Çocukların Eğitimi İçin Ne Kadar Yardım Yapılıyor?

Çocuk eğitimi için verilen yardım tutarı kız çocukları ve oğlan çocuklarında farklıdır. Devlet ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarını okutabilmeleri için yardım sağlıyor. Bu yardımlar da tek seferlik değil her ay ödeniyor. Ne kadar yardım yapılacağı da kız ya da oğlan çocuğu olmasına göre değişirken eğitim düzeyine göre de farklılık gösteriyor. Devletin çocukların eğitimi için aylık verdiği tutar şu şekildedir:

 • İlköğretime giden kız çocukları için 40 TL,
 • Ortaöğretime giden kız çocukları için 60 TL,
 • İlköğretime giden oğlan çocukları için 35 TL,
 • Ortaöğretime giden oğlan çocukları için 50 TL.

Bu yardım paraları PTT şubelerinden alınabiliyor. Bunun yanı sıra anne adına açılan Ziraat Bankası hesabından da şartlı eğitim parası alınabiliyor. Annenin olmadığı durumlarda ise hesap baba adına açılabiliyor.

Yeni Doğan Bez Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yeni doğan bez yardımı başvurusu için istenen belgeler arasında başvuru formu bulunuyor. Hükümetin yeni doğan çocuklar için yaptığı yardımlardan bir diğeribez yardım parasıdır. Bu yardımı alabilmek için de maddi olanaksızlar nedeniyle çocuk bakımında zorlanıyor olunması gereklidir. SGK çocuk parası yardımlarından farklı olarak bez yardımı ihtiyaç sahibi ailelere yapılır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca verilen bu yardım tek seferlik de değildir. Bez yardımından 24 ay boyunca yararlanabilmek mümkündür. Devletin bez parası olarak verdiği yardımın miktarı ise 239 TL’dir. Bu ücret 2 yıl boyunca alınabilmektedir. Bez parası alınabilmesi için de başvuru formunun yanı sıra nüfus cüzdanı ve gelir durumunu gösteren belgenin de SGK’ya, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneklerine ya da muhtarlıklara yapılacak başvuru sırasında teslim edilmesi gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün