SGK Çocuk Parası Yardımı Şartları ve Başvurusu

SGK tarafından verilen ve her doğum yapan bebek için verilen doğum parası yardımı, bazı şartlar ile veriliyor. Aşağıda yer alan çocuk parası yardımı şartları ve işte çocuk parası başvuru ile ilgili tüm merak edilenler…

2019 Çocuk Parası Yardımı Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Bebeğin canlı doğmuş olması,
  • Bebek 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğanlar

Şartları tanımlamış olurlar. Bu şartları taşıyan aileler bu çocuk parası yardımı ödemesini alabilirler. Çocuk yardım parası başvuru formu (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  çocuk parası başvurusu nasıl yapılır)
tıklayarak erişebilirsiniz.

2019 Yılı için Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

  • 1. çocuk için 300 TL
  • 2. çocuk için 400 TL
  • 3 .çocuk için 600 TL
  • İkiz çocuklar için 1000 TL

Yukarı da belirtilen çocuk yardım parası tutarları 2019 yılı için geçerli tutarlar olarak bilinmektedir. Herhangi bir değişiklik olması durumunda konu da belirtilecektir. Ödenen yardım tutarları belirlenmiş olup bundan faydalanmak için sigortalı olma şartı da yoktur. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  sigorta)
Ancak bundan yararlanan kamu personeli için verilen doğum yardımı verilmeyecektir. Yani çocuk parasından faydalanan kamu personelleri doğum parası yardımından faydalanamayacaklardır.

Ayrıca şuan ki çocuk parası ödeneğine sadece 15 mayıs 2015 tarihinden sonra çocuğu olmuş kişiler faydalanabilirler. Yurt dışında olan kişiler çocuk parasından yararlanmak için konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir. Türkiye de yaşayan aileler bulundukları ildeki Aile eve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler merkezine giderek faydalanabilirler.

Çocuk Yardım Parasından Kimler Faydalanamaz?

Çocuk yardım parası ülkemizde hem memurlar hem de işçiler için farklı şekilde uygulanmakta iken 15.05.2015 tarihinde yapılan yasal değişiklik ile yürürlüğe giren uygulamada birliktelik sağlanarak artık devlet, işçi-memur ayrımı olmaksızın herkese çocuk yardım parası vermektedir. Çocuk yardım parası 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4. maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla ülkemizde uygulanmaya başlamıştır.

Ülkemizde çocuk yardım parası miktarı önceki yıllarda düşüktü ancak son yapılan yasal düzenleme ile çocuk yardım parası epeyce yükseltilmiştir. Ülkemize nazaran gelişmiş ülkelerde çocuk yardımı daha düzenli ve tatmin edici seviyelerdedir. Ülkemizde de bu yardımın gelecek yıllarda daha da artacağı öngörülmektedir.

 

Güncelleme: 17.02.2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir