Süt Parası

Süt Parası Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

Süt yardımı ücret ödemesi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus olarak yapılmaktadır. Emzirme ödeneği çalışan annelere verilen iş göremezlik ödeneği gibi kişinin aylık kazancına göre değişen bir yardım değildir. Miktar her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve son olarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından onaylanır. 5510 sayılı Kanunun ile 2008 yılından itibaren verilen emzirme ödeneği 2018 yılında 149 TL iken, 2019 emzirme ödeneği 180 TL olarak belirlenmiştir.


Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt parası başvurusu yapmanıza normal şartlar altında gerek yoktur. Doğum işlemi gerçekleştikten sonra hastaneler sizin bilgilerinizi Sosyal Güvenlik Kurumu sistemine girerek otomatik olarak emzirme ödeneği hakkı kazanmanıza yardımcı olur. Doğum gerçekleştikten sonra işleminizde hiçbir sıkıntı çıkmaz ise 30 gün içerisinde emzirme ödeneği PTT şubelerine adınıza yatmaktadır. Ancak sistemde yaşanabilen bazı teknik aksaklıklar nedeniyle paranız yatmaz ise il ve ilçelerde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezlerine giderek hakkınızı talep edebilirsiniz. Bu esnada annenin nüfus cüzdanı fotokopisini, çocuğun nüfus cüzdanı fotokopisini ve doğum belgesini yanınızda getirmelisiniz. Sosyal Güvenlik Kurumundan alacağınız süt parası başvuru formunu doldurarak hakkınız olan parayı alabilirsiniz.

Emzirme Ödeneği Son Başvuru Tarihi Var Mı?

Süt parası son başvuru tarihi doğumdan sonra 5 yıldır. Emzirme ödeneği başvurusu yapılıp eğer alınmaz ise 5 yıl sonra zaman aşımına uğrar. Doğum sonrasında emzirme ödeneği almak isteyenler 5 yıl içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na gerekli belgelerle birlikte başvuru yapmalıdır. Birde emzirme ödeneği almak için doğum gerçekleştiği tarihte bu ödemeyi almaya hak kazanmış olunması gerekir. 2008 yılında çıkartılan kanun ile birlikte verilmeye başlanan emzirme ödeneği, kanun çıktığı tarihten sonra ki doğumlar için ödenir. Ayrıca doğum tarihi itibariyle emzirme ödeneği alma şartlarının sağlanması gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Ptt Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Süt Parası Nereden ve Nasıl Alınır?

Emzirme ödeneği alınacak yerler SGK sistemi üzerinde kayıtlı hesaba göre değişiklik gösterebilir. Eğer SGK üzerinde tanımlı hesabınız yoksa ödeme PTT’ye isme gönderilir. PTT’ye gönderilen ödeneği çekmek için kimlik belgesi ile PTT şubelerine gidilmesi yeterlidir. SGK sistemi üzerine tanımlı hesabı olanların ödemeleri tanımlı hesaba yapılır. Dilerseniz sisteme Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ya da Akbank gibi bankalardaki hesap numaranızı tanımlayabilirsiniz. SGK sistemine hesap tanımlamak için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • E-Devlet kapısına giriş yapılır.
 • Sisteme giriş yapıldıktan sonra “SGK Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama” arama kısmına yazılarak tıklanır.
 • Açılan pencereden “Yeni Hesap Tanımlama” butonu tıklanır.
 • Açılan pencereden SGK’ya tanımlayacağınız hesabın bulunduğu banka seçilir. (Akbank, Fibabanka, Burgan Bank, Halkbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Şekerbank, TEB, Vakıfbank, Ziraat Bankası hesapları tanımlanabildiği için sadece bu bankalardan birini seçmenize izin verilir.)
 • Banka seçiminden sonra sayfanın en altında yer alan “Sorgula” butonu tıklanır.
 • Bankadaki hesabınız bu işlem sonrası sorgulanıp size gösterilecektir. Birden fazla hesabınız varsa bunlar listelenir ve seçim yapmanız istenir.

Süt Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Emzirme ödeneği sorgulama işleminiE-devlet kapısını kullanarak kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Emzirme ödeneği sorgulama işlemi adımları;

 • Tarayıcılarınızdan www.turkiye.gov.tr adresine gidiniz.
 • PTT aldığınız şifre, internet bankacılığı, e-imza, mobil imza gibi giriş seçeneklerinden birisini kullanarak giriş işlemini gerçekleştiriniz.
 • Ana sayfada yer alan aram kutucuğuna gelerek “Şahıs ödemeleri sorgulama” yazınız.
 • Ardından çıkan seçeneklerden Sosyal Güvenlik Kurumu hizmeti olan şahıs ödeme sorgulama seçeneğini seçin.
 • Bu kısımda adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan bir ödeme var ise görüntülenecektir. Eğer “Adınıza yapılmış şahıs ödemesi bulunmamaktadır” ibaresini görüyorsanız paranız henüz yatmamıştır.
İlginizi Çekebilir:  2020 Süt Parası Nasıl Alınır? (Başvurusu, Şartları)

Ayrıca belirttiğimiz sayfanın alt kısmında yer alan hesap tanımı yapabileceğiniz bankalar kısmından PTT yerine kendi hesap bilgilerinizi tanımlayarak emzirme ödeneğini direk hesabınıza aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Kimler Süt ParasındanYararlanabilir?

Emzirme ödeneğinden yararlanmak isteyen kişilerin eşlerinin veya kendilerinin sigortasının bulunması gerekmektedir. Süt parası olarak da bilinen bu destekten çalışan kadınlar ve eşinin sigortası bulunmayan çalışan erkekler faydalanabilmektedir. Kanun çerçevesinde detaylı olarak kimlerin faydalanabileceğini incelediğimizde ise süt parası alma hakkına sahip olan kişiler;

 • Anne sigortasız ve baba 4A kapsamında sigortalı ise bu haktan faydalanılabilmekte,
 • 4A kapsamında çalışan anneye,
 • 4B sözleşmeli çalışan anneler,
 • 4B sözleşmeli olarak çalışan erkekler eğer eşleri sigortasız ise,
 • Benzer şekilde 45A kapsamında sözleşmeli olarak çalışan anneler ve eşi sigortasız olan babalar,
 • 4D kapsamında çalışan sürekli işçiler,
 • Son olarak 4B yani BAĞ-KUR üzerinden sigortalı olan kişiler bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Süt Parasından Faydalanabilme Şartları Neler?

Süt parasından yararlanabilmek için öncelikle yukarıda belirttiğimiz kişiler arasında yer almalısınız. Yani annenin veya babanın bir sosyal güvencesi olmalıdır. Bunun dışında sigortalı babaya ve sigortalı anneye bu desteğin verilebilmesi için;

 • 4A kapsamında sigortalı olan kişiler doğumdan hemen önceki yıl içerisinde 120 günden fazla prime sahip olmalıdır.
 • Benzer şekilde 4B kapsamında yani BAĞ-KUR’lu kişilerde doğumdan önceki yıl boyunca en az 120 gün prim ödemesi yapmalıdır. Ayrıca bu kişilere ait genel sağlık sigortası (GSS) primi dahil hiçbir prim borcu olmamalıdır.

Bu şartlar süt parası desteğinin olmazsa olmaz şartı doğumun canlı olarak gerçekleşmiş olmasıdır. Ayrıca süt parası almaya hak kazanan kişiler çeşitli sebeplerden dolayı sigortalılığı sona ererse sona erme tarihinden 300 gün içerisinde anne yeninden çocuk sahibi olursa anneye analık sigortası yapılmaktadır. Ayrıca bu hakkın zaman aşımı süresi 5 yıl olup bu süreyi aşanlar emzirme ödeneği alma hakkını kaybederler.

İlginizi Çekebilir:  Ptt Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Emzirme Ödeneğini Kimler Alamaz?

Süt parası alamayacak kişiler başvuru yapsalar dahi bu ödenekten yararlanamazlar. Kanun kapsamında belirlenen şartları sağlayanlara verilen emzirme ödeneğinde şartları sağlamayanlar yararlanamaz. Emzirme ödeneği alamayacaklar;

 • 657sayılı Devlet Memurları Kanunu’na bağlı çalışan memurlar (Memurlar emekli sandığına tabi çalıştıklarından ve bu ödeme SGK tarafından yapıldığından alamazlar.)
 • Sigortalı erkeğin çalışmayan eşleri emzirme ödeneği alması için resmi nikah olmak zorundadır. Resmi nikah olmadığı takdirde emzirme ödeneği alınamaz. Ayrıca resmi nikahın doğumdan önce resmi olarak yapılması gerekir.

Emzirme Ödeneği ve Diğer Doğum Yardımları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Süt parası, doğum yardımı ve SGK iş göremezlik ödemesi farklı ödemelerdir. Bu doğum yardımları Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ve SGK tarafından farklı durumlarda yapılır. Bu yardımlar kısaca şu şekilde açıklanabilir;

 • Emzirme ödeneği diğer adıyla süt parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilir. Çalışan anne ya da çalışan babanın çalışmayan eşine sunulan bir yardımdır. 2019 emzirme ödeneği 180 TL olarak bir kereye mahsus verilir.
 • Doğum yardımı ya da çocuk parası Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından bütün annelere verilen bir sosyal yardımdır. Burada annenin ya da babanın çalışıyor olmasına gerek yoktur. Çocuk sayısına göre birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonrasındaki çocuklar için 600 TL ödeme yapılır. Bu destek de sadece bir kereye mahsus olarak bakanlığa yapılan başvuru sonrası ödenir.
 • SGK iş göremezlik ödemesi sadece SGK’lı çalışan annelere, doğum nedeniyle gidemedikleri iş günlerine göre ödenir. Miktar çalışan annenin aylık aldığı maaşa ve gidemediği üş gününe bakılarak hesaplanır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum yardımları hakkında detaylı bilgileri bu yazımızdan takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün