Ana Sayfa / Çocuk Parası / Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımları

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Ülkemizde son birkaç yıldır en iyi işleyen sistemin; engelliler, bakıma muhtaçlar, yaşlılar, vs. gibi yardıma muhtaç kesim ile ilgili olarak yürütülmekte olan sistem olduğunu görmekteyiz. Bugün engelli vatandaşlarımız Türkiye Büyük Millet Meclisi ‘nde kendilerini bir engelli millet vekili ile temsil etme imkanı bulmuştur. Tarafsızlığımızın altını çizerken, bu konuda daha da fazla yol almak gerektiğini de yeri gelmişken söyleyelim. Ayrıca kadınların doğum sonrası aldığı yardımlarda da epeyce bir artış oldu. Bunlara örnek olarak; Doğum yardımları, çocuk paraları, emzirme paraları, AGI, vs. gibi ödemeleri sayabiliriz. Bu yazımızda sizlere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımları ile ilgili kısaca bilgi paylaşımında bulunacağız.

Çocuk Parası

15 Mayıs 2015 itibariyle dünyaya sağ olarak gelen ve Türk vatandaşı olan bebeklerin hak kazandığı bu yardım anne Türk vatandaşı ise anne adına ödenmektedir. İlk çocuk olması halinde 300 TL, ikinci çocuk olması halinde 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL olarak ödenen ve halk arasında çocuk parası olarak bilinen ancak asıl adı yeni doğan parası olan bu yardımdan yararlanmak için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine veya birimlerine başvuruda bulunmak gerekiyor.Bu ödeme her çocuk için bir defaya mahsus yapılıyor. 15 Mayıs 2015 öncesinde doğan çocuklar için bu yardım ödenmiyor ancak bu çocuklar sıralamada dikkate alınıyor.

BUNA BAKTINIZ MI?  Yeni Doğan Çocuk Parası Kimin Üstüne Yatıyor

Emzirme Parası

Yine doğumdan sonra 1 defaya mahsus olarak yatan emzirme parası 2017 yılı için 132 TL olarak belirlenmiştir. Her doğum yapan annenin adına yatırılmaktadır. Annenin varsa Ziraat Bankası hesabına yoksa da PTT şubelerine yatırılmaktadır. Emzirme parasının yatıp yatmadığını E Devlet üzerinden TC kimlik no ve şifreniz ile giriş yaparak sorgulayabilir ve yine ALO 170 ‘i arayarak da yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz.

AGI ‘de Çocuk İçin Eklenen Yardım

Yine yeni doğan çocuk nedeniyle ailelerin alacağı bir yardımda AGI ( Asgari Geçim İndirimi ) ‘nde yaşanacak olan artıştır. Bu artış aslına bakıldığında çok ciddi fark oluşturmasa da;  bir defaya mahsus olmayıp sürekli yatacağı için küçük de olsa önem arz etmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor

Evli olup eşi çalışan bir işçi, çocuğu yokken 133,31 TL AGI alırken


İlk çocuk sonrası 153,30 TL

İkinci çocuk sonrası 173,30 TL

Üçüncü çocuk sonrası 199,96 TL

Dördüncü çocuk sonrası 213,30 TL olacaktır.

Evli olup eşi çalışmayan bir işçi ise; çocuk yokken 159,97 TL AGI alırken;

İlk çocuk sonrası 179,97 TL

İkinci çocuk sonrası 199,96 TL

Üçüncü çocuk sonrası 226,63 TL

Dördüncü çocuk sonrası 226,63 TL olacaktır.

Vermiş olduğumuz tabloya göre maaş bordrolarınızı incelediğinizde AGI miktarlarınızda bir farklılık var ise; durumu iş yerinizin insan kaynakları departmanına bildirmenizde fayda vardır. Olası bir yanlışlık var ise; bu departmanndaki yetkililer tarafından düzeltilerek doğru bir şekilde AGI ‘nizin yatırılması sağlanacaktır. Daha detaylı bilgi için yine Alo 170 ‘i de arayabilir ve sormak istediğiniz sorularınızı sorabilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımları


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında admin

Benzer Haber

yeşil kart çoçuk parası sorgulama

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimin Üstüne Yatıyor

Devlet tarafından kadınlara birçok imkanlar verilmekle beraber aynı zamanda nüfus planlaması ve genç nüfusun sayısının …

3 Yorum

  1. Sayin aile ve sosyal politikalar banligina
    Benim kizim almanyadan evlililk yaparak istanbula yerlesti hersey cok guzel fakat bir cocuklari oldu damadin aldigi maas asgari ucret cocuga bezi mamasi kiyafetleri ayda gideri bayagi az degil cocuk parasi bu gibi giderler icin olsa cok daha iyi olur biz almanyada cocuk parasi ile cok rahat yetistitdik cocuklarimizi ama turkiyemizi cok seviyoruz ve kendimiz ve cocuklarimiz donmeye karar versdik fakat burada asgari bir ucretle cocuk bakmak imkansiz .helede biz istanbuldayiz tum akrabalarumiz dedeler zamanindan yerlesmisler istanbula yasamak icin cok guzel memleketimiz sizlerdende allah razi plsun cogu seyler cok mukemmel ama bu gibi seyler cok araniyor cocuk parasi olsa annede rahat eder vocuguna daha iyi imkanlar verir diye dusunuyorum inaniyorumki sizlerde ayni dusunuyirsunuzdur.

  2. AGİ yi almak için ne yapmak gerekir
    Şu an iş yerinden ücretsiz izin hakkımı kullanıyorum yine de AGİ alabilir miyim

  3. Merhabalar Çiğdem hanım, Alo 170 SGK hattını arayarak bu sorularınıza ve daha fazlasına detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir