Doğum Parası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğum yardımı destekleri, Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi ailelere maddi olarak yardım amacıyla verilmektedir. 15.05.2015 tarihi ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için bakanlık tarafından destek verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için bu destekten yararlanılamaz. Doğum yardımları çocuğun kaçıncı çocuk olmasına bağlı olarak verilir. Bu nedenle 15.05.2015 öncesi doğan çocuklar da yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunu tespitinde sayılır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımları Nasıl Alınır?

Aile ve Soyal Politikalar Bakanlığı çocuk parası için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler merkezlerine şahsen, kargo ya da posta yoluyla yapılmalıdır. Başvuru için doğum sonrasında çocuğun ilk olarak Kimlik Paylaşım Sistemi’ne kaydı yapılmalıdır. Kayıt işlemi sonrasında “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” doldurulup, imzalanarak gerekli yere teslim edilmelidir. Dilekçe eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurlmalıdır. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar her ne sebeple çalışırlarsa çalışsınlar başvurularını çalıştıkları kuruma yapmalıdırlar. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları da bu yardımda yararlanabilir. Başvurularını Büyükelçilik ve Konsolosluklara yapmaları gerekir. Ayrıca yurtdışında yaşayanlar Türkiye’de bulundukları zaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler merkezlerine de başvuru yapabilirler.

2019 Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğum Yardımı Ne Kadar?

2019 çocuk parası fiyatı, yeni oğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre değişir. Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi ailelerin;

  • Birinci çocukları için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocukları için 600 TL doğum yardımı bakanlık tarafından yapılır.
İlginizi Çekebilir:  Doğum Parası Hesaplama

Doğum Yardımı Ödemeleri Nereden Yapılır?

Doğum parası ödemeleri PTT şubelerinden yapılır. Doğum Yardımı Sistemi’ne başvuru girildiği tarih itibariyle bir ay içerisinde ve ayın son haftası olacak şekilde yardım gönderilir. Kişinin adına yatırıldığından doğum yardımlarını çekmek için kimlik belgesi ile PTT şubelerine gitmek yeterlidir.

Evlat Edinenler Doğum Yardımından Yararlanabilir Mi?

Evlat edinilen çocuk için doğum yardımları eğer evlat edinilmeden önce alınmamışsa, evlat edinen aile başvuru yaparak yardımdan yararlanabilir. Doğum yardımı eğer alınmışsa Doğum Yardım Sistemi tarafından tekrar bir ödeme yapılmaz. Yani, evlat edinme durumlarında çocuklar için yeni bir ödenek oluşturulmaz. Fakat bu çocuklar çocuk sayısı tespitinde dikkate alınır. Örneğin evlat edinme sonrasında yeni bir çocuk olduğu durumda, yeni doğan çocuk ikinci çocuk olarak değerlendirilir ve bakanlık tarafından 400 TL çocuk yardımı yapılır. Sonraki doğan çocuklarda aynı şekilde üçüncü, dörüdüncü vb. olarak değerlendirilecektir.

Doğum Yardımı Son Başvuru Süresi Var Mı?

Çocuk parası son başvuru süresi bulunmaz. 15.05.2015 tarihi ve sonrasında yapılan canlı doğumlar için başvuru süresi olmaksızın bu yardım verilmektedir. Bu yardımı almayan çocuklar için her zaman başvuru dilekçe ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler merkezlerine yapılmalıdır.

15 Mayıs 2015 Öncesi Doğan Çocuklar İçin Doğum Yardımı Alınabilir Mi?

15.05.2015 öncesinde doğan çocuklar için çocuk parası verilmez. 15.05.2015 tarihi itibariyle doğum yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmeye başlanmıştır. Bu nedenle belirtilen tarih ve sonrasında doğan çocuklar için ödeme yapılmaktadır. Ancak bu tarihten önce doğan çocuklar, yeni doğan çocukların kaçıncı çocuk olduğunun tespitinde değerlendirmeye alınır. Örneğin bir annenin 15.05.2015 tarihi öncesinde bir çocuğu ve 15.05.2015 tarihi sonrasında yeni bir çocuğu daha olsun. Bu durumda anne 15.05.2015 tarihinden önce dünyaya gelen çocuğu için doğum yardımı alamaz. Ancak sonraki çocuk ikinci çocuk olarak sayılır ve bu çocuk için 400 TL doğum desteği bakanlık tarafından ödenir.

İlginizi Çekebilir:  Doğum İzni Kaç Gün, Ne Kadar?
Sponsorlu Reklamlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı Almanın Şartları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum parası koşullarını sağlayanlar “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” ile birlikte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler merkezlerine başvuru yaparak yardımdan yararlanabilirler. Doğum yardımı almak için;

  • Türk vatandaşı ya da mavi kar sahibi olunmalıdır. (Mavi kart ilgili Kanun kapsamında Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce, doğum yoluyla Türk vatandaşı olunup, çıkma izni almak kaydıyla Türk vatandaşlığından ayrılanlara verilir.)
  • Yeni doğan çocuğun ebeveynlerinden herhangi birinin Türk vatandaşı olması yeterlidir. Eşlerden birinin yabancı uyruklu olması durumunda da doğum yardımı alınabilir.
  • Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları da yardımdan yararlanabilir.
  • 05.2015 tarihi ve sonrasında doğan her çocuk için doğum yardımı bir kereye mahsus olarak alınabilir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Doğum Yardımları Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çocuk yardımı sorgulamae-devlet üzerinden yapılabilir. Bunun için ilk olarak e-devlet kapısına giriş yapılmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra arama kısmına “Doğum yardım başvuru sonucu sorgulama” yazarak ya da kurumlar arasından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçildikten sonra hizmetler arasından “Doğum yardım başvuru sonucu sorgulama” bulunarak tıklanır. Açılan pencerede doğum yardımlarıbaşvuru sonucunuz birkaç dakika içeriisnde gözükecektir. Bu sorgulamayı yapabilmek için e-devlet kapısına e-devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı ile giriş yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

Ayrıca doğum yardımı sorgulama işlemini telefonla da yapabilirsiniz. Telefonla detaylı bilgi almak ve başvuru sonucunuzu sorgulamak için bakanlığa ait ALO 144 ya da ALO 183 nolu telefonları arayabilirsiniz. Bu hatlar tamamen ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Annenin Yabancı Babanın Türk Olması Durumunda Anne Doğum Yardımı Alabilir Mi?

Yabancı anne, Türk babanın doğum yardımı baba üzerinden yapılmaktadır. Doğum yardımı anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı ya da mavi kartlı olması durumunda anne üzerinden ödenir. Ancak eğer Anne Türk vatandaşı ve mavi kart sahibi değil ise işlemler baba üzeriden yapılır. Yani doğum yardımı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından babanın adına PTT’ye gönderilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çoklu Doğum Yardımları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çoklu doğum yardımımuhtaç ailelere nakdi destek yapılması amacıyla düzenlenen bir yardım programıdır. Çoklu doğum meydana gelen muhtaç ailelere yapılan bu destek ile 0-24 ay arasında çocukların beslenme ve öz bakımlarının karşılanması amaçlanmaktadır. Bu yardım programından yararlanmak için Türk vatandaşı olunmalı ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından çoklu doğum yapılan ailenin muhtaç olduğu tespit edilmelidir. Çoklu çocuk yardımı için başvurular ikamet edilen il ya da ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmalıdır. Başvurular vakıfların Mütevelli Heyeti tarafından 3294 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilir. Uygun bulunan çoklu doğum yapan ailelere çocuk başına 150 TL ödeme yapılır. Ödemler iki ayda bir olacak şekilde 0-24 aylık çocuklar için PTT’ye yapılır. Ayrıca hanede sosyal güvencesi olan çalışan kişilerin bulunması bu yardımın alınmasına engel bir durum değildir. Çoklu doğum yardımları alabilmek için önemli olan 3294 sayılı Kanun kapsamında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından çoklu doğum olan ailenin muhtaç olarak tespit edilmesidir.

Çocuk parasına nasıl başvuru yapılacağına dair detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün