Bilgi Bankası

Çipli Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir? Yeni Kimlik Çıkarma Kaç Gün Sürer?

2020 yılından itibaren herkes de sık sık göreceğimiz çipli yeni kimlikler artık kısa süre içerinde teslim edilmektedir. Bu nedenle yeni kimlik kartı başvuru işlemlerini bitirdikten sonra basıma girer ve Ankara da bulunan kimlik basım merkezine iletilir. Burada kimlikler basıldıktan sonra dağıtıma çıkar. Peki yeni kimlik kartı kaç günde gelir?

 • Nüfus cüzdanını değiştirme ve yeni kimlik kartı yeniledikten sonra,
 • Evlilik nedeni ile yeni kimlik kartı istedikten sonra,
 • Yıpranma, kaybolma, çalınma gibi durumlarda istedikten soran,
 • Bebekler için kimlik istenince.

Ve buna benzer farklı durumlarda yeni kimlik kartı yenilemek ve almak gerekebilir. Bu durumda acil lazım olabilecek durumlar oluşabilir. Okul kaydı, şirket işlemleri, uluslar arası yolculuk, otobüs yolculuğu, iş başvurusu ve diğer işlemlerde yeni kimlik kartı olmadığı için ne yapabilirsiniz?

Yeni Kimlik Kartı Kaç Günde Gelir?

İl veya ilçe nüfus müdürlüklerinde yeni kimlik kartı başvurusu yaptıktan sonra çipli yeni kimliğinizi malesef hemen alamıyorsunuz. Eskiden kimlik basımı yenileme esnasında oluyordu. Fakat bu kimlikler üzerinde çip olduğu için Ankara da yer alan kimlik basım merkezi bu kimlikleri basıp kimlik sahibinin adresine postalamaktadır. Peki kimlik gönderme süreci nasıl işliyor?

 • Kimlikler Ankara da basıldıktan sonra, kimlik sahibinin adresine gönderilmek üzere PTT Kargo ile adresinize gönderilir.
 • Burada adresinizin Ankara’ya yakınlığına göre şehrinize kimlik kartının ulaşım süresi değişebilir.
 • Nüfus müdürlüklerinin PTT Kargo ile anlaşmaları sebebi ile bu süre normal kargolara oranla daha kısadır.
 • Şehir veya ilçenizin PTT dağıtım merkezinden size doğru kargo dağıtımı gerçekleşir
 • Yeni kimlik kartı ortalama bir hafta içerisinde adresinize gelir.

Belirtilen bu süre kesin olmayıp genellikle bir hafta içerisinde yeni kimlik kartı teslim edilmektedir. Bu sürenin uzaması durumunda PTT Kargo’dan veya ALO 199 hattını arayarak bilgi talep edebilirsiniz.

Yeni Kimlik Kartı Gelene Kadar Nasıl Resmi İşlemleri Yapacaksınız?

Kimlik kartı başvurusu sırasında sizden eski kimliğiniz alınıp kullanılmayacak hale getiriliyor. Daha sonra ise GEÇİCİ KİMLİK Belgesi veriliyor. Bu geçici kimlik belgesi ile tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

 • Geçici kimlik belgesi A4 kağıdı üzerine basılmış üzerinde size ait bilgiler olarak resmi evraktır.
 • Nüfus müdürlüğünde imzalı ve kaşeli olarak size verilir.

Geçici kimlik belgesi her türlü resmi işlemlerde asıl kimlik kartı gelene kadar kullanılabilir.

E Devletten Geçici Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Boşanma ve evlenme, kimlik yenileme ve kayıp durumlarında geçici kimlik belgesi kullanılmaktadır. Bu durumda yeni kimlik belgesi teslim edilene kadar e devlet üzerinden geçici kimlik belgesi alınıp kullanılabilir.

Bu belge sadece kimlik kartı elinize ulaşılana kadar geçerlidir. Sonrasında geçerliliği yoktur.

Yeni Çipli Kimlik Kaç Günde Gelir?

İlk olarak ALO 199 hattından randevu alıp, kimlik yenileme için başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu işlemlerden sonra kimlik kartınızı beklemeye başlayabilirsiniz. Kimlik basım için Ankara da bulunan merkeze gidecek ve orada sıra ile basıma girecektir. Basım sonrasında ise PTT Kargo ile adresinize basılarak yollanacaktır. Bu işlemlerden sonra ise ortalama 7 iş günü içerisinde elinize ulaşacaktır.

Yeni Kimliği Başkası Teslim Alabilir Mi?

Kimlik yenileme işlemi sırasında memura kimliği sizden başkasının da alabileceğini söylemeniz durumunda kimliği farklı kişinin de alma hakkı bulunmaktadır. Söyleyeceğiniz kişi ile soy bağı olması şartı bulunmamaktadır. Bu nedenle herhangi biri kimlik kartı geldiği zaman adınıza teslim alabilir.

Yeni Kimlik Kartı Adrese Teslim Edilmez İse!

O zaman yapılacak iş Nüfus müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir. Nüfus müdürlüğüne giderek kimliğin halen gelmediğini söylemeniz durumunda tutanak tutulacak veya nüfus müdürlüğüne teslim edilmiş ise de oradan alabileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün