Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Çocuk parası başvurusu nasıl yapılır?

Doğum yardımı başvurusu, ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun KPS’ye kayıt işlemi yapıldıktan sonra yapılır. Başvuru;  Şahsen, İadeli taahhütlü posta veya Kargo yöntemlerinden biri ile başvuru dilekçesi ile başvuru yerlerine yapılır. Başvuru dilekçesinde gerekli imza, kurum onayı ve bilgilerin tam olması gerekmektedir. Eksik olması halinde şahsen yapılan başvuruların başvuru yerlerince kabul edilmemesi, iadeli taahhütlü posta veya kargo yolu ile yapılan başvurulardaki eksikliklerin ise duruma uygun yöntemler (telefon, yazışma vb.) ile tamamlatılması gerekmektedir.

Şahsen yapılan başvurularda, başvuru dilekçesinde gerekli imza, kurum onayı ve bilgilerin tam olması halinde bilgilerin DYS’ye girilmesi ve DYS tarafından üretilen “Doğum Yardımı Başvuru Alındı Belgesi”nin başvuruyu alan personel tarafından imzalanarak başvurana verilmesi gerekmektedir. Başvuru, annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı ve sağ olması halinde anne tarafından ya da anne adına baba tarafından yapılır.

Çocuk parası başvurusu nerelerden yapılır?

Başvuru yerleri ise Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi, her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel için çalıştığı kurum, yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilik ve Konsolosluklar ile Türkiye’de bulunmaları halinde herhangi bir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezi, başvuru dilekçelerini Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine göndermek üzere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması veya vefat etmiş olması halinde ya da Bakanlıkça belirlenecek zorunlu hallerde başvuru Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba tarafından veya çocuğun kanuni temsilcisi tarafından yapılır.

Anne Baba vefat durumunda çocuk parası başvuru nasıl yapılır?

Anne ve babanın her ikisinin de vefat etmiş olması halinde çocuğun kanuni temsilcisi tarafından başvuru yapılır. Çocuğun kanuni temsilcisi tarafından başvuru yapılması halinde, anne ya da babadan hangisi tarafından başvuru yapabilecek idiyse onun adına DYS tarafından işlem yapılır; ödeme anne ya da babadan hangisi esas alındıysa onun çocuk sayısı dikkate alınarak hesaplanır ve çocuğun kanuni temsilcisine yapılır.

Eğer çocuğu evlat edinme durumları olur ise buna göre de bu konu değişiklik göstermiş olacaktır. Bu durumda çocuk parası başvurusu nasıl yapılır ile ilgili daha detaylı bilgi için çocuğun ailevi durumu oldukça önemli olmaktadır. Ama evlat edinen çocuk için anne ve baba olunmadığı, doğum gerçekleşmediği için çocuk parası alınma olasılığı bulunmamaktadır.

Güncelleme: 18.08.2018


hakkında admin

Benzer Haber

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Çocuk Parası Kime Verilir

Çocuk parası yardımı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da …

1 Yorum

  1. Merhaba.ben cocuklari birini 1999 ilde ikincisini 2001 dogmusam.Bu cocuklara cocuk parasi verilmelidir?Tessekkurler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir