Çocuk Parası

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödenir?

AGİ çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir? Çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir? Memur çocuk yardımı kaç yaşına kadar ödenir? Çocuk yardım parası kaç yaşına kadar ödenir ile ilgili tüm detaylar…

AGİ çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir? Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir? Sorusunun cevabı ise araştırmalar sonucu konumuzda açıkladık. Konuyu detaylı inceleyerek bu ve çocuk ile ilgili tüm konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu nedenle devlet tarafından maaşlara ilave edilen bir yardım bulunmaktadır. Bu yardım çalışanlarda AGI ( Asgari  Geçim İndirimi ) ‘ye dahil edilmekte, memurlara da maaşlarına çocuk yardımı olarak yansıtılmaktadır. Bu yardımlar çocuklar ölene kadar değil belli bir süreye kadar yapılabilmektedir. Bu yazımızda bu çocuk parası ödemelerinden biraz bahsederek, çalışanlar ve memurlar arasında çok merak edilen biri konu olan çocuk parası kaç yaşına kadar ödeniyor sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Çocuk parası her ailenin alma hakkına sahip olduğu para tutarlarından biridir. Bu nedenle bu parayı almak için bazı gerekli durumlar bulunmaktadır. Bu durumları sağlayan aileler çocuk parası almaya hak kazanırlar. Çocuk parası kaç yaşına kadar ödenir sorusunun cevabına gelecek olursak erkek çocuklar için çocuk parası 25 yaşına kadar ödenmektedir. Kız çocuklar için ise de evlenene kadar çocuk parası ödemesi yapılmaktadır.

Oku Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk Yardım Parası Nedir?

Devlet tarafından çalışan işçilere AGI ( Asgari Geçim İndirimi ) adlı bir ödeme ile; evli olması, eşinin çalışması ya da çalışmaması, çocuğunun olması ya da olmaması, varsa kaç çocuğu olduğu gibi kriterlere göre bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelere baktığımızda ortalama; 1. çocuk için 20 TL, 2. çocuk için + 20 TL, 3. çocuk için + 14 TL, 4. çocuk için ise + 14 TL ilave ödeme yapıldığını; bu rakamlara göre, 4 çocuklu ve eşi çalışmayan bir işçiye toplam 213 TL AGI ödemesi yapıldığını, eşi çalışan için ise; 226,63 TL AGI ödemesi yapıldığını görmekteyiz.

Devlet Memurlarında ise; 72 aylığa kadar olan her çocuk için 24 TL civarında, 72 aydan büyük çocuklar için ise 47 TL civarında bir yardım yapılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Ne Zamana Kadar Ödenir?

Kız çocukları için devlet; evlenene kadar ya da işe başlayana kadar bu yardımları yapıyor. Erkek çocuklar için ise üst sınır 25 yaş olarak belirlenmiş durumda. Yine erkek çocukları için de çalışma ile ilgili bir durum bulunuyor. Buna göre işe başlayan erkek çocukları için herhangi bir yaş sınırına bakılmaksızın bu ödeme kesilmektedir.

Oku PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

Bunun için devlet memurlarının çalıştığı kurumlardaki idari işler ya da sosyal işler müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvururken bir dilekçe ile çocuk doğumlarının bildirilmesi gerekmektedir. Bu tarz dilekçeler genelde matbu formunda ilgili müdürlüklerde bulunmaktadır. Bu nedenle hazırlamadan direkt olarak da ilgili birime gidebilirsiniz.

Çalışanlar açısından ise durumu ele aldığımızda; çalıştıkları iş yerindeki insan kaynakları departmanına başvurmaları gerektiğini söyleyelim. Buradaki görevlilere yine mümkünse bir dilekçe ile ekine doğum raporundan da bir fotokopi eklemek suretiyle başvurmaları kendileri adına daha sağlıklı olacaktır. Dilekçe ile yapılan bir başvuru daha fazla resmiyet kesbettiği için ilgili görevlinin işleminizi unutma gibi bir lüksü de olmayacaktır.

Çocuk Yardım Parası Kaç Yaşına Kadar Alınır?

Bu konuda bir sınırlama yok. Çünkü başvurmanızdan sonra çocuk yardımı parası almaya başlayacağınız için ne kadar çabuk yaparsanız o kadar sizin için iyi olacaktır. Çünkü çocuk parası yardımı geriye dönük olarak ödenmemektedir. Çocuğun doğumu ile birlikte en kısa sürede bu başvuruyu yapıp, herhangi bir hak kaybı olmaması için yardımın ilk maaş yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

Güncel durum doğrultusunda çocuk parası kaç yaşına kadar ödendiği bilgisi güncelliğini korumaktadır. Yazarlarımız aşağıda ki güncelleme bilgisini paylaşmaktadırlar. Bu bilgiler dahilinde yazının ne kadar güncel olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer çocuğunuz ile ilgili doğru bilgi arıyor iseniz doğru adrestesiniz.

 

Güncelleme: 7.8.2019

4 Yorum

  1. Merhaba ben 2 yıldı evliyim Türkiyede yabanci quyrukluym 1 yaşında kız çocuğun var şimdi ise eşimden boşanmak üzereyim çalışmıyorum acaba devlet bana mayis balarmi barınmak için çok caresizim

  2. 1)kız ve erkek çocuklarda çocuk yardımı yaş sınırı 18 mi 25 mi ?

    2)yeni kanuna göre kızlarda ve erkeklerde üniversite okumuyorsa yaş sınırı 18 diyorlar doğrumu ?doğru değilse ispat amaçlı bir belge veya adres linki atarmısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün