Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor

Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Çocuk parası dediğimiz ve devlet tarafından maaşlara ilave edilen bir yardım bulunmaktadır. Bu yardım çalışanlarda AGI ( Asgari  Geçim İndirimi ) 'ye dahil edilmekte, memurlara da maaşlarına çocuk yardımı olarak yansıtılmaktadır. Bu yardımlar çocuklar ölene kadar değil belli bir süreye kadar yapılabilmektedir. Bu yazımızda bu çocuk parası ödemelerinden biraz bahsederek, çalışanlar ve memurlar arasında çok merak edilen biri konu olan çocuk parası kaç yaşına kadar ödeniyor sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Çocuk Parası Nedir?

Devlet tarafından çalışan işçilere AGI ( Asgari Geçim İndirimi ) adlı bir ödeme ile; evli olması, eşinin çalışması ya da çalışmaması, çocuğunun olması ya da olmaması, varsa kaç çocuğu olduğu gibi kriterlere göre bir ödeme yapılmaktadır. Bu ödemelere baktığımızda ortalama; 1. çocuk için 20 TL, 2. çocuk için + 20 TL, 3. çocuk için + 14 TL, 4. çocuk için ise + 14 TL ilave ödeme yapıldığını; bu rakamlara göre, 4 çocuklu ve eşi çalışmayan bir işçiye toplam 213 TL AGI ödemesi yapıldığını, eşi çalışan için ise; 226,63 TL AGI ödemesi yapıldığını görmekteyiz.

Devlet Memurlarında ise; 72 aylığa kadar olan her çocuk için 24 TL civarında, 72 aydan büyük çocuklar için ise 47 TL civarında bir yardım yapılmaktadır.

Çocuk Parası Yardımı Ne Zamana Kadar Yatıyor?

Kız çocukları için devlet; evlenene kadar ya da işe başlayana kadar bu yardımları yapıyor. Erkek çocuklar için ise üst sınır 25 yaş olarak belirlenmiş durumda. Yine erkek çocukları için de çalışma ile ilgili bir durum bulunuyor. Buna göre işe başlayan erkek çocukları için herhangi bir yaş sınırına bakılmaksızın bu ödeme kesilmektedir.

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurulmalıyım?

Bunun için devlet memurlarının çalıştığı kurumlardaki idari işler ya da sosyal işler müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. Başvururken bir dilekçe ile çocuk doğumlarının bildirilmesi gerekmektedir. Bu tarz dilekçeler genelde matbu formunda ilgili müdürlüklerde bulunmaktadır. Bu nedenle hazırlamadan direkt olarak da ilgili birime gidebilirsiniz.

Çalışanlar açısından ise durumu ele aldığımızda; çalıştıkları iş yerindeki insan kaynakları departmanına başvurmaları gerektiğini söyleyelim. Buradaki görevlilere yine mümkünse bir dilekçe ile ekine doğum raporundan da bir fotokopi eklemek suretiyle başvurmaları kendileri adına daha sağlıklı olacaktır. Dilekçe ile yapılan bir başvuru daha fazla resmiyet kesbettiği için ilgili görevlinin işleminizi unutma gibi bir lüksü de olmayacaktır.

Ne Zamana Kadar Başvurmak Gerekiyor?

Bu konuda bir sınırlama yok. Çünkü başvurmanızdan sonra çocuk yardımı parası almaya başlayacağınız için ne kadar çabuk yaparsanız o kadar sizin için iyi olacaktır. Çünkü çocuk parası yardımı geriye dönük olarak ödenmemektedir. Çocuğun doğumu ile birlikte en kısa sürede bu başvuruyu yapıp, herhangi bir hak kaybı olmaması için yardımın ilk maaş yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

Güncel durum doğrultusunda çocuk parası kaç yaşına kadar ödendiği bilgisi güncelliğini korumaktadır. Yazarlarımız aşağıda ki güncelleme bilgisini paylaşmaktadırlar. Bu bilgiler dahilinde yazının ne kadar güncel olduğunu öğrenebilirsiniz. Eğer çocuğunuz ile ilgili doğru bilgi arıyor iseniz doğru adrestesiniz.

 

Çocuk Parası Kaç Yaşına ve Kadar Ödeniyor

 

Güncelleme: 18.08.2018


hakkında admin

Benzer Haber

doğum yardımı sorgulama 2018

Kimler Çocuk Parası Alabilir

Ülkemiz, Anayasa 'sında da belirtildiği sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla Anayasa, ülkeyi  yönetenlere  bu  anlamda …

4 Yorum

  1. Merhaba ben 2 yıldı evliyim Türkiyede yabanci quyrukluym 1 yaşında kız çocuğun var şimdi ise eşimden boşanmak üzereyim çalışmıyorum acaba devlet bana mayis balarmi barınmak için çok caresizim

  2. 1)kız ve erkek çocuklarda çocuk yardımı yaş sınırı 18 mi 25 mi ?

    2)yeni kanuna göre kızlarda ve erkeklerde üniversite okumuyorsa yaş sınırı 18 diyorlar doğrumu ?doğru değilse ispat amaçlı bir belge veya adres linki atarmısınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir