Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Çocuk Parası Kime Verilir

Çocuk Parası Kime Verilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...

Çocuk parası yardımı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da çocuk parasından faydalanabilmektedirler. Bundan başka Türk vatandaşı olup ta Türk vatandaşlığından çıkma izni almak suretiyle vatandaşlığı kaybeden kişiler ve bu kişilerin üçüncü dereceye kadar olan alt soyları çocuk parası yardımından faydalanmak için başvuruda bulunabileceklerdir. Ülkemizde yaşayan ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan yabancı kişilerin çocuk parası alması söz konusu değildir. Çiftlerden birisi Türk vatandaşı diğeri Türk vatandaşı değil ise bu durumda Türk vatandaşı olan kişi çocuk yardımından faydalanabilecektir.

Sık sık sorulan sorular arasında yer alan çocuk parası kime verilir konusu oldukça önemlidir. Bu sebeple bu yazımızda bu konu hakkında en doğru ve net bilgi vermek istiyoruz. Çocuk yardım parası diye adlandırılan ve 0 ile 18 yaş arasında ki çocuklar için verilen bir paradır. Bu parayı alabilmek için anne veya babanın sigortalı bir işte çalışması gerekir. Anne ve baba her ikisi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı iseler bu durumda da sadece anneye çocuk parası verilecektir.

Anne ve Baba Aynı Anda Çocuk Parası Alabilir mi?

Hem anneye hem babaya ayrı ayrı verilmeyecektir. Bakanlıkça belirlenen zorunlu durumlarda babaya da çocuk parası ödemesi yapılabilir. Çocuk parasında kişinin sigortalı olup olmaması, SGK kaydı olup olmaması gibi herhangi bir şart yoktur. Ödeme için Kimlik Paylaşım Sisteminde yer alan nüfus kayıtları esas alınmaktadır. Evlat edinilen çocuklar, mahkeme kararı ile bakım altına verilen çocuklar, üvey çocuklar ve öz çocuğu gibi yetiştirip bakımı sağlanan çocuklar için de çocuk parası yardımı alınabilmektedir.

Memurlara Çocuk Yardım Parası verilir mi?

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan işçilerden, kapsamında bulundukları bireysel iş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesi hükümlerine göre çalışan işçinin kendisi veya eşinin doğum yapması nedeniyle çalışan işçiye bir ödeme yapılması kararlaştırılmış olanlara, kararlaştırılan tutarın kanunda belirtilen miktar uyarınca yapılacak ödeme tutarından daha az olması halinde sadece aradaki fark ödenmektedir. Kararlaştırılan tutarın yine kanunda belirtilen miktara göre yapılacak ödeme tutarından fazla olması halinde ise kanunda belirtilen miktara göre edeme yapılmayıp sözleşme hükümlerine göre ödeme yapılmaktadır. Kanun gereği çocuk parası hiçbir vergi veya kesintiye tabi tutulamaz ve haczedilemez.

Çocuk parası nereden alınır ile ilgili bilgi için TIKLAYIN

Vasi Olanlar Çocuk Yardım Parası Alabilir mi?

Yazımızda çocuk parası kime verilir konusuna detaylı ve resmi kurumların belirttiği şekilde değindik. Bu doğrultu da sigortalı olan anne veya babaya verileceğini ve her ikisinin de aynı anda bu parayı alamayacağını öğrenmiş olduk. Eğer çocuğun vasi olduğunu resmi kuruluşlar nezdinde kişi ispatlar ise SGK il müdürlüklerine bizzat başvuruları dahilinde bu konu hakkında ki talepleri cevaplanacaktır. Vasiliği kanıtlanır ise kişi bir sigortalı işte çalışması durumunda çocuk parası alma hakkını kazanmış olacaktır.

Çocuk parası yardımı konusunda verilen desteklerin asıl sebebi, ne kadar küçük çaplı bir tutar olsa dahi okul masrafları ve 0 ile 6 yaş arasında ki çocuklar için ise de küçük mama, bez gibi giderleri için aileye bir katkı olması için verilmektedir.

Güncelleme: 17.08.2018


hakkında admin

Benzer Haber

doğum yardımı sorgulama 2018

Kimler Çocuk Parası Alabilir

Ülkemiz, Anayasa 'sında da belirtildiği sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla Anayasa, ülkeyi  yönetenlere  bu  anlamda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir