Çocuk Parası Ne Kadar?

2020 Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası ne kadar 2020? Çocuk yardım parası ne kadar? SGK Çocuk parası ne kadar? 2020 çocuk parası ne kadar? SGK çocuk parası ile ilgili tüm detaylar… Çocuk parası ne kadar 2020 yılında, bu soruyu soran herkes 2020 çocuk yardım parası almak için başvuruda bulunabilmektedir, tabi şartları sağlaması koşuluyla. 15 Mayıs 2015 yılından itibaren çıkarılan kanunla birlikte, devlet tarafından bu yardım, doğum yapan her anneye verilmektedir. Doğum yapan anneler ister çalışsın isterse çalışmasın bu yardım herkese verilmektedir.

SGK Çocuk Yardım Parası Ne Kadardır?

2020 çocuk yardım parası miktarı 2019 yılındaki miktarla aynıdır. Yani 2019 yılında yardım parası ne kadarsa 2020 yılında da o kadar olacaktır. Konuyla ilgili devlet birimlerince herhangi bir açıklama yapılmadığından miktar geçmiş yılla aynı olarak belirlenmektedir. 2020 yılında çocuk yardım parası miktarları ise aşağıda sıralanmıştır. Hemen inceleyebilirsiniz.

2019 yılında ki geçerli olan sgk çocuk yardım parası tutarı 2020 yılında da değişmeyeceği düşülmekte. Ailelere yardım adında verilen bu ödeme tutarı her yıl olduğu gibi 2019 yılında çocuk parası yardımı tutarı ile aynı ödenecektir.

 • Anne tarafından yapılan ilk doğum ise miktar 300 TL olarak belirlenmiştir.
 • Anne tarafından yapılan ikinci doğum ise yardım miktarı 400 TL olarak belirlenmiştir.
 • Anne tarafından yapılan üçüncü çocuk ise yardımın miktarı 600 TL olarak kayıtlara geçmiştir.
 • Bunun yanında anne eğer ikiz ya da üçüz doğum gerçekleştirmişse miktarlarda değişkenlik göstermektedir.
 • Örnek olarak belirtmek gerekirse, eğer anne ikinci doğumunu yapmış ve ikiz doğum yaparsa, ilk çocuk minimum 400, ikincisi ise minimum 600 TL olarak kayda geçer. Yani dolayısıyla bu miktar 1000 TL olarak belirlenmiştir.
 • Anne eğer üçüz olarak doğum yapmışsa ve bu üçüz bebekler ikinci doğum olarak kayda geçmişse, üçüz doğumdan yaklaşık olarak 1600 TL alacaktır.

 

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Canlı doğum gerçekleştikten sonra, bağlı olunan ilgili nüfus müdürlüğüne giderek Kimlik Paylaşım Sistemine kayıt yaptırıp bebeğe ait kimlik çıkardıktan sonra verilecek olan “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi” eksiksiz olarak doldurulmalı ve doldurulduktan sonra ilgili birime başvuru yapılabilir. Aşağıda yer alan birimlere de başvurarak doğum parası alabilirsiniz.

 • Yardım parası için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapılır.
 • Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.
 • Eğer kişiler ilçede oturuyorsa yardım için İlçe Vakıf Müdürlüklerine başvuru yapılabilir.
 • Eğer başvuru sahibi olan kişi memur ise çalıştığı kuruma da başvuru yapabilir.
 • Yurt dışında ikamet eden Türkiye vatandaşları, konsolosluk binalarına ya da büyükelçilik kurumuna başvuruda bulunabilir.

Çocuk Parası hakkında tüm bilgiler için TIKLAYIN

2020 Çocuk Yardım Parası Alabilmek İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Çocuk yardım parası almak için de elbette diğer başvurularda olduğu gibi belirli şartlar bulunmaktadır. Çocuk parası kimlere verilir 2020 yılında cevabını almak için aşağıdaki şartlara göz atabilirsiniz.


İşte 2020 yılı için çocuk parası yardımı alma şartları:

 • Öncelikle ilk şart doğum yapan kişinin 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra yapmış olması gerekmektedir. Fakat burada en önemli nokta yardım parasının miktarıdır. Yani belirttiğimiz tarihten bir iki yıl önce bir çocuk doğmuşsa, sonrasında doğan çocuğa yardım parası daha çok verilmektedir.
  Kısacası şöyle bir örnek verelim. Diyelim ki bir anne 2015 tarihinden önce yani 2013 yılında bir doğum yapmışsa ve 2016 yılında da doğum yapmışsa, ilk çocuk için de son doğan çocuğa yardım parası verilmektedir.
 • Bunun yanında başvuru şartındaki en önemli nokta çocuğun sağ olması gerekmektedir.
 • Yapılacak olan yardım sadece tek sefer için yapılmaktadır. Yani bir ikinci defa yardımdan yararlanılamaz.
 • Bunların dışındaki diğer önemli şart ise başvuru yapacak olan kişinin Türkiye vatandaşı olması gerekmektedir. Aksi taktirde çocuk parası alınamaz.

Yukarı da yer alan şartların sağlanması zorunludur. Bu şartlar sağlanmaz ise doğum parası alma hakkınız bulunmamaktadır. Özellikle bu parayı alabilmek için bebeğin canlı olması ve kimliğinin çıkartılmış olması gerekmektedir. Bu nedenle yukarı da yer alan şartları tamamladıktan sonra başvuru yaparak bu nakti yardımı alabilirisiniz.

2020 Çocuk Yardım Parası Almak İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Birçok başvuruda olduğu gibi doğum yardım parası almak için de belli başlı evraklar gereklidir. Bu evraklar olduğu sürece 2020 yılı için çocuk yardım parasından faydalanılabilir. İşte çocuk yardım parası için gerekli olan evraklar listesi aşağıda ki gibidir.

 • Doğum raporu ve doğum yapıldığına dair bir belge.
 • Yardım parası alınacak olan bebeğin kendi nüfus cüzdanı.
 • Doğum yapan annenin kendi nüfus cüzdanı.

Çocuk Yardım Parasında Sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Çocuk yardım parası için sorgulama işlemler E-Devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu işlem ile kolayca yardım parası sorgulama yapabilirsiniz. Ve sgk çocuk parası öğrenebilirsiniz.

 • Birinci adım E-Devlet sistemine giriş yapmak. Giriş için TIKLAYIN
 • Eksik olan işlemler tamamlandıktan sonra sorgulama süreci tamamlanan başvuruluarınızı kolayca görebilirsiniz.

YARDIM PARASI İLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULAR

1. Sağlık Bakanlığında memur olarak çalışıyorum. Doğum yardımı kapsamında hangi kuruma müracaat etmem gerekir?

Cevap: Statü fark etmemektedir. Bulunulan konum önemli değildir. Bu nedenle kamu kurum ve kuruluşlarınca çalıştırılan personel aktif olarak çalıştığı kuruma başvurması gerekir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığına müracaat edilmesi gerekmektedir.

Soru 2. Anne memur, baba özel sektörde çalışıyor ise doğum yardımı başvurusu hangi kuruma yapılır?

Cevap: Kamuya yapılarak alınan başvurularda, eşlerden herhangi biri kamu da hizmet ediyor olması yeterlidir. Buna göre başvuru annenin çalıştığı kamu kurumuna yapılmalıdır. Eğer bu soru tam tersi olsa idi bu sefer babanın çalıştığı kuruma bavşuru yapılması gerekirdi.

Soru 3: Doğum yardımı ödemesi ne zaman ve nereye yapılır?

Cevap: Doğum yardımı ödemeleri yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemi (DYS)’ne girildiği ayı takip eden ayın son haftası hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

Soru 4: İmam nikahı ile evliyim, doğum parası alabilir miyim?

Cevap: Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS) kaydı önemsenmektedir. Evliliğin veya nikahın şartı aranmakta olup, doğum parası alabilirsiniz.

Soru 5: Evde doğum yaptım, doğum parası alabilir miyim?

Cevap: Eğer bebek canlı doğdu ve doğum tarihi de 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra ise yardım ödemesini alabilirsiniz.

Süt Parası Nedir?

Türkiye Kanunlarına göre emzirme ödeneklerine verilen isim süt parasıdır. Şayet gerekli olan şartlar yerine getirilmişse anne bu paradan da yararlanabilmektedir. 2020 yılında da verilmeye devam eden süt parası, Sosyal Güvenlik kurumu tarafından verilmektedir. Süt parasından faydalanan kişiler ise, eşi sigortalı biçiminde çalışan kişiler ve annelik sigortasından yararlanan kişiler alabilmektedir.

2020 Yılında Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

Diğer ödeneklerin alınabilmesi için nasıl şartlar isteniyorsa, süt parası almak için de belirli şartlar bulunmaktadır. Peki sür parası şartları nelerdir? Şimdi bunlara bir göz atalım.

 • Baba eğer sigortalı olarak çalışıyor ve anne çalışmıyorsa süt parası alınabilmektedir.
 • Çalışan babanın SSK kapsamında olması gerekmektedir.
 • En az 120 gün sigorta primlerinin yapılmış olması gerekmektedir.

Süt Parası Miktarı Ne Kadardır Ne Zaman Alınır?

2020 süt parası tek seferlik olmakla birlikte, 149 TL olarak belirlenmiştir. Şartlara uygunluk sağlandığı takdirde süt parası için başvuru işlemi yapılabilmektedir. Normal şartlarda her doğum sisteme otomatik olarak kaydedilmektedir. Fakat bazı karışıklıklar olduğundan kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna kendisi başvurması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra işlem E-Devlet üzerinden takip edilebilmektedir. İşte 2020 yılın yardım parası ve 2020 süt parası şartları ve miktarları bu şekildedir. Başvuru için bu yolları takip edebilirsiniz.

Ptt Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nasıl Alınır

 

Son Güncelleme: 7.8.2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir