Çocuk Parası

Çocuk Parası Ne Kadar, Kaç TL? (Güncel Ödeme Miktarı)

Çocuk parası her doğum yapan anneye verilen yardım türüdür. Bu nedenle bu parayı almak istiyorsanız yapmanız gereken birkaç küçük işlem bulunmaktadır. Bunları sağladığınız zaman hesabınıza doğum yardım parası yatacak ve istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Nedir?

Her canlı doğum yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kadınlar için verilen çocuk yardım parasıdır. Bu para 15 Mayıs 2015 de kesinleşen kanun ile birlikte bu tarihten sonra doğan çocuklara verilmektedir. Doğan çocuk sayısı, çocuğun sırası, ikiz veya daha fazla olmasına göre de değişen yardım parasıdır. Doğum yapan kadınlara devlet tarafından verilen küçük dahi olsa yardım parası olduğunu söylemekte fayda bulunmaktadır. 2020 yılı itibariyle çocuk parası yardımı miktarı değişime uğramamıştır. Çocuk parası yardımı miktarıyla ilgili 2020 yılında kamuoyuyla hiçbir bilgi paylaşımı yapılmadığı için miktar önceki yıllarla aynıdır. Çocuk yardımı miktarı annenin kaçıncı çocuğunu doğurduğuna ve kaç çocuk doğuracağına (ikiz, üçüz, dördüz…) göre değişim göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen çocuk parası yardımı 2020 yılı itibariyle;

 • Aileye ilk doğum için 300 TL çocuk parası desteği verilmektedir,
 • Aileye ikinci çocuk için 400 TL çocuk yardımı sağlanmaktadır,
 • Son olarak üçüncü ve bundan sonraki doğumlar için aileye 600 TL çocuk yardımı desteği yapılmaktadır.
İlginizi Çekebilir:  Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor?

Yapılan doğum sayısı çoklu ise yani anne ikiz ya da üçüz çocuğa sahip olursa yapılan doğum miktarı yardımı değişim göstermektedir. Bu durumu örneklerle açıklamak gerekirse annenin ikiz çocuk doğurduğunu varsayalım. Bu doğum annenin ikinci doğumu olsun. Bu durumda annenin alacağı doğum yardımı miktarı ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü çocuk 600 TL olmak üzere toplamda 1000 TL doğum yardımı alabilirsiniz. Doğum parası yardımı parası 15 Mayıs 2015’te sonra doğan çocuklar için verdiğinden bahsetmiştik. Ancak bu tarihten önce yapılan doğumlarda yeni doğumlarda sisteme dahil edilmektedir. Yani 15 Mayıs 2015’ten önce iki çocuğa sahip olan bir kişi bu tarihten sonra yeniden doğum yaparsa çocuk yardım parası olarak devletten 600 TL alacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kimler Çocuk Parası Alabilir, Şartları Nelerdir?

Yeni Doğan Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

e-Devlet üzerinden de başvuru yapabileceğiniz Doğum Yardımı Başvurusu için,canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sistemi (KPS)’nde kayıt işlemi yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır. Başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Her ne statüde olursa olsun (hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dâhil) kamu kurum ve kuruluşlarınca istihdam edilen personel çalıştığı kuruma başvurur. Yurtdışında yaşayanların başvuruları ise Büyükelçilik ve Konsolosluklarca alınır. Yurtdışında yaşayanların Türkiye’de bulunmaları halinde ise herhangi bir Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.

Çocuk Parası Ne Zaman Ödenir?

Çocuk parası her ay ödenmekte. Her üç aydan üç aya ödenebilmektedir. Üçer aylık periyotlar ile sizler de çocuk parası alma imkanı elde edebilirsiniz. Örneğin 1-4-7 veya 10. ayda ödeme alabilirsiniz. Kapsamlı bir biçimde açıklayacak olursak: 6 Eylül tarihinde doğan bebeğiniz için:

 • Birinci ödeme olarak 6 eylül,
 • ikinci ödeme olarak 7 nisan,
 • 3. ödeme olarak 7 temmuz ,
 • dördüncü ödeme olarak 6 ekim tarihlerini referans alabilirsiniz.

Eğer bu ücreti her ay düzenli almak istiyorum diyorsanız sizler de sosyal güvenlik kurumlarına başvuru yaparak her ay ödeme alma imkanı elde edebilirsiniz.
Kaynaklar
https://www.fikirkolik.com/cocuk-parasi-nedir/
https://www.haberturk.com/dogum-yardim-parasi-nasil-ve-nereden-alinir-e-devlet-dogum-yardimi-basvuru-2377249-ekonomi
https://www.sabah.com.tr/haberleri/cocuk-parasi

İlginizi Çekebilir:  Çocuk Parası Nereden Alınır? (HIZLI YÖNTEM)
Sponsorlu Reklamlar
Etiketler

5 Yorum

 1. Her şey tamamda nedense çocuk Parası 2015 yılından beri aynı rakamda bir kuruş da artış göstermemiş. Bence artık aramalarda çocuk Parası ne kadar değilde çocuk Parası artacak mı diye yazmak daha doğru olacak!

 2. merhaba çocuk parası 2020 yılında artacağı söyleniyor bir çok yerde bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Ceylan hanım, haber siteleri 2020 yılında çocuk parası artacağı konusunda haberler giriyor ve düzenleme olursa artacak yazıyorlar. Yani resmi bir yazı yok, eğer çocuk parası 2020 yılında artış gösterirse bizlerden en net bilgiyi alabilirsiniz.

 3. bu çocuk parası artmaz boşuna artacak diye beklemeyin, kaç yıldır aynı, her yıl sonu haber siteleri bir sürü çocuk parası arttı artacak diye haber yapıyor ama hep aynı. Alın 300 liranızı oturun yerinize.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün