Çocuk Parası

Çocuk Parası Ne Kadar, Kaç TL? (Güncel Ödeme Miktarı)

Çocuk parası yardımı 4 farklı şekilde yapılmaktadır. Bu yardımlardan ilki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk parasıdır. Bu hizmet 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğan veya evlat edinilen çocuklar için verilmekte olup ne kadar alınacağı kaçıncı çocuk olduğuna ve çoklu doğum olup olmadığına göre değişim göstermektedir. İkinci olarak verile çocuk yardımı emzirme parasıdır. Emzirme parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilip sigortalı olarak çalışan kadınlara ve sigortalı erkeklerin sigortalı olmayan eşlerine verilmektedir.  Çoklu çocuk doğuran muhtaç ailelere de çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Son olarak verilen çocuk yardımı ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çalışan annelere verilen iş göremezlik parasıdır.

Çocuk Yardımı Parası 2020 İtibariyle Ne Kadar Oldu?

2020 yılı itibariyle çocuk parası yardımı miktarı değişime uğramamıştır. Çocuk parası yardımı miktarıyla ilgili 2020 yılında kamuoyuyla hiçbir bilgi paylaşımı yapılmadığı için miktar önceki yıllarla aynıdır. Çocuk yardımı miktarı annenin kaçıncı çocuğunu doğurduğuna ve kaç çocuk doğuracağına (ikiz, üçüz, dördüz…) göre değişim göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından verilen çocuk parası yardımı 2020 yılı itibariyle;

 • Aileye ilk doğum için 300 TL çocuk parası desteği verilmektedir,
 • Aileye ikinci çocuk için 400 TL çocuk yardımı sağlanmaktadır,
 • Son olarak üçüncü ve bundan sonraki doğumlar için aileye 600 TL çocuk yardımı desteği yapılmaktadır.

Yapılan doğum sayısı çoklu ise yani anne ikiz ya da üçüz çocuğa sahip olursa yapılan doğum miktarı yardımı değişim göstermektedir. Bu durumu örneklerle açıklamak gerekirse annenin ikiz çocuk doğurduğunu varsayalım. Bu doğum annenin ikinci doğumu olsun. Bu durumda annenin alacağı doğum yardımı miktarı ikinci doğum için 400 TL ve üçüncü çocuk 600 TL olmak üzere toplamda 1000 TL doğum yardımı alabilirsiniz.

Doğum parası yardımı parası 15 Mayıs 2015’te sonra doğan çocuklar için verdiğinden bahsetmiştik. Ancak bu tarihten önce yapılan doğumlarda yeni doğumlarda sisteme dahil edilmektedir. Yani 15 Mayıs 2015’ten önce iki çocuğa sahip olan bir kişi bu tarihten sonra yeniden doğum yaparsa çocuk yardım parası olarak devletten 600 TL alacaktır.

İlgili yazı: Çocuk parası nereden alınır?

Sponsorlu Reklamlar

Çocuk Parası İçin Nereye Başvurmalı?

Çocuk parası başvuruları 5 farklı noktaya yapılabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk parasından Türk vatandaşlar veya mavi kart sahipleri faydalanabilmektedir. Anne veya babadan birisinin Türk vatandaşı ya da mavi kart sahibi olması bu yardımdan yararlanmak için yeterlidir. Ayrıca bu yardımdan faydalanabilmek için bebeğin sağ olarak doğması gerekmektedir. Başvuru yapılabilecek kurumlar ise;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV),
 • Çocuk parasından faydalanmak isteyen kişi memursa çalıştığı kuruma,
 • Yabancı ülkelerden başvuru yapılacak ise büyükelçilikler ve konsolosluklara başvuru yapabilirsiniz.

Çocuk Parası Başvurusunda Hangi Belgeler Talep Edilmekte?

Çocuk parası başvurunda istenen belgeler ile birlikte yukarıda belirttiğimiz kurumlara giderek çocuk yardımı desteğini alabilirsiniz. Çocuk parası desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin başvuruda yanında getirilmesi istenen belgeler;

 • Kişinin doğum yaptığına dair hastane tarafından düzenlenen belge,
 • Doğumuna ilişkin doğum raporu,
 • Anneye ait T.C. Kimlik Belgesi fotokopisi,
 • Bebeğe ait T.C. Kimlik Belgesi fotokopisi.

Başvuru sonrası çocuk parası yatırılmasına ilişkin sorgulama işlemlerini ise anne e-devlet üzerinden öğrenebilir. Bunun için www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapıp arama kısmına sosyal yardım bilgileri sorgulama yazarak burada yer alan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemiyle sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Şu yazımızı da inceleyebilirsiniz: Dul maaşı ne kadar?

Süt Parası 2020 Yılında Ne Kadar?

2020 yılı emzirme parası olarak da bilinen süt parası miktarı 180 TL olup sadece bir sefer verilmektedir. Süt parasından sigortalı olarak çalışan anneler ile sigortalı baba ve çalışmayan eşleri faydalanabilmektedir. Bu haktan yararlanabilmek için çocuk doğduktan sonra 5 yıl içerisinde paranızı çekebilirsiniz. 5 yıl geçtikten sonra bu haktan faydalanamazsınız. Emzirme parası için başvurular otomatik olarak yapılıp emzirme paraları doğumda sonra 30 gün içerisinde PTT şubelerine yatırılmaktadır. Eğer bu para belirttiğimiz süre içerisinde annenin veya babanın adına yatırılmazsa il ve ilçe sigorta müdürlüklerine başvuruda bulunmalısınız.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır ve Hangi Belgeler İstenir?

Emzirme parası başvuruları il ve ilçelerde yer alan sigorta müdürlüklerine yapılmaktadır. Normal şartlarda başvuru yapmanıza gerek olmadan emzirme parası hesabınıza yatarken bazı hatalar nedeniyle para yatmayabilir. Bu gibi durumlarda belirttiğimiz kurumlara annenin nüfus cüzdanı fotokopisi ve doğum belgesiyle birlikte giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Süt parası sorgulama işlemini ise parayı alma hakkına sahip olan kişi E-devlet üzerinden gerçekleştirebilir.

Analık İş Göremezlik Parası Nasıl Hesaplanır?

Analık iş göremezlik ödeneği olarak bilinen doğum izni ücreti hesaplanmasında önemli olan kriterler aylık alınan ücretler ve ne kadar izin alındığıdır. Doğum izni esnasında ne kadar para alabileceğinizi daha iyi anlatabilmek adına bir örnekle hesaplamayı yapalım. Örneğin çalışan bir anne 112 günlük doğum izni alsın ve bu kişinin son 3 ayda aldığı brüt maaşların toplamı 13.500 TL olsun bu durumda son üç ayda kazandığı günlük ücret 150 TL olacaktır. Bu 150 TL alınan izin günü ile çarpılır yani 150×112=16.800 TL eder. Ancak bu paranın 2/3’ü çalışan anneye doğum izni parası olarak verilmektedir. Bu durumda annenin alacağı doğum izni parası 16.800*2*3=11.200 TL olarak hesaplanır. Doğum parası Sosyal Sigortalar Kurumunca karşılanmakla birlikte belli bir üst limite de sahiptir. Bu limit asgari ücretin 6,5 katı kadardır.

İş Göremezlik Parasını Kimler Alabilir?

Doğum izni parasından yararlanabilmek için çalışan kadınların taşıması gereken bazı özellikler vardır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafınca karşılanan doğum izni parasına sahip olabilmek için annelerin taşıması gerek;

 • Aktif bir şekilde sigortalı bir işte çalışıyor olmak. Yani işten yeni çıkanlar veya doğum için işini bırakanlar bu haktan yararlanamıyor.
 • İzin almadan önceki bir yıl içerisinde en az 90 gün sigorta primine sahip olmak.
 • Doğum izni süresi boyunca hiçbir yerde çalışmıyor olmak.
 • Doğumun tam olarak gerçekleşmesi ve bebeğin sağ doğması gerekir.

Doğum izni parasını sorgulama işlemini E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresini kullanarak hesabınıza para yatıp yatmadığı kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz.

Çoklu Çocuk Yardımı

Çoklu doğum yardımı sadece muhtaç durumda olup ikiz, üçüz, dördüz gibi çoklu doğum yapan ailelere verilmektedir. Ülkemizin dinamik nüfusunu korumak adına verilen bu yardım 0-24 ay arası çocukların giderlerini karşılayacak şekilde verilmektedir. Çocuk başına iki ayda bir 150 TL olarak belirlenen bu yardım Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Yani üçüz sahibi olan muhtaç durumdaki bir aileye 2 ayda toplam 450 TL yardım yapılmaktadır. Çocuklar 24 aylık olana kadar verilen çocuk yardımı hizmetinden faydalanmak isteyen kişiler başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirler. Yapılan başvuru Mütevelli Heyeti tarafından gerekli incelemeler yapılarak değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonucu ailenin bu paraya muhtaç durumda olduğu kabul edilirse belirtilen ücret iki ayda bir PTT şubelerine anne veya babanın adına yatırılmaktadır.

Her aileye devlet çocuk parası yardımı yapmaktadır. Ama en çok merak edilen konulardan biri de 2 çocuk parası ne kadar, 3 çocuk parası ne kadar konusudur. Yukarı da yer aldığı gibi ikinci çocuk parası için 400 lira vermektedir. Daha sonra ise çocuk parası ne zaman verilecek konusu ön plana çıkmaktadır. Bunun ile ilgili https://www.cocukparasi.com/cocuk-parasi-ne-zaman-yatar/ linkinde ki makaleyi inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kimler Çocuk Parası Alabilir, Şartları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün