Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (9 votes, average: 4,22 out of 5)
Loading...

Konumuzda yer alan bilgiye göre çocuk yardım parası ne kadar bilgilerini ve yapılması gereken diğer tüm işlemleri  sitemizdeki konulardan rahatlıkla erişebilirsiniz. Devletimizin torba kanununda olan çocuk parası nasıl ve kimlere verilir en son fiyatı nedir, nasıl alınır bunun için neler yapılması gerekiyor, nerelere başvurulması gerekiyor. Gelin bunları yakından inceleyelim. Ayrıca çocuk parası yardımı ne kadar ile ilgili diğer konulara buradaki linkten bakabilirsiniz. Şimdi bakalım 2019 de çocuk parası ne kadar?

Bu çocuk parası miktarı her yıl değişiklik gösterebilmektedir. Konu altında arşiv olarak 2019 çocuk yardım parası ne kadar gibi bilgi isterseniz yer almaktadır. Ama şuanda gelelim 2019 çocuk yardım parası kaç lira hakkında bilgi vermeye.

1. 2019 Yılı için Çocuk Yardım Parası Ödenekleri Şu Şekildedir

  • 1. çocuk için 300 TL
  • 2. çocuk için 400 TL
  • 3 . çocuk için 600 TL

Şeklinde belirlenmiş olup bundan faydalanmak için sigortalı olma şartı da yoktur. Ancak bundan yararlanan kamu personeli için verilen doğum yardımı verilmeyecektir. Yani çocuk parasından faydalanan kamu personelleri doğum parası yardımından faydalanamayacaklardır. Ayrıca şuan ki çocuk parası ödeneğine sadece 15 mayıs 2015 tarihinden sonra çocuğu olmuş kişiler faydalanabilirler. Yurt dışında olan kişiler çocuk parasından yararlanmak için konsolosluklara başvurmaları gerekmektedir. Türkiye de yaşayan aileler bulundukları ildeki Aile eve Sosyal Politikalar İl müdürlüklerine veya Sosyal Hizmetler merkezine giderek faydalanabilirler. Çocuk parası başvuru formunu buraya tıklayarak erişebilirsiniz.

Çocuk parası ile ilgili tüm bilgileri elde etmek için çocuk parası bilgileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2.  AGİ (Asgari Geçim İndirimi) Ne Kadar?

A.2019 yılında çocuk parası ne kadar ve yardımı memurların maaş katsıları alınarak şu şekildedir. 0-6 yaş arası çocuklar için 54,28 TL dir. 6 yaş ve üzeri çocuklar için 27,14 TL dir.   3. Şartlı nakit transferi için çocuk yardımı şu şekildedir. Maddi durumu iyi olmayan ve sigortası olmayan ailelerin çocukları için sydv sosyal dayanışma vakfı tarafından belirlenen çocuk parası yardımları aşağı da ki gibidir. Hastanede doğum yapanlar için bir sefere mahsus olmak üzere aylık 70 TL İlköğretim seviyesinde olup ve devam eden erkek öğrenci yardımı için aylık 30 TL İlköğretim seviyesinde olup ve devam eden kız öğrenci yardımı için aylık 35 TL Ortaöğretim seviyesinde olup ve devam eden erkek öğrenci yardımı için aylık 45 TL Ortaöğretim seviyesinde olup ve devam eden kız öğrenci yardımı için aylık 55 TL Olarak belirlenmiştir.   4. Sigortası olan kişiler için asgari geçim indirimi adı altında verilecek olan çocuk ve eş yardımları şu şekildedir.

Durumu AGİ çocuk ve eş yardımı
Bekar çocuksuz 152,21
Evli – Eşi çalışıyor – Çocuksuz 152,21
Evli – Eşi çalışıyor – 1 Çocuklu 175,04
Evli – Eşi çalışıyor – 2 Çocuklu 197,88
Evli – Eşi çalışıyor – 3 Çocuklu 228,32
Evli – Eşi çalışıyor – 4 Çocuklu 258,76
Evli – Eşi çalışıyor – 5 Çocuklu 258,76
Evli – Eşi çalışmıyor – Çocuksuz 182,66
Evli – Eşi çalışmıyor – 1 Çocuklu 205,49
Evli – Eşi çalışmıyor – 2 Çocuklu 228,32
Evli – Eşi çalışmıyor – 3 Çocuklu 243,54
Evli – Eşi çalışmıyor – 4 Çocuk ve üzeri 258,76

Çocuk parası ile ilgili tüm bilgileri incelemek için çocuk parası bilgileri sayfamızı inceleyebilirsiniz.

5. Yeni doğan çocuk ve emzirme yardımı ise 148 TL olarak belirlenmiştir. 6. Çocuk parası yardımı zammında sigorta prim indirimi 2019 sigortalı olana çocuk parası zammı adı üzerine yapılan ödemelerden ve sigortalı veya isteğe bağlı sigortalı olmayan ya da kendi sigortalılığı nedeniyle gelir veya aylık bağlanmamış olan çocuklarının 18 yaşını, lise ve aynı denkte öğrenim gören veya 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı mesleki eğitim kanunda belirtilen aday çırak, çırak veya işletmelerde mesleki eğitim görmesi durumunda 20 yaşını, yüksek öğretim görmesi durumunda 25 yaşını tamamlamamış ve eyli olmayan çocukları ile yaş durumuna bakılmaksızın 5510 sayılı kanuna göre malul durumda olduğu tespit edilen evli durumda olmayanlardan en fazla bir veya iki çocuğa kadar olanlar için, sigortalının hizmet akdinde devam etmesi şartı ile fiilen çalışmasının olup olmadığına bakılmaksızın iki çocuğu geçmemek şartı ile çocuk başına düşen aylık asgari ücretin %2’si oranındaki tutarı, aylık prim durumu esas alınan kazançları dikkate alınmayacaktır.

2019 yılında işveren üzerinden sigortalıya verilen çocuk parası yardım zammından 01.01.2019-31.12.2019 dönemi itibari ile 1 çocuk için 40,59 TL olarak belirlenmiş olup 2 çocuk için ise 81,18 TL miktarı aylık prime esas kazançların hesaplanmasında dikkate alınmayacaktır.


2019 çocuk parası zammında gelir vergisi indirimi 2019 GVK’nın 25. Maddesinin 5. Bendin de Hizmet erbanına ödenecek olan çocuk parası zamlarının gelir vergisinden müstesnacı olması ve bu zamanların devlet tarından verilen miktarın aştığı durumda, fazlasının vergiye tabi tutulması gerektiği belirlenmiştir. Devlet memurları çocuk parası yardımları miktarı sigortalılara ödenen çocuk parası zamları içinde gergiden müstesnadır. 0-6 yaş grubu çocuklar için verilecek olan çocuk parası zammı 2019 ocak ayı için 54,28 TL olarak belirlenmiştir. 6 yaş ve üzerinde olan çocuklar için ise verilen çocuk parası zammı da 27,14 TL gelir vergisinden müstesna olacaklardır.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Çocuk yardım parası ne kadar konumuz her yıl sürekli güncelleniyor. Editörlerimiz sizin en net bilgiyi alabilmesi için sitemizi sık sık güncellemekte. Son yapılan güncelleme ile çocuk parası tam olarak kaç para olduğu açıklanmış oldu. 2019 yılı ile aynı fiyatlarda olmasına rağmen tüm aileler için oldukça faydalı bir tutardır. En azından ailenin küçük dahi olsa bir masrafı sağlanmaktadır. Bir de maddi durumu düşük olan aileler için aylık bazda bez ve mama yardımı yapılmaktadır. Bununla ilgili bilgi almak için çocuk parası bilgileri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Son Güncelleme: 15.02.2019


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında admin

Benzer Haber

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni çıkan kanun ile birlikte çocuk parası yeni doğum yapan her anneye verilmektedir. Doğum parası …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir