Ana Sayfa / Çocuk Parası / Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Devlet tarafından tüm halkına verilen çocuk parası yardımı her anne olan kişiler bu parayı alma hakkına sahiptir. Bu nedenle çocuk parası ne zaman yatar sorusu oldukça önemlidir. 2015 yılından sonra doğum yapan kadınlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu çocuk yardım parası her başvuru yapan anneye verilmektedir.

Bu parayı almak için yapılması gereken bazı işlemler bulunuyor. İlk önce en önemli koşul ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu şartı sağladıktan sonra diğer şartlar sağlanması gerekir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  çocuk parası yardımı şartları)

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Aslına bakıldığında; bu işlemler kısa sürede hallediliyor ve herkesin yeni doğan çocuk parası er ya da geç olsa da yatırılıyor. Tabii ki para herkesin ihtiyacı olan bir şey olduğu için herkes bir an evvel çekmek istiyor. Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var ki; o da yeni doğan çocuk parasının en erken 15 gün içerisinde yatacağı konusu. Bunun evvelinde nadir olsa da yatan kişiler olabilir ancak bu kişiler muhtemelen iş yoğunluğunun çok düşük olduğu yerlerde ikamet etmektedir. Örneğin İstanbul ‘da meydana gelen doğum sayısı ile Anadolu ‘nun küçük bir ilçesinde meydana gelen doğum sayısı bir olmayacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Yeni Doğan, Doğum Parası Nereden Alınır

Tabii ki bu iş yoğunluğunu da tetikleyecek, dolayısıyla da yeni doğan çocuk parası işlemleri daha geç tamamlanacağı için para da daha geç yatacaktır. Ancak her halükarda belirtilen azami süre ise 45 gün olarak belirtilmektedir. Yani eğer aceleniz yoksa; bebeğin doğumu gerçekleştikten 1 – 1,5 ay sonra çocuk parası sorgulama için PTT ‘ye gitmeniz en doğru iş olacaktır.

Aileler için çok sorulan sorulardan biri de çocuk parası kimler alabilir sorusudur. Bu soru oldukça önemlidir, çünkü bebek doğduktan sonra anne bir süre doğum yorgunluğu ile resmi işlemler yapamayabilir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  çocuk parası kimler alabilir)

 

Kaynak: çocuk parası


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında Nisanur Yıldız

Benzer Haber

tc ile süt parası sorgulama

E Devlet ile Çocuk Parası Sorgulama

Gelişen teknoloji ile birlikte artık çocuk yardım parası sorgulama ve çocuk parası sorgulama işimizi elektronik …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir