Çocuk Parası

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar veya Hesaba Yatıyor?

Çocuk parası ne zaman yatar konusu oldukça önemlidir. Aileler bu paranın yatıp yatmadığını başvuru sonrasında sık sık sormaktalar. Bu konu da sizlere bu paranın ne zaman yatacağı ve detayları ile ilgii bilgi vereceğiz.

Her aileye verilen doğum olduktan sonra ki bu para alınması için bazı şartlar taşımaktadır. Bu şartları yerine getiren aileler çocuk parası alabilirler. Peki çocuk parası ne zaman yatar veya yatacak? Devlet tarafından tüm halkına verilen çocuk parası yardımı her anne olan kişiler bu parayı alma hakkına sahiptir. Bu nedenle çocuk parası ne zaman yatar sorusu oldukça önemlidir. 2015 yılından sonra doğum yapan kadınlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu çocuk yardım parası her başvuru yapan anneye verilmektedir.

Bu parayı almak için yapılması gereken bazı işlemler bulunuyor. İlk önce en önemli koşul ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu şartı sağladıktan sonra diğer şartlar sağlanması gerekir.

Oku Çocuk Parası Yardım Şartları

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Aslına bakıldığında; bu işlemler kısa sürede hallediliyor ve herkesin yeni doğan çocuk parası işlem yoğunluğuna göre 15 gün ile 45 gün arasında çocuk parası değişen süre ile yatırılmaktadır. Çocuk parası ne zaman yatar konusunda bu bilgi geçmişte bugüne  kadar para alan birçok ailenin beyanına göre belirtilmiştir. Tabii ki para herkesin ihtiyacı olan bir şey olduğu için herkes bir an evvel çekmek istiyor. Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var ki; o da yeni doğan çocuk parasının en erken 15 gün içerisinde yatacağı konusu. Bunun evvelinde nadir olsa da yatan kişiler olabilir ancak bu kişiler muhtemelen iş yoğunluğunun çok düşük olduğu yerlerde ikamet etmektedir. Örneğin İstanbul ‘da meydana gelen doğum sayısı ile Anadolu ‘nun küçük bir ilçesinde meydana gelen doğum sayısı bir olmayacaktır.

Sponsorlu Reklamlar

Oku Çocuk Parası Ne Kadar?

Tabii ki bu iş yoğunluğunu da tetikleyecek, dolayısıyla da yeni doğan çocuk parası işlemleri daha geç tamamlanacağı için para da daha geç yatacaktır. Ancak her halükarda belirtilen azami süre ise 45 gün olarak belirtilmektedir. Yani eğer aceleniz yoksa; bebeğin doğumu gerçekleştikten 1 – 1,5 ay sonra çocuk parası sorgulama için PTT ‘ye gitmeniz en doğru iş olacaktır.

Aileler için çok sorulan sorulardan biri de çocuk parası kimler alabilir sorusudur. Bu soru oldukça önemlidir, çünkü bebek doğduktan sonra anne bir süre doğum yorgunluğu ile resmi işlemler yapamayabilir.

Doğum İzni Kaç Gün?

Kimler Çocuk Parası Alabilir?

 

Güncelleme: 24.04.2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün