Çocuk Parası

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar veya Hesaba Yatıyor?

Çocuk parası ne zaman yatar konusu oldukça önemlidir. Aileler bu paranın yatıp yatmadığını başvuru sonrasında sık sık sormaktalar. Bu konu da sizlere bu paranın ne zaman yatacağı ve detayları ile ilgili bilgi vereceğiz. Her aileye verilen doğum olduktan sonra ki bu para alınması için bazı şartlar taşımaktadır. Bu şartları yerine getiren aileler çocuk parası alabilirler. Birinci, İkinci ve üçüncü ( 1, 2, 3 ) çocuk parası ne zaman yatar, ne zaman verilecek gibi sorular soruluyor. İşte tüm bu sorulan sorular ve cevapları…


Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek?

Çocuk parası için başvurusu yapıldıktan sonra belli bir müddet bekleme süresi mevcuttur. Bu süre dolana kadar çocuk parası verilmez. Çocuk parası için yatırılacak ödemeler kurum tarafından bekletilir. Bu bekleme süresinde parayı almak için başvuru yapan kişi sayısı artması beklenir ve belli tarihlerde tüm paralar yatırılır. Burada ise çıkan soru şu olur çocuk parası ne zaman yatırılır konusu sorulur?

Peki çocuk parası ne zaman yatar veya yatacak? Devlet tarafından tüm halkına verilen çocuk parası yardımı her anne olan kişiler bu parayı alma hakkına sahiptir. Bu nedenle çocuk parası ne zaman verilecek sorusu oldukça önemlidir. 2015 yılından sonra doğum yapan kadınlara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen bu çocuk yardım parası her başvuru yapan anneye verilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  E Devlet ile Çocuk Parası Sorgulama

Bu parayı almak için yapılması gereken bazı işlemler bulunuyor. İlk önce en önemli koşul ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Bu şartı sağladıktan sonra diğer şartlar sağlanması gerekir.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Aslına bakıldığında yeni doğan çocuk parası; bu işlemler kısa sürede hallediliyor ve herkesin yeni doğan çocuk parası işlem yoğunluğuna göre 15 gün ile 45 gün arasında çocuk parası değişen süre ile yatırılmaktadır. Peki bez parası kaç günde yatar konusunda bu bilgi geçmişte bugüne  kadar para alan birçok ailenin beyanına göre belirtilmiştir. Tabii ki para herkesin ihtiyacı olan bir şey olduğu için herkes bir an evvel çekmek istiyor.

Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var ki; o da yeni doğan çocuk parasının en erken 15 gün içerisinde yatacağı konusu. Bunun evvelinde nadir olsa da yatan kişiler olabilir ancak bu kişiler muhtemelen iş yoğunluğunun çok düşük olduğu yerlerde ikamet etmektedir. Örneğin İstanbul ‘da meydana gelen doğum sayısı ile Anadolu ‘nun küçük bir ilçesinde meydana gelen doğum sayısı bir olmayacaktır.

İlginizi çekebilir: Çocuk parası kaç günde yatar?

Tabii ki bu iş yoğunluğunu da tetikleyecek, dolayısıyla da yeni doğan çocuk parası işlemleri daha geç tamamlanacağı için para da daha geç yatacaktır. Ancak her halükarda belirtilen azami süre ise 45 gün olarak belirtilmektedir. Yani eğer aceleniz yoksa; bebeğin doğumu gerçekleştikten 1 – 1,5 ay sonra çocuk parası sorgulama için PTT ‘ye gitmeniz en doğru iş olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kimler Çocuk Parası Alabilir, Şartları Nelerdir?

Aileler için çok sorulan sorulardan biri de çocuk parası kimler alabilir sorusudur. Bu soru oldukça önemlidir, çünkü bebek doğduktan sonra anne bir süre doğum yorgunluğu ile resmi işlemler yapamayabilir.

Çocuk Parası Hangi Bankadan Alınır?

Bu soru sık sık sorulan ve merak edilen başlıklardan birisidir. Çocuk parası başvuran anne adına PTT hesabına adınıza yatar. Kimliğiniz ile birlikte gitmeniz halinde size en yakın ptt şubesi üzerinden çocuk parası alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün