Ana Sayfa / Çocuk Parası / Çocuk Parası Nereden Alınır?

Çocuk Parası Nereden Alınır?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 3,75 out of 5)
Loading...

Yeni doğan çocuk parası nereden alınır, çocuk parası nereden alınır ve bebek parası nereden alınır gibi sorular ile sık sık karşılaşmaktayız. Bu nedenle bu konumuzda bununla ilgili detaylı bir şekilde bilgi verelim. Eğer çocuk parasaı almayı düşünüyorsanız yapmanız gereken adımlar aşağıda yer almaktadır. Dikkatli okumanızı ve incelemenizi tavsiye ederiz. Eğer bebeğiniz doğdu ise ve başvuru işlemleri aşamasında iseniz bu konu sizler için oldukça önemlidir. Çocuk parası nereden alınır konusu sizin için araştırdık ve güncel bilgileri paylaştık.

Çocuk parası yardımı ödemesinde, yardımın Doküman Yönetim Sistemi (DYS)’ye kaydedilip onaylandığı tarihte KPS’de yer alan nüfus kayıtları esas alınır. Her ayın son iş gününde il müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, kamu kurum ve kuruluşları, Büyükelçilik ve Konsolosluklar tarafından alınan ve onaylanan başvurular il müdürlüğü tarafından Doküman Yönetim Sistemi (DYS) üzerinden birleştirilir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Ne Kadar?

Tek bir ödeme listesi haline getirilir. Bu ödeme listesi il müdürünce onaylanarak (Doküman Yönetim Sistemi) DYS üzerinden elde edilen Ödenek Talep Formu ile ivedilikle Bakanlıktan ödenek talep edilir. Talep edilen ödenek Bakanlık tarafından ivedilikle il müdürlüğüne aktarılır. İl müdürlüğünce, ekinde ödeme yapılacak kişilerin TC kimlik numaralarının veya Mavi kart kütüğüne kayıtlı kimlik numaralarının yer aldığı liste ödeme emrine bağlanarak Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğüne gönderilir. Ödemeler, Bakanlığın belirlediği tarihlerde il müdürlüğünce yapılır.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Bakanlık, ödemelerin yapılma şekli ve kanalı/kanallarına ilişkin usulleri belirlemeye, genel usullere göre bankalarla ya da ödemeye aracılık yapacak kuruluşlar ile bütün il müdürlüklerini bağlayacak şekilde tek tip protokol ve sözleşmeleri yapmaya yetkilidir. Bu kapsamda, ödemeler PTT aracılığıyla kişilerin TC kimlik numaralarına/ Mavi kart numaralarına yapılacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk parası almak oldukça kolaydır, yoğunluğa göre değişmekle birlikte yapacağınız işlem 5 dakikalık bir işlem diyebiliriz. (Ayrıntılı bilgi için bkz.  çocuk parası başvurusu nasıl yapılır),  yazıyı inceleyerek bu konu da oldukça faydalı bilgileri okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Devlet Maddeleri Neler?

Çocuk parası yardımı daha önceden memurlara 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre yapılmaktaydı. Ancak 07/04/2015 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 6637 sayılı  kanun ile 657 sayılı Devlet Memurları kanunun doğum yardımı ile ilgili 207 maddesi yürürlükten kaldırılmadı ancak 15.05.2015 tarih itibari ile bu maddeye göre ödeme işlemleri durduruldu. Devlet memurlarının, 15.05.2015 tarihinde sonraki doğum yardımı ödemeleri  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılacaktır.Özel sektördeki bir işçi doğum yaptığında patronu iş sözleşmesine dayanarak doğum yardımı yapabilir. Ancak bu ödeme kişin doğum yardımı ödemesini almak için bir engel teşkil etmemektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çocuk parası alabilmek için şartlar yerine getirildiği müddetçe bu para alınabilir. Eğer çocuk parası nereden alınır konusu ile ilgili tüm bilgileri edindiniz ise çocuk parası ile ilgili diğer bilgileri sitemizden edinebilirsiniz. Çocuk parası ile ilgili oldukça fazla ve farklı bilgi yer almaktadır. Sizler için en doğru ve en güncel bilgiyi her zaman araştırıp sizlere sunmaya çalışıyoruz. Bizi takip etmeye devam edin.


Güncelleme: 19.01.2019


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında admin

Benzer Haber

yeşil kart çoçuk parası sorgulama

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimin Üstüne Yatıyor

Devlet tarafından kadınlara birçok imkanlar verilmekle beraber aynı zamanda nüfus planlaması ve genç nüfusun sayısının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir