Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Çocuk Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır

Çocuk Parası Nereye Yatar, Nereden Alınır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonrası, 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile artık yeni doğan çocuklar için devlet çocuk parası adı altında yardım ödemesi yapmaktadır. Bu Kanun Hükmünde Kararname ile 15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı olarak doğan her Türk vatandaşı çocuk bu yardıma hak kazanmaktadır. Bu yazımızda sizlere çocuk parası hakkında genel anlamda bilgi verecek ve çocuk parası nereye yatar konusunu aydınlatmaya çalışacağız.

İlk olarak bu kanunun 15 Mayıs 2015 tarihi ve sonrasında doğanları kapsadığını belirtelim. Geriye dönük olarak daha önceden doğan çocuklar için bu ödeme yapılmayacaktır. Bu husus Kanun Hükmünde Kararname 'de de ayrıntılı olarak belirtilmiştir.  Evlatlık alınan çocuklar da maalesef bu yardımdan yararlanamayacaktır. Ayrıca yine bu haktan yararlanılabilmesi için çocuğun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir. Bu konuda gerekli ayrıntılar da Türk Vatandaşlığı Kanunu ( 5901 Sayılı Kanun ) 'nda düzenlenmiştir.

Çocuk parası Nereden Alınır?

Çocuğun doğumundan sonra Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine ve Bakanlık tarafından belirlenecek diğer birimlere yapılacaktır. Başvuru akabinde ise çocuk yardım parası sağ ve Türk vatandaşı ise anne adına yatacaktır. Eğer sağ değilse ya da anne Türk vatandaşı değilse bu durumda çocuk parası yardımı baba adına yatırılacaktır.

Çocuk parası kimin adına yatar hususundan sonra nereye yatar hemen onu da sizlere izah edelim. Çocuk parası PTT hesaplarına yatmaktadır. Kimin adına yatmışsa ( az önce hangi şartlarda kimin adına yatacağını belirtmiştik ) o kişi, nüfus cüzdanı ile birlikte herhangi bir PTT şubesine giderek çocuk parasını çekme işlemini yapabilecektir. Anne adına yatmışsa; bu parayı baba çekemeyecektir. Ya da tam tersi olarak baba adına yatmışsa anne bu parayı çekemeyecektir.

Çocuk parasının miktarı belirlenirken; Bakanlık çocuklarının kaçıncı çocuk olduğuna bakmaktadır. Birinci, ikinci ve üçüncü çocuk için yatan çocuk parası yardımı miktarı farklıdır. Sırasıyla ilk çocuğa 300 TL, ikiye 400 TL, üçe ise 600 TL çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Her ne kadar 15 Mayıs 2015 ve öncesindeki çocuklara çocuk parası yardımı verilmeyeceğini söylediysek te; bu durum çocuklarının sayısı tespit edilirken farklıdır. Yani çocuk parası yardımı yapılırken hesaplamada; sıralamaya daha önce doğan çocuklar da dahil edilecektir. Daha iyi anlaşılması adına bir örnek verecek olursak; 1 Ocak 2014 tarihinde doğan bir çocuk, çocuk parası yardımından yararlanamayacakken, 16 Mayıs 2015 tarihinde doğan kardeşi ikinci çocuk olarak çocuk parası yardımı alacaktır. Yani anneye ikinci çocuğu olduğu için 400 TL ödeme yapılacaktır.

Çocuk parasının yattığını nasıl öğrenirim?

Çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için ister Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çağrı Merkezi ALO 170 'i arayabilir, isterseniz www.turkiye.gov.tr adresi üzerinde E – Devlet şifrenizi girerek kontrolünü yapabilirsiniz.


hakkında admin

Benzer Haber

Doğum Parası Nereden Alınır?

Yeni Doğan, Doğum Parası Nereden Alınır

Doğum parası nereden alınır, çalışan anneler ve doğum izni alacak annelerin merak ettiği diğer bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir