Sgk

Doğum İzni Kaç Gün, Ne Kadar?

Doğum izni, babaya doğum izni kaç gün, doğum izni kaç gün yapılır, doğum izni hakkında tüm detayları inceledik ve sizler için hazırladık. İşte tüm detaylar…

Çalıştığı halde hamilelik dönemini maddi olarak daha hafif geçirmeleri için kadınlara devlet tarafından tanınan bazı haklar mevcuttur. Bunlardan en önemlisi olan doğum izni, doğum öncesi ve sonrası periyotlarda kadını rahatlatmaktadır. İş yerindeki çalışma koşulları ve hamilelik durumuna göre değişiklik gösteren doğum izni ile ilgili ayrıntılı bilgiler vermeye çalışacağız.

Doğum İzni Süresi Kaç Gün?

Devlet tarafından verilen hak dahilinde kadın çalışanın toplam 16 haftalık bir doğum izni hakkı vardır. İş yeri tarafından verilen bu iznin güvencesi devlet tarafından sağlanmaktadır. Verilen izin ücretli olarak sayılmakta ve haklar maaşlı çalışan gibi ödenmeye devam etmektedir.

Doğum izni ne kadar şeklinde gelecek sorulara yanıt olarak, 8 haftası doğum öncesi, 8 haftası doğum sonrası olarak yanıt verilebilir.  İş yerinin çalışma koşulları ve doğum sürecine göre bu süre uzatılabilmektedir. Peki doğum izni kaç gün sürecek? Bunun cevabı da toplamda 112 gün olacaktır. 56 günlük 2 periyotta ücretli izinli sayılacaksınız.

Ücretli Doğum İzni Hesaplama

Hamilelik toplamda 40 hafta üzerinden hesaplanmaktadır. Bunun son 8 haftası ücretli doğum izni olarak nitelendirilir. Doğum izni hesaplama konusunda esas olan doğumun gerçekleşeceği gündür. Bugün esas alınarak, önceki ve sonraki 8 haftalar geçerli olacaktır. Doğum izni hesaplama, çalışan kadının bizzat yapacağı ve sosyal güvencesi dahilinde gerekli işlemleri tamamlayacağı sürece dahildir.

Sosyal Güvenliğe Göre Değişkenlik Gösterir Mi?

İşçi ya da memur fark etmeksizin 16 haftalık doğum izni, çalışan kadına verilmektedir. Doğum izni ne kadar ise, o kadar ödeme alacaktır. Bununla birlikte doğum izni kaç gün ise, bu sürelerde işten uzak kalacaktır. Babanın izin süresi sosyal güvenliğine göre değişkenlik göstermektedir. Memur baba 10 gün, işçi baba ise 5 gün ücretli doğum izni kullanabilmektedir. Bu izni kullanabilmesi için çalıştığı iş yerine dilekçe ile başvurarak izin süresini bildirmelidir.

Sponsorlu Reklamlar

Ücretsiz Doğum İzni Var Mı?

16 haftalık izin süresi dolduktan sonra işçi, iş yerine bildirmek şartı ile 6 ay boyunca ücretsiz izin hakkını kullanabilir. Karşılıklı iyi niyet çerçevesinde halledilmesi gereken bu süreçte, haklar devlet tarafından korunmaktadır. Yaşanacak hukuki problemlerde mahkeme yolu açık olacaktır.

Kaynak: çocuk parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün