Bilgi Bankası

Doğum İzni Ne Kadar, Kaç Gün?

Bu Yazımızda Size Ne Hazırladık:

Hamile olarak çalışan kadınları doğum izni ne kadar konusu yakından ilgilendirmektedir. Hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra iznine göre hazır yapmak isteyen çalışan kadınlar doğum izni ne kadar konusunu fazlasıyla merak etmektedirler. Çünkü bebek sahibi olduktan sonra izini kullanarak bebeğin küçüklük anında yanında olmak ve kendileri büyütmek isterler. Bu nedenle anneler doğum izni kaç gün olduğunu oldukça merak ediyorlar. Aşağıda doğum izni süresi hakkında ayrıntılı ve net bilgiler bulabilirsiniz.

Doğum İzni Kaç Gün?

İlgili yönetmeliğe göre devlet memuru ya da SSK’lı olarak özel sektörde çalışan hamile kadınlar için doğum izni kaç gün olduğu konusu şu şekildedir:

Doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra da 8 hafta olmak üzere toplam olarak 16 hafta ücretli doğum izni kullanma hakkına sahiptirler. Çoğul gebeliklerde ise doğum izni toplam 18 hafta olmaktadır.

Doğum izni kaç gün olduğu konusu açıklığa kavuştuktan sonra devletin çalışan yeni anne adaylarına sağladığı başka bir kolaylık daha vardır. O da bu izin bittikten sonra da devlet çalışan anneler için bebek 1 yaşına gelene kadar çalışma saatleri içinde kullanılmak üzere 1,5 saat emzirme izni vermektedir. Ayrıca çalışan anne isterse bu izne ek olarak ücretsiz olarak da 6 ay izin kullanma hakkına sahiptir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  doğum parası için gerekli evraklar)

Doğum İzni Nasıl Hesaplanır?

Doğum izni hesaplama gayet kolaydır. Şöyle ki çalışan kadınların hamilelik süresi 9 ay 10 gün yani 40 hafta üzerinden hesaplanmaktadır. İlgi yönetmelik gereğince hamile kadın işçilerin doğumdan önceki 8 hafta izne çıkartılmaları esastır. Bu da 32. haftaya yani hemen hemen 7.5 aya denk gelmektedir. Yine yeni anne olmuş çalışan kadınlar için doğumdan sonra da 8 haftalık izin verilmektedir. Bu da hemen hemen 2 aya denk gelmektedir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  doğum parası nereden alınır)

Sponsorlu Reklamlar

Toplam olarak hesaplamak gerekir ise çalışan anne 16 hafta doğum izni kullanmış olur. Ancak bazı hamile çalışan kadınlar doğumdan sonra bebeği ile daha fazla vakit geçirmek için doğum izninin büyük çoğunluğunu doğumdan sonra kullanmak isterler. Bu tarz doğum izni hesaplama ise şu şekildedir:

Tekil gebelikte hamile çalışan kadınlar hamileliklerinin 32. haftasında doktor raporu alırlar. Kadın doğum doktorlarından “Hamileliğin 37. haftasına kadar çalışmasında hamileliği yönünden sakınca bulunmamaktadır.” bu şekilde aldıkları raporla hamileliklerinin 37. haftasına kadar çalışabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün