Doğum Parası

Doğum Parası Hesaplama

Çalışan annenin korunması ve gelirinin garanti altına alınması için devletin bazı yaptırımları mevcuttur. İş yerinde çalışan annenin doğumu öncesinde verilen izin haricinde doğum yapılan çocuk sayısı kadar doğum parası ödenmektedir.

2019 yılında doğum parası ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki her çocuk için 400 TL olarak hesaplanarak ödenmektedir. Bu yardımın alınabilmesi için, anne ve babanın (en az birinin) Türk vatandaşı olması ya da mavi kart sahibi olması şartı aranmaktadır.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Canlı doğum gerçekleştikten sonra, bebeğin nüfus kayıt işlemleri tamamlanır. Akabinde doğum yardımı başvuru formu noksansız doldurularak şahsi imza ile ilgili makama yapılacaktır. Doğum parası, başvuru yapılan ayı takip eden ayın son haftası PTT’den şahsen kimlik ile çekilebilecektir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  doğum parası nereden alınır)

Doğum Parası Hesaplama

Her çocuk için ödeme alınmasının yanında, çalışan anne için doğum öncesi ve sonrasında 8 er haftalık 2 periyot halinde izin verilmektedir. Bu durum iş göremezlik olarak adlandırılmakta ve devlet tarafından hak olarak verilmektedir.

Doğum parası hesaplama aşamasında, annenin aldığı maaş dikkate alınmaktadır. Doğum parası hesaplama, günlük brüt ücretin 8 hafta ile çarpılması ile ortaya çıkartılmaktadır. Gün olarak doğum parası hesaplama dahilinde, 8 hafta 112 gün yapmaktadır. Brüt günlük ücret 112 ile çarpıldığında, ödenecek tutara ulaşılmaktadır. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  doğum parası için gerekli evraklar)

Sponsorlu Reklamlar

Emzirme Ödeneği

Doğum sonrası yaşanacak emzirme dönemini de devlet garanti altına almaktadır. Günlük verilen bir buçuk saat süt izninin haricinde, anne emzirme ödeneği almaktadır. İster kendi çalışsın, isterse eşi çalışıyor olsun, bu ödeneği hak etmektedir. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  çocuk parası kimin üstüne yatıyor)

Her sene enflasyon oranına göre açıklanan bu ödenek, yine bağlı bulunan sigorta aracılığı ile aileye yapılmaktadır. Ödeneğin alınabilmesi için gerekli başvurular

Kaynak: çocuk parası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün