Ana Sayfa / Çocuk Parası / Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Doğum Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 3,50 out of 5)
Loading...

Yeni çıkan kanun ile birlikte çocuk parası yeni doğum yapan her anneye verilmektedir. Doğum parası için gerekli evraklar doğum yaptıktan sonra gerekli evreklar arasında yer almaktadır. Bu evraklar ile birlikte bebek için doğum parası ücreti alabilirsiniz. Eğer bebeğiniz 2015 tarihinden sonra doğdu ise bu konu tam sizin ihtiyacınız olan bir konu diyebiliriz.

Burada yapmanız gereken en önemli şey doğumdan sonra gerekli olan evrakları tam olarak toplamak ve çocuk parası alma işlemlerini yaparak paranın yatmasını beklemek olacaktır. Eğer bu yardımdan yararlanmak istiyor iseniz gerekli evrakları toplamanız gerekmektedir. Eğer bu evraklar toplanmaz ise çocuk parası alma konusunda sıkıntı yaşar ve çocuk parası alamazsınız.

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası yeni doğum yapan annelere verilen yardımdır. Bu yardım devlet tarafından vatandaşı olan tüm annelere hediye olarak verilmektedir. Çocuk parası doğum yapan annenin ilk çocuğu için 300 TL, ikinci çocuğu için 400 TL, üçüncü çocuğu için ise de 600 TL olarak verilmektedir. Eğer ikiz bebek doğar ise 1000 TL alınmaktadır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

2015 yılının Mayıs ayında yayınlanan bu kanun ile birlikte bu tarih ve sonrasında doğum yapan anneler yukarı da belirtmiş olduğumuz ödeme tutarını alma hakkına sahiptirler.

Doğum Parası Evrakları Nelerdir?

  • Doğum Belgesi,
  • Anneye ait kimlik fotokopisi,
  • Bebeğe ait kimlik fotokopisi

Doğum parası alabilmek için gerekli evraklar yukarıdaki gibidir. Bu evrakları tamamladıktan sonra Doğum Parası Nereden Alınır adlı yazımızı okuyarak geri kalan işlemler ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Unutulmaması gerekir ki bu evraklar eksik olması durumunda doğum parası başvurunuz eksik olacağı için başvuruya başlasanız dahi başvuruyu bitiremeyeceksiniz. Bu nedenle doğum parası evraklarını eksiksiz bir şekilde ilk olarak tamamlamanız daha sonra yuları da belirtilen sıra renkli yazıyı tıklayarak doğum parası nereden alınır bu konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu size oldukça fayda sağlayacaktır.

BUNA BAKTINIZ MI?  SGK Çocuk Parası Yardımı Şartları ve Başvurusu

Güncelleme: 18.01.2019


İçindekiler


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında admin

Benzer Haber

yeşil kart çoçuk parası sorgulama

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimin Üstüne Yatıyor

Devlet tarafından kadınlara birçok imkanlar verilmekle beraber aynı zamanda nüfus planlaması ve genç nüfusun sayısının …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir