Doğum Parası

Doğum Parası Kaç Günde Yatar?

Yeni doğum yapmış ya da doğum yapmak üzere olan kadınların en çok merak ettiği konu devletin kadınlar için tanıdığı doğum parası ödeneği denebilir. Doğum parası kaç günde yatar sorusu da oldukça merak konusudur. İşte doğum parası ile ilgili merak edilenler…

Doğum yapan kadınların doğum parası alabilmek için öncelikle gerekli şartları taşımaları gerekmektedir. Bu şartları taşımaları halinde bulundukları ilçenin sosyal hizmetler merkezine ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne başvuru yapmaları ile doğum parası almaya hak kazanırlar. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  doğum parası sorgulama)

Doğum parası, çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir. Kadınlar; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki her çocuk için 600 TL çocuk parası almaktadırlar. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  çocuk yardım parası ne kadar)

Doğum Parası Ne Zaman Ödenir?

Doğum parası alma sürecinin başlaması için annenin doğum yapmasının ardından kimliği, doğum belgesi ve başvuru dilekçesi ile birlikte sosyal hizmetler merkezine ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüğüne başvurusu ile başlamaktadır. Böyle bir hakka sahip olsanız da başvuru yapmamanız halinde bu haktan faydalanamazsınız. Bu sebep ile mutlaka doğumdan sonra gerekli olan yerlere başvuru yapmayı unutmayın.

Başvuru yaptıktan sonra çocuk sayısına göre ödemeniz adınıza PTT hesabına yatırılacaktır. Doğum parası kaç günde yatar? Sorusuna net bir cevap vermek zordur. Çünkü bu konuda net bir bilgi yoktur. Ancak ödemeler, bakanlık tarafından belirlenen günlerde yapılmaktadır. Doğum parası kaç günde yatar sorusuna tahmini bir tarih vermek gerekirse başvuru tarihinden sonra 2-3 hafta içerisinde adınıza PTT’ ye yatacaktır. PTT’ ye paranız yattığı zaman size konuyla bilgilendirme mesajı da gelecektir.

Sponsorlu Reklamlar

Doğum parası annenin adına PTT’ye yatacağı için doğum parası yalnızca anne tarafından çekilebilir. Para yattıktan sonra doğum yapan kişi kimlik belgesi ile PTT hesaplarına yatan parayı çekebilirler. Size en yakın PTT şubesine giderek kimliğinizi göstererek adınıza yatan doğum parası yardımını alabilirsiniz.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Doğum Parası Nereden Alınır?

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün