Doğum Parası Nereden Alınır?

Doğum yapan annelere verilen doğum yardım parası nereden alınır, doğum parası nerede veriliyor, doğum parası nereden alınır? İşte tüm detaylar…

Doğum yapan annelere devlet tarafından verilen bir yardım ödemesidir. Bu ödeme doğum yardım parası adı altında verilmekte olup, doğumdan sonra bu para alınabilir. Peki doğum yardım parası nereden alınır? sorunun cevabını inceleyelim.

Doğum yaptıktan sonra yapılması gereken ilk hastanede doğum olduğuna ve bebeğin canlı doğduğuna dair bir belge veriliyor. Bu belgeyi almak ile bu işe başlayabilirsiniz.

Doğum Parası Nereden Alınır?

Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Şayet kamuda çalışıyor iseniz çalışmış olduğunuz kuruma da başvurabilirsiniz. İlk adım olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruda bulunmazsanız devlet tarafından size herhangi bir ödemede bulunulmaz. Doğum parası yardımı için gerekli evraklar ise T.C. Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, hastane tarafından verilen doğum raporudur. Diğer bir şart ise çocuğun sağ doğmuş olması, düşük şeklinde yapılan doğumlarda doğum parası alınamamaktadır.

OKU Doğum parası için gerekli evraklar nelerdir?

Doğum parası alabilmek için sağlanması gereken bazı şartlar da yer almaktadır. Bu şartlar sağlanmadığı taktirde ne olursa olsun doğum parası alamazsınız! Bu nedenle doğum parası yardımı şartlarını bilmeniz gerekiyor.

OKU Doğum parası yardım şartları nelerdir?

Baba Doğum Parası Alabilir mi?

Oldukça önemli bir konudur. Eğer anne doğum yaptıktan sonra doğum parası alamayacak kadar kötü bir durumda ise ve doğum parası almak için başvuru yapamıyor ise bu durumda baba doğum parası için başvuru yapabilir. Eğer annenin sağlığı yerinde ve başvuru yapabilecek durumda ise kesinlikle anne başvuru yapması gerekiyor. Eğer annenin sağlık durumu bozuk ve gelemeyecek ise bunu belgelemeniz gerekmektedir. Aksi takdir de baba doğum parası alamaz.

doğum parası nereden alınır

Doğum Yardım Parası Ne Kadar?

Her yıl değişiklik beklenmesine rağmen ilk verildiği günden itibaren aynı tutarda verilen doğum parası bu yılda aynı miktarda verilmektedir.


Doğum parası ne kadar:

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü çocuk için 600 TL,

İkiz doğum için 1000 TL çocuk parası ödemesi yapılmaktadır. Daha detaylı bilgi için aşağıda ki konuya giderek bilgi alabilirsiniz.

OKU Çocuk Parası Ne Kadar?

2019 doğum parası nereden alınır konusunda bu paranın nereden alınacağı, doğum parası ne kadar olduğu, doğum parası baba alabilir mi bu konular hakkında gerekli bilgiler verdik.

Aklınıza takılan soru var ise lütfen sormaktan çekinmeyin.

 

Güncelleme: 17.06.2019


2 Replies to “Doğum Parası Nereden Alınır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir