Ana Sayfa / Çocuk Parası / Yeni Doğan, Doğum Parası Nereden Alınır

Yeni Doğan, Doğum Parası Nereden Alınır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (7 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Doğum parası nereden alınır, çalışan anneler ve doğum izni alacak annelerin merak ettiği diğer bir husus ise doğum parasının nereden ve nasıl alınacağıydı. Aile Bakanlığı doğum parası almak için belirlenen şartlar konusunda açıklama yaptı. Açıklamaya göre evraklarını eksiksiz olarak tamamlayıp başvuruda bulunan kişiler bu yardımdan faydalanabilecek. Ancak eksiksiz evrak tamamlamanın yanı sıra zaman zaman doğum parası sorgulama işlemi ve şartları da oldukça önemlidir.

Doğum parası yardımı ücretini almak için bu işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Doğum parası yardımının asıl amacı genç nüfusun çoğalmasıdır. Yeni doğum yapanlar veya yapacak olanlar için merak edilen diğer bir husus ise doğum parası almak için şartların ne olduğudur. Doğum parası yardımı şartlarından birisi başvuru şartıdır. (Ayrıntılı bilgi için bkz.  çocuk parası başvuru şartları)

Doğum Parası Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu ve Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Şayet kamuda çalışıyor iseniz çalışmış olduğunuz kuruma da başvurabilirsiniz. İlk adım olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvuruda bulunmazsanız devlet tarafından size herhangi bir ödemede bulunulmaz. Doğum parası yardımı için gerekli evraklar ise T.C. Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı, hastane tarafından verilen doğum raporudur. Diğer bir şart ise çocuğun sağ doğmuş olması, düşük şeklinde yapılan doğumlarda doğum parası alınamamaktadır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Çocuk Parası Kaç Yaşına Kadar Ödeniyor

Kimler Doğum Parası Alabilir?

Doğum parası yardımından ancak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanmaktadır. Başka birinin adına veya başkasının çocuğunu göstererek bu yardımdan faydalanmak mümkün olmadığı gibi aynı zamanda suçtur. Ödeme işlemi sadece anneye yapılmaktadır. Zorunlu durumlarda babaya da ödeme yapılabilmektedir. Ödeme yapılırken nüfus müdürlüklerine ait kimlik paylaşım sisteminde yer alan nüfus bilgileri esas alınmaktadır. Bu uygulama Mayıs 2015 tarihinde başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ta yurt dışında yaşayan  kişiler de bu yardımdan faydalanabilmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup ta yurt dışında yaşayan  kişiler bağlı bulundukları konsolosluklar vasıtasıyla başvuruda bulunabilirler.

Yeni doğan çocuk yardımı bildiğimiz üzere, geçtiğimiz 2015 yılı Mayıs ayı itibariyle yapılmakta olan bir sosyal yardımdır. Gerek ülkemizin nüfus planlaması politikası gereği ve gerekse de aile kavramının kaybolmaması ile gençlerin evliliğe teşvik edilmesi amacıyla hayata geçirilmiştir. Yurt dışında da bunun birçok örneği bulunmaktadır. Her ne kadar şu an için istenilen seviyelerde olmasa da yakın zamanda ülkemizde hayata geçirilen ve geliştirilen çoğu sosyal yardım gibi yeni doğan çocuk parası da daha tatmin edici rakamlara çekilecektir. Bugünkü yazımızda sizlere bu yardım ile ilgili bilgi paylaşımında bulunacak ve merak edilen yeni doğan çocuk parası nereden alınır hususunda sizleri kısaca aydınlatmaya çalışacağız.

BUNA BAKTINIZ MI?  Yeşil Kart Çocuk Parası Sorgulama

Yeni doğan çocuk parası kime verilir?

Öncelikle çocuğun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğmuş olması ve Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Geriye dönük yani 15.05.2015 tarihinden önce doğmuşlar için ise herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Bakanlar Kurulu çıkardığı Kanun Hükmünde Kararname ile bunun önüne geçmiştir. Kaldı ki; makul olanı da budur. Ancak yine isabetli bir karar verilerek; daha önce doğan çocukların, çocuk yardımı hesaplaması sırasında sıralamaya dahil edilmiştir.

Buradan da anlayacağımız üzere; alınacak çocuk yardım parası miktarı çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna göre değişkenlik göstermekte ve git gide artmaktadır. Hemen sizlerle rakamları paylaşacak olursak; 2016 çocuk parası için belirlenen rakamlar 1. çocuk için 300 Türk Lirası, 2. çocuk için 400 Türk Lirası ve üçüncü çocuk için de 600 Türk Lirası şeklindedir. Evlatlık çocuklar da çocuk yardımı kapsamında girmemekle birlikte, sıralamada dikkate alınmaktadır.

Yeni doğan çocuk parası nasıl alınır?

Yeni doğan çocuk parası ödemesi için başvuru yapmak gerekmektedir. Bu konuda yetkili birimler Sosyal Yardım Merkezleri ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ‘dir. Ancak Bakanlık bu konuda ilaveten kurumları da görevlendirebilir. (Ayrıntılı bilgi için bkz.  çocuk parası başvuru işlemleri) Başvurular bir dilekçe ve formla birlikte yapılmakta olup, verilen bilgilerin tam ve doğru bir şekilde bildirilmesi gerekmektedir. Bir yanlış görülmesi halinde paranın iadesi bile istenebilir. Bu nedenle yeni doğan çocuk parası başvurusu sırasında dikkatli bir şekilde başvuru belgelerini doldurmak gerekir.

BUNA BAKTINIZ MI?  SGK Çocuk Parası Yardımı Şartları ve Başvurusu

Yeni doğan çocuk parası nereden alınır?


PTT şubeleridir. (Ayrıntılı bilgi için bkz.  ptt çocuk parası sorgulama) Hak kazanan annenin herhangi bir PTT şubesine kimliği ile birlikte müracaat etmesi gerekmektedir. Başvurudan sonra yaklaşık 15 – 45 gün arasında yatırılan çocuk parası; anne sağ ise ve yine TC vatandaşı ise annenin adına yatırılmaktadır. Yenidoğan çocuğun babası bu parayı çekemeyecektir. Ancak; annenin ölmüş olması ya da TC  vatandaşı olmaması halinde yardım babanın adına yatırılacak ve bu durumda da babanın çekmesi gerekecektir.

Çocuk parasının yatıp yatmadığını öğrenmek için ister Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çağrı merkezi olan ALO 170 ‘i arayabilir, isterseniz de E – Devlet portalı ile şifrenizle giriş yaparak kontrol edebilirsiniz.

 

Güncelleme: 17.02.2019


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında admin

Benzer Haber

yeşil kart çoçuk parası sorgulama

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimin Üstüne Yatıyor

Devlet tarafından kadınlara birçok imkanlar verilmekle beraber aynı zamanda nüfus planlaması ve genç nüfusun sayısının …

2 Yorum

  1. Bende 2015 TE doğum yaptım süt parası alabiliyormuyum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir