Çocuk Parası

Doğum Parası Sorgulama Ekranı (Başvuru ve Tutarı)

Doğum parası sorgulama işlemi ekranınagirmek isteyen kişilerin başvurabileceği adres e devlettir. Devlet yeni ebeveyn olmuş ailelere bazı yardımlarda bulunuyor. Bu yardımlar sayesinde de yeni doğan bebeklerin temel ihtiyaçları karşılanabiliyor. Devletin yeni çocuksahibi olmuş ailelere yaptığı yardımlardan bir tanesi de doğum parasıdır. Doğum parasının miktarı ailenin kaçıncı çocuğu olduğuna göre değişiyor. Tek seferlik verilen doğum parasına ilişkin sorgulamaların yapılabileceği yerlerden bir tanesi e devlettir. Bunun yanı sıra PTT ile de doğum parası sorgulaması yapılabilmesi mümkündür.

Doğum Parası Almak İçin Nereye Başvurulmalı?

Doğum parası başvurusu yapabilmenin yollarından bir tanesi Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne gidilmesidir. Devletin çocuklar için verdiği desteklerden bir tanesi olan doğum parasını alabilmek için ilk olarak başvurunun yapılması gereklidir. Bu başvurunun yapılabileceği adreslerden bir tanesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlükleridir. Bunun yanı sıra şu kurumlar aracılığıyla da doğum parası başvurusu gerçekleştirilebilir:

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı resmi internet sitesi,
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları.

İnternet üzerinden kolay bir şekilde doğum parası başvuru işlemlerini gerçekleştirmek isteyen kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesine girmelidir. Bu başvuru işlemlerini annenin yapması şart değildir. Baba da doğum parası başvurusunu gerçekleştirebilir.

Kimler Doğum Parası Alabilir?

Doğum parası başvuru şartlarından bir tanesi bebeğin sağ olmasıdır. Doğum parasını alabilmek için bazı koşulların sağlanması gerekiyor. Bu koşulları sağlamayan kişilerin doğum parası alabilmesinin yolu yoktur. Doğum parasının alınabilmesi için annenin bebeği sağ salim dünyaya getirmesi gereklidir. Yalnızca doğum sonrası sağ olan çocuklar için bu doğum parası yardımı yapılır. Bunun yanı sıra anne ya da babanın sigortalı olarak çalışıyor olması da şarttır. Doğum parasının yeni bebeği olan aileler için sağlanan diğer yardımlardan en temel farklı bu desteğin sigortalı çalışan ebeveynlere veriliyor olmasıdır. Doğum parası alabilmek için aranan şartlar şöyledir:

  • Doğum öncesinde doğum izninin başladığı tarihte sigortalı olarak çalışmaya devam edilmesi,
  • Doğum öncesinde en az 90 gün sigorta priminin yaptırılmış olması.

Devlet Ne Kadar Doğum Parası Yardımı Yapar?

Doğum parası miktarı ailenin kaçıncı çocuğunu dünyaya getirdiğine göre değişiyor. Bakanlık tarafından sağlanan doğum parası ücreti tek seferlik verilen bir yardımdır. Bu yardım parası miktarını belirleyen temel faktör ise kaçıncı çocuk olduğudur. Bu doğum yardımı parası 2019 yılında şu şekilde belirlenmiştir:

Sponsorlu Reklamlar
  • İlk çocuk için 300 TL,
  • İkinci çocuk için 400 TL,
  • Üçüncü ve sonraki çocuklar için 600 TL.

Şayet bir kadın ikiz çocuk dünyaya getirirse ve bu ikiz bebekler ailenin ilk çocuklarıysa ikizlerden bir tanesi ilk diğeri ise ikinci çocuk olarak değerlendirilecek ve 300 TL artı 400 TL toplamda da 700 TL ödeme yapılacaktır. Şayet ikiz bebekler annenin ikinci doğumuysa bu durumda da bu çocuklar ailenin ikinci ve üçüncü çocukları olarak değerlendirilecek ve toplamda 1000 TL doğum parası verilecektir.

Doğum Parası Sorgulama Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Doğum parasının ödemeleri PTT aracılığıyla yapılıyor. Doğum parası almak isteyen kişilerin başvurularını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapması gereklidir. İstenen şartların sağlanması halinde de doğum parasının alınabilmesi mümkündür. Bu doğum parası ödemeleri geçtiğimiz yıllarda Ziraat Bankası aracılığıyla yapılmaktaydı. Ancak günümüzde PTT şubeleri ile ailelere ödemeler yapılıyor. Doğum parası için başvuru yapan ailelerin bu başvurularının cevapları genelde 90 gün içerisinde bildiriliyor. Başvurusu kabul edilmiş bir kişinin de doğum parası ödemesi alabilmesi için PTT şubesine gitmesi gereklidir. Doğum parası sorgulamasının yapılabilmesi için de e devlet sistemine girilmelidir.

Doğum Parası Dilekçesi Nasıl Yazılmalıdır?

Doğum parası dilekçesi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hitaben yazılmalıdır. Doğum parasının alınabilmesi için bakanlığa başvurulurken dilekçe yazılması gereklidir. Daha sonrasında bu dilekçe bakanlığın il müdürlüklerine teslim edilmeli ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanlığı’nın internet sitesine girilmelidir. Bunun yanı sıra doğum parası için hazırlanan dilekçenin çalışılan kuruma verilebilmesi de mümkündür. İşveren de sigortalı kişi adına başvuru dilekçesini iletebilir. Bu başvuru işleminin gerçekleştirilmesinin ardından doğum parasını alabilmek mümkün oluyor.

E Devlet İle Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum parası sorgulamasını e devlet ile yapmak için ilk olarak e devlet sistemine girilmesine gerekiyor. E devlet sistemine girebilmek için e devlet şifresine ihtiyaç vardır. Bu şifreye sahip olmayan kişiler PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında da e devlet şifrelerini alabilirler. Bunun yanı sıra mobil imza, elektronik imza, TC kimlik kartı ve internet bankacılığına sahip olan kişiler de şifresiz olarak e devlete girebilirler. E devlete sistemine girilmesinin ardından Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama ekranı açılmalıdır. Bu ekran üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından doğum için sağlanan yardımlara ilişkin sorgulamanın yapılabilmesi mümkündür.

Doğum Parası Sorgulama PTT ile Yapma

PTT aracılığıyla doğum parası sorgulama yapmak için PTT şubelerine başvurulmalıdır. Bakanlığın yeni çocuk sahibi olan aileler için verdiği yardımlardan birisi doğum parasıdır. Doğum parasını alabilmek için başvuruda bulunan aileler bu yardımı alabilirler. Daha önceden bu yardım başvurusunda bulunmuş ve başvuru sonucuna ilişkin bir sorgulama yapmak isteyen kişiler PTT şubelerine gidebilir. Bu sorgulama işlemi e devlet üzerinden yapılabilir. Ancak e devlete girmekle uğraşmak istemeyen kişiler de PTT ile sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ayrıca PTT’nin müşteri hizmetleri numarası olan 444 1 788 hatlı telefonun aranmasıyla da doğum parası sorgulanabilir. Bu yöntem sayesinde PTT şubelerine kadar gitmeye de gerek kalmaz.

Doğum Parası ile Süt Parası Farkı Nedir?

Doğum parası ile süt parası farkıolarak gösterilebilecek en temel faktör annenin sigortalı olarak çalışması şartının bulunmasıdır. Doğum yapan anneye devlet doğum parasının yanı sıra süt parası desteği de veriliyor. Bu iki destek de tek seferlik sağlanmaktadır. Ancak süt parasında annenin sigortalı olarak çalışma şartı yoktur. Doğum yapan kadın sigortalı olarak çalışmasa dahi süt parası alabiliyor. Ayrıca doğum parası ve süt parası miktarları da farklıdır. Doğum parası ailenin kaçıncı çocuğunun dünyaya geldiğine göre değişiyor. Süt parası için ise 180 TL’lik bir yardım sağlanıyor. 2019 yılında yapılan zam ile beraber süt parası miktarı 180 TL’ye çıkartıldı.

Çocuğu Olan Ailelere Farklı Hangi Yardımlar Yapılır?

Doğum yapan kadına verilen yardımlardan bir tanesi doğum parasıdır. Çocuk sahibi olan ailelere devlet tarafından bazı yardımlar yapılıyor. Bu yardımlar arasında tek seferlik sağlanan doğum parası ve süt parası bulunuyor. Doğum parası sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler de PTT şubelerine ya da e devlete başvurması gereklidir. Ancak bunun yanı sıra yeni doğum yapan kadınlar için devlet tarafından verilen farklı destekler de mevcuttur. Bu desteklerden birisi mama ve bez yardımlardır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve belediyeler aracılığıyla sağlanan bu yardım ihtiyaç sahibi ailelere veriliyor. İhtiyaç sahibi olmayan kişiler, bebek bezi ve maması için verilen bu yardımdan yararlanamıyor.

Çocuk Parası Nereden Alınır?

Doğum Parası Nereden Alınır?

Çocuk Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün