Doğum Parası Sorgulama Ekranı

İçindekiler

Doğum yapan her kadına verilen doğum yaptıktan sonra ki bu para, doğum parası olarak adlandırılır. Bebek doğduktan sonra doğum parası sorgulama işlemleri için ise yapılması gereken  e Devlet veya Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının resmi web sitesi üzerinden aşağıdaki yer alan linkleri inceleyerek sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Doğum yapan annelerin adına yatacak olan doğum parası sorgulama işlemi e Devlet üzerinden yapıldığını öğrenmiş olduk. Bunun için size ait bir e Devlet şifresi olması gerekiyor. Eğer bu şifreniz yok ise sorgulama işlemini yapamazsınız. Sorgulama sırasında Türkiye Cumhuriyeti Kimlik numaranız ve de şifreniz bu işlemi yapabilmek için yeterli olacaktır. Doğum parası ne kadar sorusu oldukça önemlidir. Doğum parası için başvuru yaptıktan sonra yapmanız gereken doğum parası sorgulama işlemi yapmaktır. Bu işlem ile birlikte doğum parası yattı mı yatmadı mı öğrenebilirsiniz.

Doğum Parası Sorgulama

Bu işlem için ilk yapmamız gereken e Devlet üzerinden giriş yapmak olacaktır. Bu işlemi hiç yapmamış olanlar için işlemleri kısaca değinerek anlatalım. İlk olarak e Devlet sayfasına girelim.

Doğum Parası Sorgulama Ekranı (Resmi Devlet Sayfasına Gider)

Bu linki tıkladığımız da karşımıza aşağıda ki gibi bir sayfa gelecektir. Buraya kimlik numaranızı ve şifrenizi yazarak giriş yapmanız gerekiyor.

 

doğum parası sorgulama

Kırmızı kare içinde yer alan kısma bilgilerinizi doldurun, fakat ilk önce sitenin adresini kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır. Eğer bilgilerinizi girerken bir sıkıntı ile karşılaşır iseniz girdiğiniz bilgiler hatalı veya yanlış olabilir. Sisteme Giriş Yap dedikten sonra karşınıza aşağıda ki gibi bir sayfa gelecektir. Eğer halen doğum parası yatmadı ise aşağıda ki gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız. Eğer doğum parası sorgulama ekranında bu değil de farklı bir sayfa ile karşılaşır iseniz muhakkak doğum parasının yattığı anlamına gelen bir ibare ile karşılaşırsınız ki bu da doğum parasının yattığı anlamına gelir.


Doğum Parası Nereden Alınır? (Konusunda bilgi için kırmızı çizili yazıyı tıklayın.)

Doğum Parası Ne Kadar?

2019 yılı için çocuk parası ödenekleri şu şekildedir.

  1. Birinci çocuk için 300 TL
  2. İkinci çocuk için 400 TL
  3. Üçüncü çocuk için 600 TL ödeme yapılmaktadır.

Yeni yıl gelmesi ile birlikte doğum parası ne kadar olacağı merak konusu. Doğum parası ile ilgili gün geçtikçe yeni haberler çıkıyor. Fakat bugün itibari ile çocuk parası almak isteyen aileler bebekleri için yukarı da yer alan doğum parası tutarında çocuk parası yardımı alacaklar. Doğum parası almak ile ilgili tüm bilgiler sitemizde yer almaktadır. Aşağıda ki yer alan linkleri inceleyerek tüm bilgileri öğrenebilir ve çocuk parası nasıl alırım, nereden alırım, ne gibi işlemler yapmak gerekir konusu hakkında bilgiye sahip olabilirsiniz.

Çocuk parası ile tüm bilgiler için TIKLAYIN

Güncelleme: 4.02.2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir