Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / E Devlet ile Çocuk Parası Sorgulama

E Devlet ile Çocuk Parası Sorgulama

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (8 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...

Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Gelişen teknoloji ile birlikte artık çoğu işimizi elektronik ortamda halletmeye başladık. Eskiden bir adli sicil kaydı almak için adliyelerde saatlerce sıra beklerken artık E – Devlet portalı üzerinden kolayca saniyeler içerisinde bu belgeyi temin edebiliyor. Üstelik vatandaş olarak elektronik ortamların kolaylığını da sevdik ve her geçen gün daha yenilerini bekliyoruz.

Devletimiz de bunun farkında olacak ki; hem iş yükünü hafifleten hem de bürokraside zaman kaybının önüne geçen elektronik ortamları geliştirmeye devam ediyor. E – Devlet üzerinden birçok konuda bilgi ve belge sahibi olabilmekteyiz, bunlara bir örnek olarak ta çocuk parası E Devlet ile sorgulama işlemini söyleyebiliriz. Bu yazımızda sizlere kısaca çocuk parasından ve E Devlet ile çocuk parası sorgulama işleminden bahsetmeye çalışacağız. Ülkemizde son yıllara baktığımızda; sosyal yardımlar anlamında birçok konuda gelişme yaşandığı aşikardır. Bunu inkar etmek bu çalışmayı yapanlara haksızlık olacaktır. Tabii ki daha iyi seviyelere gelmesi adına çalışmaların da yürütülmesi gerekmektedir.

En son olarak hayata geçirilen bu sosyal yardımlardan birisi de çocuk parası yardımıdır. E devlet ile çocuk parası sorgulama Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda, Bakanlar Kuruluna göre çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile çocuk parası yardımı 15 Mayıs 2015 tarihi itibariyle hayata geçirilmiştir. Kanun Hükmü Ne Der? Bu Kanun Hükmünde Kararname 'ye göre 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğacak her çocuk ( Türk vatandaşı olmak kaydıyla ) çocuk yardımına hak kazanacaktır. Bu yardım maalesef 15 Mayıs öncesini kapsamamaktadır.

Ancak yapılacak yardım miktarında çocuğun kaçıncı çocuk olduğu önem arz ettiği için; daha önce doğan çocuklar sıralamada göz önünde bulundurulacaktır. Çocuk parası yardımı ne kadar baktığımızda; ilk çocuk için 300 TL yardım, ikinci çocuğa 400 TL yardım ve üçüncü çocuğa ise 600 TL yardım yapıldığını görmekteyiz. Hemen burada bir parantez açarak; evlatlık olan çocukların bu yardımdan faydalanamadığını ancak sıralama hesaplanmasında dahil edildiğinin de altını çizelim.

Çocuk Parası Sorgulama TIKLAYIN

Çocuk parası yardımı; eğer anne Türk vatandaşı ve sağ ise annenin adına yatırılmaktadır. Bu parayı da anne dışında kimse çekemez. Ancak; anne ölmüş ya da TC vatandaşı olmadığı durumlarda ise bu durumda para, yenidoğan çocuğun babasının adına yatacak ve parayı baba çekebilecektir. Çocuk parası yardımı PTT 'ye yardımdan yararlanacak kişinin adına yatırılmaktadır. Çocuk parası çekme işini ise; ilgili kişi kimliği ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden yapmaktadır. Çocuk parası sorgulama işini ise; isterseniz TC  kimlik numarası ve şifrenizi girmek suretiyle E – Devlet portalına giriş yaparak, isterseniz de ALO 170 'i arayarak yapabilirsiniz. Çocuk parası yatma süresi ise takribi 15 – 45 gün arasında  gerçekleşmektedir. Bu süre bulunduğunuz ilin / ilçenin iş yoğunluğuna göre değişmektedir.


hakkında admin

Benzer Haber

doğum yardımı sorgulama 2018

Kimler Çocuk Parası Alabilir

Ülkemiz, Anayasa 'sında da belirtildiği sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla Anayasa, ülkeyi  yönetenlere  bu  anlamda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir