Emekli Maaşına Haciz, Rehin Konulabilir mi?

Emekli maaşı bir emekli için oldukça önemlidir, peki emekli maaşına haciz konulabilir mi, memur emekli maaşına haciz konur mu? İşte tüm detaylar…

Emekli maaşı birey için oldukça önemlidir. Yaş belli bir sayıya ulaştığı zaman hayat daha da zorlaşıyor ve çalışmak da bir hayli zor oluyor. Bu nedenle emekli maaşına haciz konulur mu konusu önem kazanır.

Emekli maaşı emeklilik süresini tamamlamış olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı başvuru işlemlerini tamamladıktan sonra almak hakkına sahiptir. Bu nedenle her ay maaş dan kesilen sgk primleri de önemlidir. Eğer sigortalı bir iş de çalışıyor iseniz sık sık sigortanız yatıp yatmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Oku Sigortam Yatıyor Mu?

Eğer sigorta primleri düzenli olarak yattı ise emeklilik maaşınız oldukça iyi olacak ve emekli olacağınız süre daha da kısalacaktır. En çok merak edilen soruya gelelim, peki emekli maaşına haciz konulur mu?

emekli maaşına haciz

Emekli Maaşına Haciz Konulur mu?

Emekli maaşına haciz konulabilmesi için kişinin ya SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) borcu bulunmalıdır ya da herhangi bir nafaka borcu bulunmalıdır. Bu iki durum haricinde herhangi bir borçlanma durumunda emekli maaşına haciz konulamamaktadır. Yani sizin herhangi bir kredi, kredi kartı gibi taksitlerinizi ödememenizden ötürü emekli maaşınıza haciz gelmesi mümkün değildir.

Bu nedenle emekli maaşına haciz koymak kolay bir işlem değildir. Eğer emekli maaşına haciz konulması gerekiyor ve isteniyor ise bunun için sözleşme imzalayarak kişinin buna izin vermesi gerekiyor.

Emekli Maaşı ile ilgili Emsal Karar!


Yargıtay tarafından verilen emsal karar ile birlikte artık kişi buna izin verdi ise emekli maaşına rehin konulabilir. Artık bankalar kredi kartı ve kredi verirken yaptığı sözleşmelerde bunu belirtiyor ve ödemelerin yapılmaması durumunda emekli maaşına haciz konulabileceği konusunda sözleşmede bilgi veriyorlar. Bu nedenle herhangi bir sözleşme imzamaladan önce tüm sözleşme nüshalarını tek tek okumakta fayda bulunuyor.

emekli maaşı haciz

Memur Emeklisi Maaşına Haciz Konulabilir?

5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na göre aylık emekli maaşı alan memur emeklileri ile dul ve yetimleri için haciz yasağı hükmü uygulanmamakta. Aylık ve gelirlere haciz konmasını engelleyen yasa hükmü 5510 sayılı Kanun’da yer alıyor.

15.10.2008 tarihinden önce memur olan memur emeklileri 5434 Sayılı Kanun’a göre aylık alıyorlar. Bu Kanunda ise aylıklara haciz konulamayacağı veya haczin emeklinin iznine tabii olduğu yönünde herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. Memurlar için öteden beri haciz uygulandığı gibi bundan sonra da uygulanmaya devam edecektir.

Uygulama bu yönde olmakla birlikte 5510 sayılı Kanunun bazı hükümleri 5434 sayılı Kanuna tabi olanlara da uygulanmaktadır. Bu nedenle bize göre 5510 sayılı Kanunun 93 üncü maddesinin 15.10.2008 tarihinden önce memur olanlara uygulanamayacağına dair herhangi bir hüküm bulunmadığı için memur emeklilerinin de emekli maaşları için haciz yasağı bulunması gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir