Z.Arşiv

Heyet Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Genellikle bir kurum tarafından istenilen ve kişi hastalık durumunu gösteren resmi belgeye heyet raporu denir. Heyet raporu alanında uzman minimum üç farklı branşa sahip doktor tarafından verilmektedir. Heyet raporunun geçerli olabilmesi için uzman doktorların muayenesi şarttır, uzman olmayan doktorların imzaya yetkisi yoktur. Bu yüzden tam teşekküllü hastanelerden alınmayan raporlar kabul edilmez.

Rapor hangi amaçla istenirse gidilmesi gereken branşta ona göre değişmektedir. Doktorların bir araya gelip hasta hakkında ortak karar vermek için toplanması heyet ya da konsey olarak adlandırılmaktadır. Heyet raporunda uzman doktorlarla beraber başhekimin imzası da yer alır.

Heyet Raporu Nereden Alınır?

Heyet raporu nasıl alınır? Her hastanede hemen hemen aynı olan süreç öncelikle hastanın tam teşekküllü bir hastanedeki danışmaya başvurarak heyet raporu istediğine dair dilekçe doldurmasıyla başlar. Dilekçede raporun hangi sebeple istendiğini mutlaka belirtmelidir. Danışma teslim aldığı dilekçeyi sağlık birimine iletir. Dilekçenin sağlık birimine ulaşmasının ardından hastanın kaydı açılır ve heyet raporu için talep edilen ücret yatırılır.

İşlemlerin tamamlanmasının ardından muayene için hazır olan hastaya yetkililer tarafından gerekli bilgi verilir. Yatan hasta için bu işlemler daha farklı seyreder. Hastayı kontrol eden doktor yönlendireceği gibi, hasta yakını da işlemleri takip edebilir. (Sigortanız Yatıyor Mu, Öğrenmek için TIKLAYIN)

Tüm muayeneleri tamamlandıktan sonra sonuçlar hastaya teslim edilir. Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra heyet oluşturan doktorlar hasta hakkında ortak bir kanıya vararak rapor düzenleyip imzalarlar. İmzalardan sonra teslime hazır hale gelen raporu sağlık kurumu birimine müracaat ederek alabilirsiniz.

Sponsorlu Reklamlar

Heyet Raporu Ne Kadar Sürede Hazır Olur?

Heyet raporu nasıl alınır hususunda dikkat edilmesi gereken bir nokta istenilen belgelerin eksiksiz hazırlanmasıdır. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve 3 adet vesikalık fotoğrafta heyet raporu talep dilekçesiyle beraber danışmaya ibraz edilmelidir. (Çocuk Yardım Parası ne kadar, Öğrenmek için TIKLAYIN)

Heyet raporu nereden alınır sorusuna diğer bir cevap ise tam teşekküllü kamu ve özel hastanelerden alınabileceğidir. Heyet raporu süresi özel hastanelerde daha kısa sürse de günümüz şartları ve muayene olunması gereken doktor sayısı göz önüne alındığında minimum 2 ile 5 iş günü arası sürmektedir.

Sağlık ocağı ve aile hekimliği gibi kurumlarda alanında uzman doktorlar bulunmayacağı için heyet raporu nereden alınır denildiğinde bu kurumlara heyet raporu için müracaat edilemez.

heyet raporu nasıl alınır

Heyet Raporu için Ne kadar Ödenir?

Heyet raporu ücretleri hastaneden hastaneye değişmektedir bu yüzden rapor almadan önce birkaç hastaneye danışmak en uygun ücreti ödemek için kolaylık sağlayacaktır. Heyet raporu nasıl alınır konusunda bir diğer nokta ise evrakların eksik olmamasıdır.

Heyet raporu istenen kurum tarafından resmi bir belge, raporu alma sürecinizi kolaylaştıracaktır. Raporda istenilen bölümler arasında tahlillerin önce yapılması sonuçların daha erken çıkmasını ve hastanelerdeki işinizin kısa sürmesini sağlar. Bu yüzden önceliği tahlil istenen bölümlere vermenizde yarar var. (Doğum parası nereden alınır, Öğrenmek için TIKLAYIN)

Heyet raporunda bulunması gereken imza sayısı istediğiniz raporda yer alan branşlara göre değişebilir. Örneğin; beş branş gerektiren bir rapor alacaksanız beş uzman doktor ile başhekim veya başhekimin imzasıyla altı imza raporunuzda yer almalıdır.

Heyet Raporu Nerelerden İstenir?

Özel hastanelerden rapor alınabilir mi konusu da heyet raporu nereden alınır sorunsalından biridir. Gerek özel gerekse devlet tüm tam teşekküllü hastanelerden heyet raporu alınabilir.

Askerlikten muafiyet işlemlerinde, engellilik tespitinde, yeni işe girişlerde, yurtdışına çıkış işlemlerinde, uzun süreli istirahat durumlarında ve daha birçok durumlarda çeşitli kurumlarca heyet raporu talep edilmektedir. Rapor istenen kurumdan rapor istenildiğine dair bir belgeyle başvurmak sizin yararınıza olacaktır.

Güncelleme: 21.02.2019

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün