Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Kimler Çocuk Parası Alabilir

Kimler Çocuk Parası Alabilir

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

Ülkemiz, Anayasa 'sında da belirtildiği sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla Anayasa, ülkeyi  yönetenlere  bu  anlamda  bazı görev ve ödevler de yüklemektedir. Sosyal devlet anlayışı altında devlet; vatandaşlarına bazı sosyal hakları sağlamak zorundadır. Ülkemizde ekonomik skala her geçen gün yükseldikçe yeni bir sosyal proje hayata geçirilmektedir. Bu projelerden birisi  de çocuk parasıdır. Bu yazımızda çocuk parası hakkında kısaca bilgi vererek kimler çocuk parası alabilir hususunu aydınlatmaya çalışacağız.

Çocuk parası; 15.05.2015 tarihi ve sonrasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her anne ya da babanın canlı olarak bir bebeklerinin dünyaya gelmesi halinde hak kazanılan, ilk çocuk  için 300 TL olarak, ikinci çocuk için 400 TL olarak, üçüncü çocuk için ise 600 TL olarak ödenen ve sadece bir defaya mahsus olarak ödenen bir sosyal yardımdır.

 

Çocuk Parası Alabilmek İçin;

Anne veya babanın ( en az birisinin ) 5901 Sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu kapsamında kalan bir kişi olması ya da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir. Evlatlık olarak alınan çocuklar için bu yardımdan faydalanılamamaktadır. Ancak bu çocuklar sıralamada hesaba dahil edilmektedir.

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 2015 yılı ortasında hayata geçirilen bu proje ile her yeni doğan çocuk için devlet ailelere çocuk parası adı altında ödemeler yapmaktadır. Az önce de belirttiğimiz üzere ilk çocuk için 300 TL ödenen çocuk parası, ikinci çocuk için ise 400 TL olarak ödenmektedir. 3. çocuk için ise bu rakam 600 TL olmaktadır.

Çocuk parası ödemesi öncelikle Türk vatandaşı olması halinde anneye ödenmektedir. Eğer anne ölmüş ise bu durumda babaya, eğer anne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilse yine babaya ödenecektir. Çocuk parası nereden çekilir diyenler için paranın PTT şubelerine yattığını ve herhangi bir PTT şubesinden nüfus cüzdanı ile çekilebileceğini de hatırlatmış olalım.

 

Çocuk parası başvuru için;

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 'ne, Sosyal Hizmet Merkezi 'ne, çocuk parası alacak kişinin kamu görevlisi olması halinde görev yaptığı kuruma ve yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenecek ve yetkilendirilecek diğer başvuru merkezlerine yapılmaktadır.

Bu politikanın güdülmesindeki amaç çocuk sahibi olmayı teşvik etmektir. Çünkü ülkemiz genç nüfus açısından şu an için yeterli nüfusa sahiptir ancak bunun gelecekte de korunması için belli bir nüfus artışının olması gerekmektedir. Bugün Avrupa ve Batı 'nın yaşadığı en büyük sorunlardan birisi yaşlı ve azalan nüfustur. Bu nedenle ülkemizin ilgili kurumları da bu problemin gelecekte yaşanmaması adına; hem doğum ve çocuk sahibi olmayı teşvik etmekte, hem de çalışan kadınların şartlarını daha da uygun hale getirerek daha rahat çocuk sahibi olmalarını ve ileride de çocuklarını büyütmelerini sağlayacak reformları hayata geçirmektedir.

Bu bilgiler doğrultusunda çocuk parası alabilmek için gerekli en önemli kural 2015 yılının Mayıs ayında gerçekleştirilen bu kanun çerçevesinde bu tarih zamanından sonra doğan bebekler için bu para alınabilir. Eğer bebeğiniz bu tarih den önce doğdu ise bu kanun öncesini kapsamadığı için bu parayı alma hakkına sahip değilsiniz.

Baba Çocuk Parası Alabilir mi?

Yasalar gereği anne çocuk parası alma hakkına sahiptir. Bu nedenle baba çocuk parası alamaz. Fakat özel durumlar dahilinde bu değişiklik gösterebilir. Belirtmek gerekirse anne çocuk parası alabilecek durumda değil ise bu durumda babanın bu para için başvuru hakkı doğmaktadır.

Çocuk parası nereden alınır ile ilgili bilgi için TIKLAYIN

Güncelleme: 18.08.2018


hakkında admin

Benzer Haber

Çocuk Parası Kimlere Verilir?

Çocuk Parası Kime Verilir

Çocuk parası yardımı tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Yurt dışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir