Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...

Her yeni doğan Türk vatandaşı bebek için verilen çocuk parasının ödeme işlemleri bildiğimiz üzere PTT şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Gerekli işlemlerinin tamamlanması ile birlikte (tahmini 15 ile 45 arasında değişebilmektedir ) doğum parası anne adına yatırılacaktır.

Eğer anne sağ değil ya da Türk vatandaşı değil ise bu durumda baba adına yatırılacaktır. Ancak paranın yatıp yatmadığını da takip etmek gerekecektir. Sürekli PTT şubelerine gitmek belli bir aşamadan sonra zor olacaktır. Bunun için bu yazımızda PTT çocuk parası sorgulama nasıl yapılır kısaca sizlere anlatmaya çalışacağız.

e Devlet Üzerinden Sorgulama

Sorgulama yapılacak yöntemlerden birisi annenin TC kimlik numarası ve E devlet şifresi ile e devlet portalına giriş yapması suretiyle olacaktır. Buradan çocuk parasını sorgulama işlemini gerçekleştirebilirler. Eğer daha önceden E devlet şifresi alınmadıysa bu durumda PTT 'lere giderek nüfus cüzdanı aslı ile birlikte başvuruda bulunulup, 2 TL karşılığında E devlet ilk şifrelerini alabilirler. E devlet portalına giriş yaptıktan sonra ödemeler başlığı altından doğum parası yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer çocuk parası baba adına yattıysa aynı işlemleri babanın yapması gerekecektir.

e Devlet ile sorgulamak için TIKLAYIN

PTT Doğum Parası Sorgulama

Bu işlem için yapılması gereken tek şey size en yakın postaneye uğrayarak bu konu hakkında bilgi almak istediğinizi belirtmek olacaktır. Bu sizin rahat bir şekilde çocuk parası yatıp yatmadığı konusunda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

PTT Doğum Yardımı Sorgulama

Eğer PTT şubesi size yakınsa belirli aralıklarda şubeye giderek, çocuk paranızın yatıp yatmadığını sorabilirsiniz. Buraya giderken de yine kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir.

Doğum parası sorgulamak için TIKLAYIN

Alo 170

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 'nın çağrı merkezi numarası olan 170 'i arayarak birçok konuda bilgi sahibi olabileceğiniz gibi yeni doğan çocuk parası konusunda da bilgilenebilirsiniz. Paranızın yatıp yatmadığı, başvurunuzun hangi aşamada olduğu gibi hususlarda tarafınıza bilgi paylaşımında bulunacaktır. Yine bilgi almak isteyen kişinin hizmetten yararlanan kişi olması gerekmektedir. Bunun için tarafınıza birkaç güvenlik sorusu sorulacaktır.

Çocuk Parası Ne Zaman Yatar?

Aslına bakıldığında; bu işlemler kısa sürede hallediliyor ve herkesin yeni doğan çocuk parası er ya da geç olsa da yatırılıyor. Tabii ki para herkesin ihtiyacı olan bir şey olduğu için herkes bir an evvel çekmek istiyor. Ancak şunu da hatırlatmakta fayda var ki; o da yeni doğan çocuk parasının en erken 15 gün içerisinde yatacağı konusu. Bunun evvelinde nadir olsa da yatan kişiler olabilir ancak bu kişiler muhtemelen iş yoğunluğunun çok düşük olduğu yerlerde ikamet etmektedir. Örneğin İstanbul 'da meydana gelen doğum sayısı ile Anadolu 'nun küçük bir ilçesinde meydana gelen doğum sayısı bir olmayacaktır. Tabii ki bu iş yoğunluğunu da tetikleyecek, dolayısıyla da yeni doğan çocuk parası işlemleri daha geç tamamlanacağı için para da daha geç yatacaktır. Ancak her halükarda belirtilen azami süre ise 45 gün olarak belirtilmektedir. Yani eğer aceleniz yoksa; bebeğin doğumu gerçekleştikten 1 – 1,5 ay sonra çocuk parası sorgulama için PTT 'ye gitmeniz en doğru iş olacaktır.

Güncelleme: 18.08.2018


hakkında admin

Benzer Haber

doğum yardımı sorgulama 2018

Kimler Çocuk Parası Alabilir

Ülkemiz, Anayasa 'sında da belirtildiği sosyal bir hukuk devletidir. Dolayısıyla Anayasa, ülkeyi  yönetenlere  bu  anlamda …

3 Yorum

  1. Cocuk parası

  2. Cocuk parası nasıl alınır

  3. Cocuk parası yattı mı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir