Ana Sayfa / Süt Parası / Ptt Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Ptt Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Yeni bebek sahibi olmuş anne ve babaların gerekli şartları sağlamaları halinde devlet tarafından süt parası almaya hak kazanmaktadırlar. Bu imkan yalnızca sigortalı olarak çalışan kişilere tanınan bir haktır. Bu sebeple süt parası sorgulama işlemi sadece sigortalı kişiler tarafından yapılır. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  sigorta) Eğer sigortanızın yatması konusunda bir sorun veya sıkıntı yok ise süt parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Çocuk parası alabilmek için annenin sigortalı bir işte çalışması ya da anne çalışmasa bile babanın sigortalı bir işte çalışması şarttır. Yalnızca babanın sigortalı olması da süt parası alabilmek için yeterli bir durumdur. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  çocuk yardım parası ne kadar)

PTT Süt Parası Sorgulama

Süt parası sorgulama için en kolay yol 170′ i aramaktır. Telefondaki çalışan kişiye sizden istediğiniz kimlik bilgilerini vererek süt parası sorgulama işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nasıl Alınır

PTT süt parası sorgulama için yeterlidir. Size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile beraber giderek PTT süt parası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer size süt parası yattı ise ödemenizi anında talep edebilirsiniz. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  süt parası nasıl alınır)

Süt Parasından Kimler Faydalanabilir?

Çocuk parası almaya hak kazanmak için gerekli olan şartlar aşağıdaki gibidir:

  • SGK’ lı çalışan kadınlar doğum yaptıklarında süt parası almaya hak kazanırlar.
  • Resmi nikahı olan kadınlar çalışmasa bile sigortalı çalışan eşleri sayesinde süt parası almaya hak kazanırlar. Ancak süt parasını alabilmeleri için mutlaka kadın doğum yapmadan önce resmi nikahları olması gerekmektedir.
  • 4B sözleşmeli olarak çalışan kişiler SGK‘ ya bağlı çalıştıklarından dolayı süt parasından faydalanabilirler.
  • 45/A sözleşmeli çalışan kişiler de süt parasından faydalanabilirler.
BUNA BAKTINIZ MI?  Süt Parası - Emzirme Ödeneği Güncel Ücret Bilgileri

Süt Parası Alabilmek İçin Nereye Başvuru Yapılır?

PTT süt parası başvuru işlemleri, süt parası alma hakkına sahip olan kişilerin yapması gereklidir. İkamet ettikleri ilçede bulunan Sosyal İl Müdürlüklerine giderek başvuruda bulunmaları yeterli olacaktır. PTT süt parası başvuru işlemleri için gerekli olan belgeler aşağıdaki gibidir:

  • Doğum yaptığına dair hastane raporu,
  • Annenin kimlik belgesi,
  • Başvuru talep dilekçesi,

Güncelleme: 20.02.2019


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında Nisanur Yıldız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir