Ana Sayfa / Sgk / Sigorta Başlangıcı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sigorta Başlangıcı için Gerekli Evraklar Nelerdir?

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...

Bir işe girince birçok evrak istenir ve sigorta için gerekli evraklar nelerdir sorusu sık bir şekilde öğrenilmeye çalışılınır. Bir iş yerinde çalışırken tüm sosyal ve sağlık yardımlarından yararlanmak için sigorta yapılması çok önemlidir. Sigorta bir sosyal güvencedir. İş yerinde meydana gelebilecek tüm olumsuzluk veya kazalara karşı birer teminattır.

Hastane ve tedavi giderleri sigorta kapsamında karşılanır. Sigortalı kişi emekli olduğunda toplu para alır ve her ay düzenli maaş ödenir. Bir nevi hayat güvencesidir. Ölümü halinde ailesine cenaze yardımı ödenir. Eş ve çocuklarına da maaş bağlanır. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  sigorta)

İşe Giriş Sigorta Belgeleri 

Yanında çalışan işçinin SGK sigorta girişini yaptırmak her işverenin görevidir. Bunun için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurarak sigorta işlemleri başlatılır. Bunun için işçiye ait bazı belgeler gerekmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Dul Maaşı Ne Kadar?

Sigorta için gerekli evraklar 2019 yılı itibariyle aşağıdaki gibidir:

  1. Nüfus cüzdan fotokopisi,
  2. İkametgah,
  3. Sicil kaydı,
  4. Sağlık kurulu raporu,
  5. 2 adet vesikalık fotoğraf,
  6. İşe giriş formu,
  7. Aile bildirim formu ve diploma fotokopisidir.

Sağlık raporu yetkili bir sağlık kurumundan alınmalıdır. Daha önceleri aile hekimlerinden alınabilen sağlık raporu şimdi bir ücret karşılığı sağlık kurumundan alınmaktadır. İkametgah ise muhtardan yada E- devlet üzerinden alınmalıdır. E- devletten alınan ikametgah çıktısı da artık geçerlidir. Sicil kaydı adliyelerin sicil müdürlüğünden ya da E- Devlet üzerinden alınmaktadır. Belgelere 2 adet fotoğraf eklenir. Fotoğrafların son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

İşe giriş formu, Diploma, Aile Bildirim Formu 

İşe giriş formu iş yerinden temin edilen bir belgedir. Kurum ya da şirket tarafından düzenlenir. İlk sigorta başlangıcında gerekli olan bir belgedir. Aile bildirim formu yazısına tıklayarak bu formu açabilir ve de indirebilirsiniz.

BUNA BAKTINIZ MI?  Sigortam Yatıyor Mu?

İşe girişin ispatıdır. Aile bildirim formu, asgari geçim indiriminden yararlanmak için düzenlenir. Bu belgede ailede kaç kişi var, çocuk ve yetişkin sayısı belirtilir. Çocuk yardımı bu belgeye göre yapılır. Diploma ise en son mezun olunan okulun diploması olmalıdır. Eğer diploma yoksa yada kayıpsa mezuniyet belgesi de diploma gibi kabul edilir.


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında Nisanur Yıldız

Benzer Haber

Tapu Harcı Hangi Bankaya Yatırılır?

Tapu harcı nereye yatırılır, tapu harcı ne kadar, tapu harcı kim öder ve tapu harcı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir