Sigortam Yatıyor Mu, Sigortam Başladı Mı, Sigortam Ödeniyor Mu?

İçindekiler

Sigortam Yatıyor mu?

İşe girdikten sonra sigortam yatıyor mu, sigortam yattı mı, sigortam başladı mı, sigortam ödeniyor mu, sigortam ödenmiyorsa ne yaparım konusunu detaylı araştırdık. İşte tüm detaylar…

Sık sık sorulan sorular arasında yer alan sigortam yatıyor mu sorusu oldukça önemli ve takip edilmesi gereken bir konudur. İş verenler işe aldıkları çalışanlarına sigorta yapmak zorunda ve kanunen işçilerin başına gelebilecek her türlü kabul etmiştir. Yani işçilerin can güvenliklerini koruması gerekiyor. Bu nedenle sigorta yaptırmak oldukça önemlidir. İş veren ve çalışan arasında bu konu oldukça önem taşıdığı için sigorta işe başlandığı dakika da yapılmış olması gerekir.

Eğer sigortam yatıyor mu sorusu akıllarınızı sık sık karıştırıyor ise yapmanız gerekenleri bu konumuzu detaylı okuyarak bilgi sahibi olabilir ve daha sonra gönül rahatlığı ile bu konuyu halletmiş olacaksınız. İşe rahat gidip gelmek oldukça önemlidir. Sigorta yaptırır iken geçen bir boş gün dahi gelecek de emeklilik sayarken ne kadar önemli olduğunu anlayacaksınız.

Sigortam Başladı Mı?

Hemen hemen her gün karşı karşıya geldiğimiz bu durum ile birlikte birçok firma çalışanlarına sigorta yapmamakta yada tam olarak ödeme yapmamaktadır. Bir iş ayı 30 gün olarak biliniyor fakat iş verenler ilerde çalışanlara tazminat ödememek için işe giriş çıkış yapabilmektedir. Bu sebeple sigortam yatıyor mu sorusunu sormakta fayda vardır.

Eğer devamlı bir iş de çalışıyor iseniz firma ne kadar büyük ve güvenilir olsa dahi bu konu da önlem almak ve sigortam ödeniyor mu diye her ay sisteme girip kontrol etmek gerekmektedir. Bu sizin sigorta durumu ne halde bilgi verecek ve sigortam yatıyor mu sorusunun cevabı olarak sizin içinizde bir rahatlık oluşturacaktır. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  sigorta için gerekli belgeler)

Sigortam Ödeniyor Mu?

Eskiden Sosyal Güvenlik Sitesi üzerinden sigortam yatıyor mu veya sigortam ödeniyor mu sorunun cevabını alabiliyor ve sigortanız ne durumda öğrenebiliyordunuz. Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası girerek bilgi alınabiliyordu. Fakat şimdi sigorta durumu sadece e-Devlet üzerinden öğrenilebilmektedir.


e-Devlet üzerinden bu işlemi yapabilmek için yapmanız gereken, bir e-Devlet şifresi almanız gerekmektedir. Eğer şifreniz yok ise en yakın PTT şubesinden tahsis edebilirsiniz.

Sigortam Yatmamış Ne Yapmalıyım?

Sigortalı çalışma süreniz 1 ay üzeri ise sigortanız yukarı da belirtmiş olduğumuz link üzerinden e-Devlet sitesine giderek sigortanız gözüküp gözükmediğini görebilirsiniz. Eğer sigortanız yatıyor ise Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza açılacak sayfa da Sicil No, Meslek Kodu, İşyeri No gibi bilgilerin yer aldığı ve çalıştığınız gün sayısı ile birlikte ödenen prim yazan bir sayfa gelecektir. Bu sayfa da sigortalı olduğunuz tüm zamanlar yazar, listenin en üstünde yer alan sizin son çalıştığınız aydır.

Eğer son çalıştığınız ay Dönem kısmında yer alan tarih sizin çalıştığınız ay olarak yazmıyor ise sigortanız yatmamış demektir. Bu arada sigorta bir ay geç gösterilir. Mesela şuanda 19.09.2018 tarihindeyiz fakat sistem üzerinde 2018/07 tarihi yazmaktadır. Bu konu da sıkıntınız olmasın.

Eğer buna rağmen sigortam yatmıyor diyorsanız yapacak tek iki şey bulunmaktadır. Şirkete neden sigortam yatmıyor sorusunu ilk sormayı deneyin…

Daha sonra size mantıklı bir cevap verilmez ise yapılacak tek şey şikayet etmek olacaktır. ALO 170 sigorta şikayet hattı üzerinden çalıştığınız firmayı şikayet edebilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

Sigortanız ne durumda ve ne kadar yattığını öğrenmek için yapmanız gereken yukarı da bulunan linki tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz. Bunun ardından yapmanız gereken edevlet şifreniz ile giriş yapmanız ve giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfa da sigortanız yatıyor mu yatmıyor mu rahatlıkla görebilirsiniz.

Güncelleme: 7.8.2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir