Ana Sayfa / Süt Parası / Süt Parası, Emzirme Ödeneği Hakkında Tüm Bilgiler

Süt Parası, Emzirme Ödeneği Hakkında Tüm Bilgiler

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Emzirme Ödeneği, Süt Parası Nedir?

Süt parası ya da emzirme ödeneği sigortalı olan bir bayanın doğum yapması halinde veya sigortalı bir erkeğin sigortasız karsısının doğum yapmasın durumunda devletten alacağı ödenektir. Süt parası hizmet akdinde çalışan 4/A ‘lı sigortalıların kedi adına ve kendi adına çalışan 4/b’li çalışan sigortalılar yararlanabilir. Kamu görevlisi olan sigortalılar içinde 657 sayılı Devlet Memurları kanunu esas alınarak kendi kurumları tarafından ödeme alırlar.

Emzirme Ödeneğinin, Süt Parasının Şartları Nelerdir?

  • Doğum yapan bayanın kendisinin veya eşinin sigorta yada bağkur kaydı olması gerekir.
  • Sigortası olan kişinin en az 120 gün yatmış ödeme primi olası gerekmektedir.
  • Bebeğin sağ olarak doğmuş olması gerekmektedir.

Emzirme Ödeneğinden,Süt Parasından Nasıl Faydalanılır ve Ne Kadar Ödeme Alınır?

Süt parası almaya hak kazanmış sigortalının, sigortasının bitmesi halinde; ödeneği almaya hak kazandığı tarihten itibaren 300 gün içinde bebekleri doğar ise sigortalı bayan yada Annelik sigortasından yararlanacak olan erkeğin, bebeğim doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün sigorta primi yatmış olması durumunda Süt parası yani emzirme ödeneğinden yararlanabilirler.Yatan ödeneği e-devlet den sorgulabilirsiniz. Sogulama hakkında daha detaylı bilgiyi BURAYA TIKLAYARAK inceleyebilirsiniz.

En son güncel emzirme ödeneği 2015 yılından güncellenmiş olup şuan 2017 de de geçerli olan tutar 112 TL miktarında yapılmaktadır.

Önemli Not: Süt parası ( emzirme ödeneği ) almaya hak kazanmış kişilerin 5 yıl içinde bu haklarını kullanmamaları halinde bu hakları zaman aşımına uğramış olmaktadır.

Emzirme Ödeneği, Süt Parası Başvurusu Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

  • Doğum sonrasında hastaneden size verilmiş olan doğum belgesi
  • Sigortalı olan Anne veya Sigortalı olan Baba’nın Kimlik fotokopisi
  • Annenin doğum tarihi ( gün,ay,yıl olacak biçimde)

Bu belgelerle beraber 5 yıl içinde SGK’ya mutlaka yazılı olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aksi halde bu durumdan faydalanamazsınız ve hakkınızdan yararlanamazsınız.

Emzirme Ödeneği, Süt Parası İçin Başvuru Nerelere Yapılır?

Elinizdeki gerekli belgeler ile SGK veya İl müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Ödeneği almaya hak kazandığınızda Kimlik paylaşım sistemi üzerinden doğan bebeğin bilgileri tespit edilir ve herhangi bir işlem yapmadan ödemeler size bağlı olduğunuz sigorta kurumu tarafından otomatik yapılır. Otomatik ödeme konusunda herhangi bir sorun olması durumunda Talep dilekçesi ve Doğum raporu ile size en yakın SGK veya İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir