2019 Süt Parası Nasıl Alınır?

En çok merak edilen konular arasında yer alan süt parası nasıl alınır konusu ve emzirme ödeneği nasıl alınır hakkında tüm detayları inceledik. İşte tüm merak edilen detaylar…

Süt Parası Nedir?

Kısaca maaş üzerine eklenen ek ödemeye süt parası denir. Eğer anne çalışmıyor ise bu para babanın maaşı üzerine eklenmektedir.

Süt parası ya da emzirme ödeneği sigortalı olan bir bayanın doğum yapması halinde veya sigortalı bir erkeğin sigortasız eşinin doğum yapması durumunda devletten alacağı ödenektir. Süt parası hizmet akdinde çalışan 4/A ‘lı sigortalıların kedi adına ve kendi adına çalışan 4/b’li çalışan sigortalılar yararlanabilir. Kamu görevlisi olan sigortalılar içinde 657 sayılı Devlet Memurları kanunu esas alınarak kendi kurumları tarafından ödeme alırlar.

Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

  • Doğum yapan bayanın kendisinin veya eşinin sigorta yada bağkur kaydı olması gerekir.
  • Sigortası olan kişinin en az 120 gün yatmış ödeme primi olası gerekmektedir.
  • Bebeğin sağ olarak doğmuş olması gerekmektedir.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası nasıl alınır hakkında bilgi edinmeye devam edelim. Emzirme ödeneği almaya hak kazanmış sigortalının, sigortasının bitmesi halinde; ödeneği almaya hak kazandığı tarihten itibaren 300 gün içinde bebekleri doğar ise sigortalı bayan yada Annelik sigortasından yararlanacak olan erkeğin, bebeğim doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün sigorta primi yatmış olması durumunda Süt parası yani emzirme ödeneğinden yararlanabilirler. Ödenecek süt parasını e-devlet den sorgulabilirsiniz.

OKU E-devlet ile çocuk parası sorgulama

En son güncel emzirme ödeneği 2015 yılından güncellenmiş olup şuan 2019 de de geçerli olan tutar 190 TL miktarında yapılmaktadır.

Önemli Not: Süt parası ( emzirme ödeneği ) almaya hak kazanmış kişilerin 5 yıl içinde bu haklarını kullanmamaları halinde bu hakları zaman aşımına uğramış olmaktadır.

süt parası nasıl alınır

Süt Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Doğum sonrasında hastaneden size verilmiş olan doğum belgesi
  • Sigortalı olan Anne veya Sigortalı olan babanın kimlik fotokopisi
  • Annenin doğum tarihi ( gün,ay,yıl olacak biçimde)

Bu belgelerle beraber 5 yıl içinde SGK’ya mutlaka yazılı olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aksi halde bu durumdan faydalanamazsınız ve hakkınızdan yararlanamazsınız. Bu işlemleri biran önce yapmakta fayda bulunmaktadır.

Süt Parası İçin Başvuru Nereye Yapılır?


Elinizdeki gerekli belgeler ile SGK veya İl müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Ödeneği almaya hak kazandığınızda Kimlik paylaşım sistemi üzerinden doğan bebeğin bilgileri tespit edilir ve herhangi bir işlem yapmadan ödemeler size bağlı olduğunuz sigorta kurumu tarafından otomatik yapılır. Otomatik ödeme konusunda herhangi bir sorun olması durumunda Talep dilekçesi ve Doğum raporu ile size en yakın SGK veya İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Geçmiş Yıllarda Emzirme Ödeneği Fiyatları

  • 2016 yılı süt parası tutarı 112 TL,
  • 2017 yılı süt parası tutarı 133 TL,
  • 2018 yılı süt parası tutarı 149 TL,
  • 2019 yılı süt parası tutarı 180 TL olarak netleşmiştir.

emzirme ödeneği fiyatı

Süt parası emzirme tutarı her sene değişiklik göstermektedir. 2018 yılına göre bu tutar 2019 yılında 31 lira artarak 180 liraya çıkmıştır. Artık aylık olarak 180 lira çocuk parası alınacaktır.

Güncelleme: 19.06.2019


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir