Süt Parası

2020 Süt Parası Nasıl Alınır? (Başvurusu, Şartları)

Süt parası başvurusu yapmak için; Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Süt parası, her çocuk için 1 defa yapılan ödeme türüdür. Ödemenin limit, 150 TL olarak belirlenmiştir. SSK’lı olarak çalışmayan kişilerin süt parası alma hakkı bulunmamaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarında, kamu personeli olarak çalışan ve 4C emeklilik sandığı sigorta türü üzerinden sigorta prim ödemesi yapan kadınlara, süt parası ödemesi yapılmamaktadır. Eşi SSK’lı olan ve çalışmaya devam eden kadınlara da doğum parası ödemesi yapılacaktır.


Süt Parası Başvurusu İçin Gerekli Şartlar

Süt parası başvuru koşulları aşağıda detaylı şekilde belirtilmiştir:

 • Annelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları gerekmektedir.
 • Sadece SSK’lı olan annelere ve SSK’lı olarak çalışan babaların eşlerine ödenek çıkartılmaktadır.
 • Kamu personeli olarak görev yapan kişilere süt parası ödemesi yapılmaz.
 • 4A, 4B, 4D ve 45A sigorta türünde prim ödemesine sahip olan kadınlar, süt parası başvuruş yapabilirler.
 • Süt parası alabilmek için, doğumun gerçekleşmesi ve bebeğin hayatta olması zorunlu tutulmuştur.
 • SSK’lı annelerin ya da SSK’lı babaların; doğumun gerçekleşmesinden hemen önce en az 120 günlük prim ödemesine sahip olması gerekmektedir.
 • Sigorta primi bulunmayan, ölü doğum yapan ya da kürtaj olan kişilere süt parası ödemesi yapılmamaktadır.
 • Emzirme ödeneği alınan süre içerisinde, başka ir işte çalışılmaması gerekir. Kişilerin başka bir işte çalıştığı tespit edilirse, ödenen emzirme parası faiziyle geri alınacaktır.

Süt Parası Başvurusunda Hangi Evraklar İstenmektedir?

Süt parası başvuru belgeleri şunlardır:

 • Anneye ait kimlik belgesi
 • Bebeğe ait kimlik belgesi
 • Süt parası başvuru formu
 • Doğum belgesi
 • Doğumun olağan şekilde gerçekleştiğini ve bebeğin hayatta olduğunu gösteren doğum raporu
İlginizi Çekebilir:  Süt Parası Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

Belirtilen evraklar hazırlandıktan sonra; il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine gidilmesi ve başvuru yapılması gerekir. Başvuru bizzat anneler tarafından yapılmalıdır. Bebeğin doğumundan itibaren, 5 yıl içerisinde başvuru yapılabilir. Süt parası başvurusu anneler tarafından ya da SSK’lı babalar tarafından yapılabilir. Gerekli evraklar teslim edildikten sonra, Ziraat Bankası üzerinden para çekilmektedir.

Süt Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Süt ödeneği başvurusu yapmak için izlenmesi gereken adımalar aşağıda sıralanmıştır:

 • Doğumun gerçekleşmesinin ardından, doğum raporunun alınması ve doğum iznine çıkılması gerekir.
 • Doğum raporu sisteme işlendikten sonra, doğum belgesi ve talep edilen diğer belgelerle birlikte; Sosyal Güvenlik Kurumu il ya da ilçe müdürlüklerine giderek başvuru yapılmalıdır.
 • Başvuru yapıldıktan sonra, en geç 2 hafta içerisinde ödenek çıkarılacaktır.

Süt Parası Başvuru Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Süt parası sorgulaması yapmak için e-devlet sistemi kullanılmak zorundadır. www.turkiye.gov.tr adresine tıklayarak, e-devlet giriş ekranına erişim sağlanabilir. Sisteme giriş için; e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası kullanılmalıdır. E-devlet ana sayfası açıldıktan sonra; “SGK” işlemleri bölümünden süt parası sorgulaması yapılabilir. Süt parası alma hakkı olan kişiler, direk başvuru sonucuna yönlendirilecektir. E-devlet sistemine girmek için kullanılacak diğer yöntemler şunlardır:

 • Mobil İmza Uygulaması
 • İnternet Bankacılığı
 • Elektronik İmza Uygulaması
 • TC Kimlik Kartı Uygulaması

Doğum Parası Nedir, Kimlere Verilir?

Doğum ödemesi sadece SSK’lı olarak çalışan kadınlara verilmektedir. En az 1 yıldır çalışan ve doğumdan hemen önce 120 günlük prim ödemesine sahip olan kadınlar, doğum iznine ayrıldıkları süre içerisinde; Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından maaşa bağlanmaktadır. Toplamda 120 günlük doğum izni içerisinde, iş görmezlik ödeneği altında ödeme alınmaktadır. Doğum parası sadece SSK’lı kadınların kendisine verilmektedir. SSK’lı olarak aktif şekilde çalışmayan anneler, ya da SSK’lı eşlerin çalışmayan eşleri, doğum parasından faydalanamaz. Doğum parası nereden alınır yazımızı inceleyerek detayları öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Ptt Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Doğum Parası Başvurusu İçin Gerekli Şartlar ve Evraklar

Doğum ödemesi başvurusu hakkında bilinmesi gereken detaylar, aranan şartlar ve talep edilen evraklar aşağıda detaylıca açıklanmıştır:

 • Doğum parası almak için, annelerin sağlıklı şekilde doğumu gerçekleştirmesi ve bebeklerin hayatta olması gerekir. Bebekler ölü şekilde doğduğunda ya da kürtaj operasyonu gerçekleştirildiğinde, doğum parası ödemesi alınamaz. Doğum esnasında anne hayatını kaybederse, doğum izni babalara verilir ve bu süre içerisinde verilen doğum ödemesi de babalara yapılır.
 • Annelerin SSK’lı olarak çalışmaları gerekir.
 • Doğum iznine ayrılmadan önceki süreçte, en az 120 günlük prim ödemesi yapılmak zorundadır. Ayrıca en az 1 yıl boyunca aynı işyerinde olunması gerekir.
 • Doğum izni kullanılan süre içerisinde, annelerin başka bir işe girmemesi gerekmektedir. Bu durumun tespit edildiğinde, doğum parası ödemesi kesilecektir.
 • Doğumun yapıldığı hastane tarafından, doğum gerçekleştikten hemen sonra doğum belgesi çıkarılır ve SSK sistemine eklenir.

Doğum belgesi sisteme eklendikten sonra, annelerin çalıştıkları işyeriyle en geç 30 gün içerisinde iletişime geçmesi gerekir. İşyeri tarafından doğum raporu onaylandıktan sonra, doğum izni ve doğum ödemesi işleme alınmaktadır.

Doğum Parası Limiti Ne Kadardır?

Doğum ödemesi limitinin belirlenmesi için; kişilerin maaşları dikkate alınmaktadır. 2019 yılı için belirlenen brüt asgari ücret, doğum parasının en düşük limitidir. Doğum iznine ayrılan kadınların; son 3 ayda aldıkları brüt maaşın toplamı üzerinden, doğum parasının limiti belirlenmektedir. Günlük kazancın üçte ikisi üzerinden, günlük hizmet bedeli hesaplanır. Tek çocuk için verilen doğum izninin süresi 16 hafta yani 120 gündür. Günlük kazancın 120’le çarpılması sonucu doğum parasının ücreti belirlenir. İkin bebek sahibi olan annelere; her bebek için 2 hafta daha izin verilir ve toplam izin süresi 20 haftaya yükselir. Aynı şekilde üçüz bebekler için de fazladan 6 hafta izin eklenmektedir. Alınacak doğum parasının limiti de toplam izin günlerinin hesaplanmasıyla belirlenecektir. 2019 yılı itibariyle doğum iznine çıkan çalışan annelere; doğum izni boyunca en az 6 bin 367 TL doğum parası ödemesi yapılmaktadır. Annelerin maaşları yükseldikçe, alınacak doğum parasının limitinde de artış yaşanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Süt Parası Emzirme Ödeneği Ne Kadar?

Doğum Yardımı Limitleri ve Detayları

Doğum yardımı miktarının belirlenmesi için; çocuk sayısı dikkate alınmaktadır. Çocuk sayısına göre belirlenen doğum parasının limit dağılımı detaylı şekilde belirtilmiştir:

 • Birinci doğum için ödenen doğum yardımı limiti 300 TL olarak belirlenmiştir.
 • İkinci doğum için verilen doğum yardımının limiti 400 TL’dir.
 • Üç ve daha fazla sayıdaki çocukların her biri için 600 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İkiz doğum yapan annelere; ikizlerin bir tanesi için 300 TL, bir diğeri için 400 TL olmak üzere toplamda 700 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İkinci doğumunda ikiz bebek sahibi olan annelere; ikiz bebeklerin birincisi için 400 TL, ikincisi için 600 TL, toplamda 1000 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.
 • İlk doğumda üçüz bebeklere sahip olunduğu zaman; birinci bebek için 300 TL, ikinci bebek için 400 TL, üçüncü bebek için 600 TL olmak üzere; toplamda 1.300 TL doğum yardımı ödemesi yapılmaktadır.

Doğum yardımı başvurusu yapmak için; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması yeterlidir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu destekten; çalışan çalışmayan, sigortalı, sigortasız ya da maddi durumu iyi veya kötü gibi bir ayrım yapılmadan tüm kadınlar faydalanabilmektedir. Ancak doğumun 2015 yılından sonra gerçekleştirilmesi gerekir. 2015 yılından önce doğan çocuklar destek kapsamına girmez ve yeni doğumlar için verilen doğum yardımı ilk çocuk gibi değerlendirilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı doğum yardımları yazımızdan da konuyla alakalı bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün