Ana Sayfa / Süt Parası / Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nasıl Alınır

Süt Parası (Emzirme Ödeneği) Nasıl Alınır

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...

En çok merak edilen konular arasında yer alan ve süt parası veya diğer ismi ile emzirme ödeneği olarak geçen bu para hakkında işte tüm merak edilen detaylar…

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Nedir?

Süt parası ya da emzirme ödeneği sigortalı olan bir bayanın doğum yapması halinde veya sigortalı bir erkeğin sigortasız eşinin doğum yapması durumunda devletten alacağı ödenektir. Süt parası hizmet akdinde çalışan 4/A ‘lı sigortalıların kedi adına ve kendi adına çalışan 4/b’li çalışan sigortalılar yararlanabilir. Kamu görevlisi olan sigortalılar içinde 657 sayılı Devlet Memurları kanunu esas alınarak kendi kurumları tarafından ödeme alırlar.

Süt Parası Alma Şartları Nelerdir?

  • Doğum yapan bayanın kendisinin veya eşinin sigorta yada bağkur kaydı olması gerekir.
  • Sigortası olan kişinin en az 120 gün yatmış ödeme primi olası gerekmektedir.
  • Bebeğin sağ olarak doğmuş olması gerekmektedir.
BUNA BAKTINIZ MI?  Ptt Süt Parası Sorgulama ve Başvuru İşlemleri

Süt Parası Nasıl Alınır?

Süt parası almaya hak kazanmış sigortalının, sigortasının bitmesi halinde; ödeneği almaya hak kazandığı tarihten itibaren 300 gün içinde bebekleri doğar ise sigortalı bayan yada Annelik sigortasından yararlanacak olan erkeğin, bebeğim doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün sigorta primi yatmış olması durumunda Süt parası yani emzirme ödeneğinden yararlanabilirler.Yatan ödeneği e-devlet den sorgulabilirsiniz.  (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  e devlet ile çocuk parası sorgulama)

En son güncel emzirme ödeneği 2015 yılından güncellenmiş olup şuan 2019 de de geçerli olan tutar 190 TL miktarında yapılmaktadır.

Önemli Not: Süt parası ( emzirme ödeneği ) almaya hak kazanmış kişilerin 5 yıl içinde bu haklarını kullanmamaları halinde bu hakları zaman aşımına uğramış olmaktadır.

BUNA BAKTINIZ MI?  Süt Parası - Emzirme Ödeneği Güncel Ücret Bilgileri

Süt Parası Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

  • Doğum sonrasında hastaneden size verilmiş olan doğum belgesi
  • Sigortalı olan Anne veya Sigortalı olan babanın kimlik fotokopisi
  • Annenin doğum tarihi ( gün,ay,yıl olacak biçimde)

Bu belgelerle beraber 5 yıl içinde SGK’ya mutlaka yazılı olarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Aksi halde bu durumdan faydalanamazsınız ve hakkınızdan yararlanamazsınız.

Süt Parası İçin Başvuru Nerelere Yapılır?

Elinizdeki gerekli belgeler ile SGK veya İl müdürlüğüne başvuruda bulunabilirsiniz.


Ödeneği almaya hak kazandığınızda Kimlik paylaşım sistemi üzerinden doğan bebeğin bilgileri tespit edilir ve herhangi bir işlem yapmadan ödemeler size bağlı olduğunuz sigorta kurumu tarafından otomatik yapılır. Otomatik ödeme konusunda herhangi bir sorun olması durumunda Talep dilekçesi ve Doğum raporu ile size en yakın SGK veya İl Müdürlüklerine başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

BUNA BAKTINIZ MI?  Süt Parası - Emzirme Ödeneği Güncel Ücret Bilgileri

Geçmiş Yıllarda Emzirme Ödeneği Fiyatları

  • 2016 yılında 112 TL,
  • 2017 yılında 133 TL,
  • 2018 yılında 149 TL,
  • 2019 yılında 180 TL

 

Güncelleme: 20.02.2019


UYARI: Bu yazının tüm hakları cocukparasi.com'a aittir. "www.cocukparasi.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©

hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir