Z.Arşiv

Tapu Harcı Hangi Bankaya Yatırılır?

Tapu harcı nereye yatırılır, tapu harcı ne kadar, tapu harcı kim öder ve tapu harcı hangi bankaya yatırılır gibi soruların cevabı bu konuda incelenmektedir.

Taşınmaz malların alım satım işlemleri sırasında alınan hizmet bedeline tapu harcı denir. Tapu işlemlerinin yapıldığı Tapu Müdürlükleri tarafından bu harçlar kesilir. Gayrimenkul ya da arazi satışlarında satıcı taraf tapu dairesinden randevu alarak satış işlemini başlatır. Gerekli evrakla taşınmazın bağlı bulunduğu Tapu Müdürlüğü’ne başvurur.

İşlemin kayda alınmasıyla satıcı sms sistemiyle haberdar edilir. Birinci sms mesajında kaydın sisteme alındığı haberi gelir. İkinci mesajda da randevu tarihi ve yatırılacak harç miktarı bildirilir. Harç yatırıldıktan sonra alıcı ve satıcı kimlikleriyle birlikte randevu saatinde Tapu Müdürlüğü’nde olurlar.

Tapu Harcı Ne Kadardır? Kimler Öder?

Mayıs 2018 tarihinde Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararla harç miktarı geçici olarak binde yirmiden, binde 15’e indirildi. Bu karar 03.03.2019 tarihine kadar uzatıldı.  Satıcının beyan ettiği fiyat üzerinden harç kesintisi yapılır. Satıcı evini 100.000 lira olarak gösterdiğinde hem satıcı hem alıcı 1.500’er lira harç ödemeleri gerekiyor.  Bu harç ile birlikte 145,50 lira döner sermaye harcı da yatırılması gerekiyor. Bu harçlar yatırılmadığı takdirde tapu işlemleri yapılamıyor. Taraflar kendi aralarında anlaşmadıkları sürece her iki taraf da ödemek zorundadır.   (Sigorta hakkında bilgi için bakınız->  sigorta için gerekli belgeler)

Tapu Harcı Nereye Ve Nasıl Yatırılıyor?

Yakın zamana kadar sadece Halk Bankası ve Ziraat Bankasına harçlar yatırılabiliyor idi.  Yeni bir düzenlemeyle harçlar bütün bankalar aracılığıyla yatırılmaya başlandı. İnternet bankacılığı kullanılarak da harçlar yatırılabiliyor.

E-devlet üzerinden de harç ödenmesi mümkündür. E-devlete giriş yaptıktan sonra Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme alt başlığına tıklanır. Gelen sayfadaki bilgiler doldurularak harç ödeme işlemini yapabilirsiniz. Bu sayede hem zamandan tasarruf etmiş olursunuz hem de işleminiz hızlı gerçekleşmiş olur.

Sponsorlu Reklamlar

Tapu Müdürlükleri önünde bulunan Ziraat ATM’lerinden de harç yatırmak çok kolaydır. Kartsız işlem yapacağınız için direk giriş kısmına basın. Ödemeler sekmesinden Tapu harçları ödeme sekmesini seçin. Ekrandaki kutucuklara TC kimlik numaranızı ve telefon numaranızı girin. Ekrana yatıracağınız harç miktarları çıkacaktır. Burada hem alıcının hem de satıcının ödeyeceği miktarlar bulunuyor. Eğer ikisini de siz ödeyecekseniz birini ödedikten sonra işlemi baştan almanız gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün