Ana Sayfa / Çocuk Parası Bilgileri / Yeni Doğan Çocuk Parası Kimin Üstüne Yatıyor

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimin Üstüne Yatıyor

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (4 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...

Devlet tarafından kadınlara birçok imkanlar verilmekle beraber aynı zamanda nüfus planlaması ve genç nüfusun sayısının arttırılması kapsamında aileler çocuk sahibi olmaya teşvik edilmektedir. Bu teşviklerden birisi de yeni doğan çocuk parası adı altında ailelere yapılan sosyal yardımdır. Bu yazımızda sizlere yeni doğan çocuk parası ile ilgili bilgi paylaşımında bulunarak yine vatandaş tarafından en çok merak edilen hususlardan birisi olan Yeni Doğan çocuk parası kimin üstüne yatıyor konusunu aydınlatmaya çalışacağız.

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Demek

Vatandaş arasında Doğum parası olarak da bilinen yeni doğan çocuk parası; 27 Mart 2015 tarihli ve 633 sayılı KHK (Kanun hükmünde kararname) ile yapılan düzenlemeye göre Türk vatandaşı olan ve canlı doğan çocuklar için ödenmektedir. Hangi çocuğu Türk vatandaşlığı kapsamına girdiği ise 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ‘nda net olarak belirtilmiştir.

Ne Kadar Ödeniyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hükmüne baktığımızda canlı doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü, dördüncü ve diğer çocuklar için 600 TL ailelere doğum parası yardımı yapılmaktadır.

Başvuru Süreci

Doğum parası yardımı için şartları taşıtan ailelerin bu yardımdan yararlanabilmeleri için başvuruda bulunması gerekmektedir. Doğum parası yardımı başvurusu; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile bu yine bakanlık tarafından belirlenecek diğer yerlerde yapılacak olup, başvurunuz kısa süre içerisinde Doküman Yollama Sistemi (DYS) üzerinden ilgili birime ulaştırılarak süreç tamamlanacaktır.

Kimin Adına Yatıyor

Devlet yine bu konuda annelere öncelik vermiş, yeni doğan çocuk parasının da annenin hesabına yatmasına karar kılmıştır. Tabii ki anneye ödenme durumlarının belli başlı bazı istisnaları vardır. Bunlardan birincisi annenin Türk vatandaşı olmaması durumudur. Eğer anne Türk vatandaşı değilse bu durumda yeni doğan çocuk parası annenin adına yatmayacaktır. Böyle durumlarda bu yardım babanın adına yatırılacaktır. Yine annenin doğum sırasında ya da doğumdan hemen kısa bir süre sonra ölümü gibi nedenlerden ötürü de para babanın hesabına yatırılacaktır. Eğer baba da yok ise bu durumda devlet çocuk parasını, çocuğun kanuni temsilcisi adına yatıracaktır.

Ne Zaman Yatıyor

Başvuru ile birlikte kısa süre içerisinde yatırılan çocuk parası ile ilgili net bir zaman vermek mümkün değil. Çünkü iş yoğunluğu her il için farklı olabiliyor. Bu durumda da bazı illerde 3 – 5 gün içerisinde yeni doğan çocuk parası yatıyorken bazı illerde bu paranın yatması birkaç ayı da bulabiliyor.

Nereye Yatıyor

Yeni doğan çocuk parası; gerekli kontrollerin yapılması ve herhangi bir sorun olmaması halinde kısa süre içerisinde anne adına PTT hesabına yatırılıyor. Parayı anne dışında kimse çekemiyor. Anne kimliği ile birlikte herhangi bir PTT şubesine başvuruda bulunarak yeni doğan çocuk parasını alabilecektir.

 


hakkında admin

Benzer Haber

Doğum Parası Nereden Alınır?

Yeni Doğan, Doğum Parası Nereden Alınır

Doğum parası nereden alınır, çalışan anneler ve doğum izni alacak annelerin merak ettiği diğer bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir