Çocuk Parası

Yeni Doğan Çocuk Parası Kimin Üstüne Yatıyor?

Devlet tarafından kadınlara birçok imkanlar verilmekle beraber aynı zamanda nüfus planlaması ve genç nüfusun sayısının arttırılması kapsamında aileler çocuk sahibi olmaya teşvik edilmektedir. Bu teşviklerden birisi de yeni doğan çocuk parası adı altında ailelere yapılan sosyal yardımdır. Bu yazımızda sizlere yeni doğan çocuk parası ile ilgili bilgi paylaşımında bulunarak yine vatandaş tarafından en çok merak edilen hususlardan birisi olan Yeni Doğan çocuk parası kimin üstüne yatıyor konusunu aydınlatmaya çalışacağız.

Yeni Doğan Çocuk Parası Ne Demek?

Vatandaş arasında Doğum parası olarak da bilinen yeni doğan çocuk parası; 27 Mart 2015 tarihli ve 633 sayılı KHK (Kanun hükmünde kararname) ile yapılan düzenlemeye göre Türk vatandaşı olan ve canlı doğan çocuklar için ödenmektedir. Hangi çocuğu Türk vatandaşlığı kapsamına girdiği ise 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu ‘nda net olarak belirtilmiştir.

Çocuk Parası Ne Kadar Ödeniyor?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın hükmüne baktığımızda canlı doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, üçüncü, dördüncü ve diğer çocuklar için 600 TL ailelere doğum parası yardımı yapılmaktadır. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  çocuk yardım parası ne kadar)

Sponsorlu Reklamlar

Başvuru Süreci

Doğum parası yardımı için şartları taşıtan ailelerin bu yardımdan yararlanabilmeleri için başvuruda bulunması gerekmektedir. Doğum parası yardımı başvurusu; Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile bu yine bakanlık tarafından belirlenecek diğer yerlerde yapılacak olup, başvurunuz kısa süre içerisinde Doküman Yollama Sistemi (DYS) üzerinden ilgili birime ulaştırılarak süreç tamamlanacaktır. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  çocuk parası başvurusu nasıl yapılır)

Kimin Adına Yatıyor?

Devlet yine bu konuda annelere öncelik vermiş, yeni doğan çocuk parasının da annenin hesabına yatmasına karar kılmıştır. Tabii ki anneye ödenme durumlarının belli başlı bazı istisnaları vardır. Bunlardan birincisi annenin Türk vatandaşı olmaması durumudur. Eğer anne Türk vatandaşı değilse bu durumda yeni doğan çocuk parası annenin adına yatmayacaktır. Böyle durumlarda bu yardım babanın adına yatırılacaktır. Yine annenin doğum sırasında ya da doğumdan hemen kısa bir süre sonra ölümü gibi nedenlerden ötürü de para babanın hesabına yatırılacaktır. Eğer baba da yok ise bu durumda devlet çocuk parasını, çocuğun kanuni temsilcisi adına yatıracaktır.

Ne Zaman Yatıyor?

Başvuru ile birlikte kısa süre içerisinde yatırılan çocuk parası ile ilgili net bir zaman vermek mümkün değil. Çünkü iş yoğunluğu her il için farklı olabiliyor. Bu durumda da bazı illerde 3 – 5 gün içerisinde yeni doğan çocuk parası yatıyorken bazı illerde bu paranın yatması birkaç ayı da bulabiliyor.

Çocuk Parası Nereye Yatıyor?

Yeni doğan çocuk parası; gerekli kontrollerin yapılması ve herhangi bir sorun olmaması halinde kısa süre içerisinde anne adına PTT hesabına yatırılıyor. (Ayrıntılı bilgi için bakınız->  ptt çocuk parası sorgulama) Parayı anne dışında kimse çekemiyor. Anne kimliği ile birlikte herhangi bir PTT şubesine başvuruda bulunarak yeni doğan çocuk parasını alabilecektir.

E Devlet ile Çocuk Parası Sorgulama

SGK Çocuk Parası Yardımı Şartları ve Başvurusu

Doğum Parası Sorgulama Ekranı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün